Teismas: mokykloje sužalota moksleivė, užuot sulaukusi žalos atlyginimo, pati turės sumokėti

Progimnazija kūno kultūros pamokas vykdo perpildytose grupėse, tačiau už traumą mokinei nemokės.
Progimnazija kūno kultūros pamokas vykdo perpildytose grupėse, tačiau už traumą mokinei nemokės.
© Alfa.lt

Per kūno kultūros pamoką susižalojusios mergaitės artimieji iš mokyklos tikėjosi prisiteisti net keliasdešimt tūkstančių eurų, tačiau dabar patiems teks pakloti nemenką sumą.

reklama

Panevėžio apylinkės teismas nusprendė atmesti buvusios mokinės ieškinį Panevėžio „Šaltinio“ progimnazijai ir dar iš ieškovės priteisė atlyginti 2000 eurų bylinėjimosi išlaidų ugdymo įstaigai bei tretiesiems asmenims – kūno kultūros mokytojai ir per pamoką užgriuvusiam bendraklasiui.

Tokį sprendimą teismas motyvavo tuo, kad mergaitės esami sveikatos sutrikimai nėra susiję su dar 2011-ųjų gegužę per kūno kultūros pamoką patirta trauma.

Išklausyti teismo verdikto neatvyko nei mokyklos atstovai, nei pati ieškovė.

Tiesa, mokykla dar kurį laiką negalės visiškai atsikvėpti – šis teismo sprendimas gali būti skundžiamas aukštesnės instancijos teismui.

reklama

Reikalavo didžiulės sumos

Nelaimingo nutikimo pamokoje aplinkybes Panevėžio apylinkės teismas aiškinosi beveik pusantrų metų. Galutinį tašką byloje padėjo gautos teismo medicinos ekspertų išvados.

Panevėžio „Šaltinio“ progimnaziją nemaloni istorija pasivijo 2016-ųjų spalį, kai buvusios mokinės šeima teismui pateikė ieškinį dėl turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo. Iš švietimo įstaigos reikalauta 30 600 eurų.

Į teismą tėvai kreipėsi dėl įvykio, nutikusio 2011 m. Kūno kultūros pamokos pradžioje vaikams renkantis į sporto salę, mergaitė, atsitrenkusi į čiužinį, griuvo, o ant jos užvirto bendraklasis. Iš pirmo žvilgsnio atrodantis nereikšmingas incidentas mokinei baigėsi kaklo slankstelio trauma.

Byla teismą pasiekė beveik po penkerių metų. Kadangi tuo metu mokinė dar buvo nepilnametė, teismas šią istoriją narpliojo už uždarų durų. Kol vyko bylinėjimosi procesas, mergina sulaukė ir pilnametystės.

reklama

Nuosprendį šioje rezonansinėje byloje teismas planavo paskelbti praėjusių metų pavasarį. Vis dėlto byloje buvo padaryta ilgoka pertrauka – paskirta teismo medicinos ekspertizė, kad specialistai įvertintų, ar yra priežastinis ryšys tarp įvykusios traumos ir dabartinių sveikatos pasekmių.

Su mokykla bylinėtis nusprendusi panevėžiečių šeima per visą procesą nebuvo linkusi apie šį incidentą atvirauti ir nuo komentarų žiniasklaidai susilaikydavo.

Padarė, ką galėjo

„Šaltinio“ progimnazijos direktorės Zinos Stripeikienės teigimu, mokykla padarė viską, ką turėjo padaryti, – užtikrino mokinių saugumą.

„Tokių incidentų, kai vaikai susižaloja, pasitaiko kas du mėnesius. Kiekvieno mokinio už rankos palaikyti neįmanoma“, – „Sekundei“ yra sakiusi Z. Stripeikienė.

Anot jos, traumą patyrusi mergaitė iš karto buvo palydėta pas mokyklos sveikatos priežiūros specialistę, suteikus būtinąją pagalbą pristatyta į gydymo įstaigą. Apie įvykį, direktorės teigimu, tuoj pat buvo informuoti ir mokinės tėvai. „Viskas užfiksuota sveikatos priežiūros specialistės dokumentuose“, – aiškino įstaigos vadovė.

Per kūno kultūros pamoką nukentėjusios mokinės šeimos sprendimas bylinėtis su mokykla direktorei nesuprantamas.

„Šita byla stebina mane kaip mamą. Mano pačios vaikas praėjusiais metais taip pat susižalojo per kūno kultūros pamoką – griuvo ir susilaužė du kaulus, bet man nė mintis nekilo pateikti ieškinį mokyklai ar mokytojai“, – sakė Z. Stripeikienė.

Pasak jos, kūno kultūros pamokose dalyvauja 24–25 mokiniai. Nors teisės aktai mokykloms leidžia per tokias pamokas klasę dalyti perpus, „Šaltinio“ progimnazijoje tokia praktika esą netaikoma dėl lėšų trūkumo.

„Be jokios abejonės, mokytojams sudėtinga visus sužiūrėti. Bet juk ir didieji sportininkai traumų neišvengia“, – kalbėjo mokyklos vadovė.

Buvusios mokinės šeimos bandymas iš ugdymo įstaigos prisiteisti kelias dešimtis tūkstančių eurų pedagogams kėlė šiurpą. Pasak direktorės, ieškinyje nurodytos sumos mokykla net nebūtų įstengusi atlyginti. Pati mokykla nuomodama patalpas per metus užsidirba vos kelis tūkstančius eurų ir tuos pačius išleidžia ugdymo procesui.

reklama