Kauno klinikų viešieji pirkimai: pirmenybę teikė finansiškai nepajėgiai įmonei?

Kauno klinikoms mesti įtarimai, kad ji ne vienerius metus išskirtinai proteguoja vieną IT įmonę.
Kauno klinikoms mesti įtarimai, kad ji ne vienerius metus išskirtinai proteguoja vieną IT įmonę.
© Alfa.lt

Kauno klinikų organizuojami viešieji IT pirkimai kelia abejonių jo dalyviams. Vieni tiekėjai įtaria, kad Klinikos jau kelerius metus proteguoja tą pačią įmonę ir suteikia jai palankias sąlygas laimėti. Įmonę, kurioje dirba tik 3 žmonės, o metinė apyvarta nesiekia nė 100 tūkst. eurų, nors paties viešojo pirkimo vertė viršija 350 tūkst. eurų (be PVM).

reklama

Ketina automatizuoti sistemą

Kauno klinikos dar pernai birželį paskelbė viešąjį pirkimą „Finansų valdymo sistema, įdiegimo ir priežiūros paslaugos“.

Šiuo pirkimu Kauno klinikos ketina įsigyti finansų valdymo sistemą, kuri valdytų Kauno klinikų finansų apskaitą, pirkimus ir pardavimus, formuotų įstaigos balansą, taip pat valdytų klinikų vaistinės vaistų sandėlį, tiekėjus ir tiekimo sutartis, vaistų užsakymus. Ši sistema būtų atsakinga ir už prekybos ir apskaitos spaudos kioskuose bei parduotuvėje organizavimą, valdytų maisto gamybos procesą, vykdytų prekybą pagamintais produktais Kauno klinikų kavinėse ir valgykloje.

Iš esmės Klinikos ketina įsigyti sistemą, kuri automatizuotų pagrindinę įstaigos finansinę bei ūkinę veiklą. Atsižvelgiant į tai, kad perkama išskirtinai sudėtinga ir daug apimanti sistema, šiam pirkimui nustatyta suma taip pat nėra maža. Kauno klinikos preliminariai planuoja tam skirti 350 tūkst. eurų (be PVM).

reklama

Finansiškai nepajėgi?

Šiame pirkime pasiūlymus pateikė tik dvi įmonės – UAB „Columbus Lietuva“ ir Latvijoje registruota SIA „Aletio“ su subtiekėju UAB „Aletio“. Po ilgai trukusių tiekėjų kvalifikacijos vertinimo procedūrų pernai, prieš pat Kalėdas, Kauno klinikos nustatė pasiūlymų eilę ir priėmė sprendimą viešojo pirkimo sutartį sudaryti su SIA „Aletio“.

„Columbus Lietuva“ pasiūlė sistemą įdiegti už daugiau kaip 466 tūkst. eurų (su PVM), o „Aletio“ – už daugiau kaip 234 tūkst. eurų (su PVM).

„Columbus Lietuva“ portalui Alfa.lt nurodė turinti įtarimų, kad Kauno klinikos galimai proteguoja „Aletio“ ir tai daro jau ne pirmus metus. „Pirkimo sąlygos buvo nepagrįstai palengvintos, siekiant sudaryti galimybę pirkime dalyvauti nepajėgioms paslaugas suteikti bendrovėms, neatsižvelgta į įmonės pradelstus mokestinius įsipareigojimus „Sodrai“ ir kt.“, – teigė „Columbus Lietuva“ generalinis direktorius Dovydas Zinkevičius.

Be to, „Columbus“ įtaria, kad Kauno klinikos suteikė galimybę pirkime dalyvauti finansiškai nepajėgiai įmonei. „Nors SIA „Aletio“ pateikė pažymą, kuri neva patvirtina faktą, jog pasiūlymų pateikimo termino dieną (2017-08-18) ji neturi mokestinių įsiskolinimų, Kauno klinikos, priimdamos pasiūlymą, turėjo žinoti, kad ši įmonė rugpjūčio pradžioje turėjo beveik 11,8 tūkst. eurų skolą, o to paties mėnesio pabaigoje – daugiau kaip 9,6 tūkst. eurų skolą. Šis faktas savaime kelia klausimą apie pažymos tikrumą. Mažai tikėtina, ar mėnesio pradžioje turint skolų, jas apmokėjus mėnesio viduryje, 9 tūkst. eurų įsiskolinimas atsirastų mėnesio pabaigoje“, – svarstė „Columbus“ atstovas.

reklama

Įmonė nurodo, kad net ir tuo atveju, jei pateikta pažyma išties yra autentiška, Kauno klinikos privalėjo „Aletio“ kvalifikaciją vertinti turiningai, t. y. įsitikinti, kad įmonė yra pajėgi įvykdyti tokios apimties sutartį.

Pasiūlė per mažą kainą?

„Columbus Lietuva“ įsitikinusi, kad „Aletio“ pasiūlymo kaina yra nepagrįsta ir neįprastai maža. Įmonė nurodo, kad sistemą galėtų įrengti už vos daugiau kaip 185 tūkst. eurų (be PVM).

Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje nurodoma, kad Kauno klinikos šiam pirkimui suplanavo skirti apie 350 tūkst. eurų (be PVM). „Aletio“ pasiūlymo kaina yra net 166 tūkst. eurų mažesnė už Kauno klinikų suplanuotą pirkimui skirti lėšų sumą. Tai reiškia – net perpus mažiau.

„Columbus Lietuva“ spėja, kad tokia kaina yra ne tik finansiškai nenaudinga „Aletio“, bet priešingai – nuostolinga. „Abejotina, kad tokios apimties sistemos diegimo darbus galima atlikti už vos 185 tūkst. eurų“, – abejojo „Columbus Lietuva“ vadovas D. Zinkevičius.

reklama

Jei sistemos diegimo darbai būtų nesėkmingi ir nutrūktų, tai galėtų turėti skaudžių pasekmių pačioms Kauno klinikoms – sutriktų visa įstaigos ūkinė veikla ir finansų apskaita.

Gilyn į mišką – daugiau medžių

„Columbus Lietuva“ nurodė, kad SIA „Aletio“ pasiūlymą pateikė ne siekdama pati teikti paslaugas Kauno klinikoms, o siekdama pridengti UAB „Aletio“ ir šiai bendrovei sudaryti sąlygas paslaugas teikti tiesiogiai Kauno klinikoms. „Columbus Lietuva“ teigė, kad UAB „Aletio“ pati pateikti pasiūlymo šiame Kauno klinikų pirkime negalėjo – neatitiktų minimalių kvalifikacijos reikalavimų.

Be to, iš Kauno klinikų Viešojo pirkimo procedūrų ataskaitos matyti, kad UAB „Aletio“ direktorius Albertas Dvilinskas Klinikų vadovams turėtų būti gerai žinomas. Šis asmuo valdė šiuo metu bankrutavusią UAB „HansaWorld Lithuania“, kuri atliko šiuo metu Kauno klinikų naudojamos finansų valdymo sistemos diegimo darbus, teikė priežiūros ir kt. paslaugas.

Pagal Viešųjų pirkimų tarnybos duomenis ir iš Kauno klinikų viešųjų pirkimų ataskaitų matyti, kad Klinikos buvo pagrindinės UAB „HansaWorld Lithuania“ paslaugų pirkėjos. Nuo 2006 m. „HansaWorld Lithuania“ sudarė 5 viešųjų pirkimų sutartis, 4 iš šių sutarčių sudarytos būtent su Kauno klinikomis. Visi klinikų organizuoti viešieji pirkimai, kuriuos laimėjo „HansaWorld Lithuania“, buvo vieno tiekėjo pirkimai – šių pirkimų metu pasiūlymus pateikė vienintelis tiekėjas – būtent bankrutavusi UAB „HansaWorld Lithuania“.

reklama

Valstybės įmonė „Registrų centras“ patvirtino, kad vienintelė A. Dvilinsko valdomos bendrovės UAB „Aletio“ akcininkė – pasiūlymą Kauno klinikų pirkime pateikusi SIA „Aletio“. Beje, „HansaWorld Lithuania“ akcininkas irgi buvo ta pati Latvijoje registruota „Aletio“.

Pats A. Dvilinskas nebuvo kalbus šia tema: „Jūsų minėto viešojo pirkimo procedūros dar nėra pasibaigusios, todėl nederėtų kaip nors komentuoti šį pirkimą.“

Vertins dalyvius iš naujo?

Apie galimus viešųjų pirkimų pažeidimus „Columbus Lietuva“ pranešė ir Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM).

„Ministerija gavo ir susipažino su šios įmonės skundu. Kadangi ministerijai nesuteikti įgaliojimai vertinti pavaldžių įstaigų viešųjų pirkimų procedūrų galimus pažeidimus, skundas bus perduotas nagrinėti Viešųjų pirkimų tarnybai“, – rašoma SAM atsakyme.

reklama

Viešųjų pirkimų tarnyba patvirtino gavusi „Columbus“ pretenzijos kopiją ir nusiuntė Kauno klinikoms užklausimą. „Perkančioji organizacija atsižvelgė į tiekėjo pretenziją ir iš naujo vertins pirkimo dalyvių kvalifikaciją“, – patvirtino tarnybos vyriausioji specialistė Sigita Zumerytė-Arlauskienė.

Kauno klinikos, paklaustos dėl šio pirkimo, rėmėsi įstatymu. „Pirkimo procedūros dar nėra baigtos. Į klausimus pateikti atsakymų negalime, nes pagal Viešųjų pirkimų įstatymą vykstant viešojo pirkimo procedūroms perkančioji organizacija tretiesiems asmenims negali teikti informacijos, kurios atskleidimas prieštarautų pirkime dalyvaujančių tiekėjų bei pačios perkančiosios organizacijos interesams“, – teigė Kauno klinikų atstovė Eglė Audickaitė.