Seime – pataisos dėl papildomų mokamų laisvadienių

pradinukai
pradinukai
© Alfa.lt

Vasarį karantinas buvo paskelbtas 250 šalies mokyklų, t. y. 23 proc. visų mokyklų. Namuose vienų negalima palikti tik vaikų iki 6 metų. Pradinukams tokie apribojimai nėra taikomi. Tad tėvai, kurių vaikai yra mokyklinio amžiaus, negali gauti mokamų laisvadienių ir gali būti priversti vaikus palikti be priežiūros. Praėjusią savaitę Seime buvo registruotos pataisos dėl galimybės ir pradinukų tėvams likti namuose.

reklama

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė teigė, kad esant tokiai situacijai tėvai patys turi spręsti problemą.

„Susiduriame su sunkiausia problema, ką daryti tėvams. Belieka visiems spręsti savo problemą, kooperuotis. Gerai, kad karantinas pasitaiko ne kiekvienais metais, klausimas tikrai sudėtingas. Šioje situacijoje gali nukentėti vaikas. Baisiausia yra tai, kad vaikų atostogas galima planuoti, o karantino – ne. Valstybė negali pasiūlyti dienos centro, nes vaikai turi vengti kontakto. Iš esmės sprendimo nėra“, – sakė E. Žiobienė.

Ji teigė, kad mokamų laisvadienių pradinukų tėvams suteikimas karantino metu valstybei kainuotų iš tiesų daug ir neaišku, ar šalies biudžetas pasiruošęs tokioms išlaidoms.

„Būtų didelė suma, juk visi tėvai uždirba skirtingai, jeigu norime kažką išmokėti, iš kažko reikės išskaičiuoti, klausimas, kieno sąskaita“, – teigė E. Žiobienė.

reklama

Laisvadieniai karantino metu valstybei kainuotų šešiaženklį skaičių?

Parlamentinės vaiko gerovės grupės vicepirmininkė Dovilė Šakalienė teigė, kad socialdemokratų frakcija užregistravo pataisas dėl galimybės ir pradinukų tėvams likti namuose, kai ugdymo įstaigose paskelbiamas karantinas. Tačiau, kada pataisos bus svarstomos, aišku nėra.

„Pataisa įregistruota, bet pozityviai sunku atsakyti, kada ji bus svarstoma. Turime ir kitų socialiai jautrių pataisų paketų, seniai registruotų, bet valdantieji neranda laiko jų net svarstyti. Tai yra pataisa, kurios poreikį supranta socialinės apsaugos ir darbo ministras“, – sakė D. Šakalienė.

Karantinas įprastai trunka nuo 5 iki 10 dienų. Kiek valstybei galėtų kainuoti mokami laisvadieniai karantino metu, tiksliai apskaičiuota dar nėra.

„Tikimės, kad matydama šios iniciatyvos svarbą ir aktualumą šeimoms Socialinės apsaugos ir darbo ministerija drauge su Švietimo ir mokslo ministerija apskaičiuos lėšų poreikį pagal pradinukų skaičių ir tikėtiną šeimų, kurios pasinaudotų tokia galimybe, skaičių. Manytina, kad tai galėtų būti ne mažiau nei 20 proc. pradinukų tėvų. Realistiškai vertinant lėšų poreikį, tai greičiausiai bus šešiaženklis skaičius, tačiau mes tikimės, kad lėšų biudžete bus surasta.

reklama

Apribojimai dėl vaikų palikimo namie dar nėra taikomi

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Teisinės pagalbos ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vedėjas Jan Maciejevski teigė, kad apribojimai palikti iki 6 metų vaiką vieną namuose bus taikomi nuo liepos 1 d. Kol kas šie apribojimai tėvams ar kitiems vaiko atstovams pagal įstatymą nėra taikomi. Vis tik ir pagal šiuo metu galiojantį teisinį reguliavimą tėvai turi pareigą tinkamai rūpintis vaiko sveikata ir saugumu.

„Taigi kiekvienu atveju tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą prieš palikdami atitinkamo amžiaus vaiką vieną namuose turi įvertinti, ar vaikas sugebės savimi savarankiškai pasirūpinti: ar esant poreikiui mokės išsikviesti pagalbą, kaip greitai tos pagalbos sulauks, ar atsiras atsakingų suaugusiųjų, kurie turės galimybę vaiku pasirūpinti, jeigu pasilikęs vienas vaikas pasijus nesaugiai, išsigąs. Pažymėtina, kad vaikas dėl savo amžiaus ir brandos gali nesugebėti tinkamai reaguoti situacijose, kai kyla pavojus jo sveikatai ar gyvybei“, – sakė J. Maciejevski.

reklama