2 mln. eurų korupcijos skandalas Santaros klinikose: sulaikytas vadovas K. Strupas ir informatikos plėtros direktorius

Sulaikyti R. Kizlaitis ir K. Strupas
Sulaikyti R. Kizlaitis ir K. Strupas
© Alfa.lt fotomontažas

Teisėsauga ėmėsi ikiteisminio tyrimo dėl galimos stambaus masto korupcijos Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose. Pareigūnai praneša, kad klinikose užčiuoptas kyšininkavimo mechanizmas, kai už laimėtus viešuosius pirkimus iš juridinių asmenų reikalavo neteisėto atlygio, kuris užmaskuotas kaip parama.

reklama

Teisėsauga praneša, kad atliekant tyrimą, trečiadienį atliktos kratos, kiti procesiniai veiksmai Santaros klinikose, laikinai sulaikyti Santaros klinikų generalinis direktorius Kęstutis Strupas ir ligoninės Informatikos ir plėtros centro direktorius Romualdas Kizlaitis.

Kaip trečiadienį Generalinėje prokuratūroje surengtos spaudos konferencijos metu informavo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Vilniaus valdybos Ikiteisminio skyriaus viršininkas Ramūnas Lukošius, įtariama, kad Santaros klinikų atstovai iš juridinių asmenų reikalavo neteisėto finansinio atlygio dėl laimėtų viešųjų pirkimų, kurių vertė per 2017 m. viršijo 2 mln. eurų. Surinkti duomenys leidžia įtarti, kad klinikų atstovai nurodydavo bendrovėms, laimėjusioms viešuosius pirkimus, suteikti priverstinę finansinę paramą, manoma, kad įmonėms, pažadėjusioms skirti paramą, būdavo sudaromos sąlygos neteisėtai laimėti Santaros klinikų viešuosius pirkimus.


Spaudos konferencija generalinėje prokuratūroje© Paulius Peleckis

Teisėsaugos teigimu, įtariama, kad privačios bendrovės, tarp kurių – ir stambaus kapitalo, laimėjusios viešuosius pirkimus, kyšius maskuodavo kaip paramos formą ir pervesdavo Santaros klinikoms. Taip pat dalis paramos buvo esą naudojama ne pagal paskirtį, tai yra asmeniniams Santaros klinikų atstovų poreikiams tenkinti.

Ikiteisminis tyrimas pradėtas dar praėjusių metų rudenį.

STT Vilniaus valdybos Ikiteisminio skyriaus viršininkas R. Lukošius tvirtino, kad kyšininkavimo mechanizmo esmė, kad kyšių buvo reikalaujama iš viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančių juridinių asmenų.

„Esmė ta, kad kyšių yra reikalaujama iš tų juridinių asmenų atstovų, kurie ir dalyvauja viešuosiuose pirkimuose. Jiems yra pažadama, kad [...] jie turės privilegijų, laimės viešuosius pirkimus ir tokiu būdu atsilygins per paramą. Šiame mechanizme dalyvauja ir Santaros klinikų valstybės tarnautojams prilyginti asmenys, taip pat stambaus kapitalo ir mažesnio kapitalo juridiniai asmenys, veikiantys per darbuotojus“, – dėstė R. Lukošius.

Paklaustas, ar į teisėsaugos akiratį pateko Santaros klinikų viešieji pirkimai informacinių technologijų srityje, R. Lukošius atsakė teigiamai ir pridūrė, kad nėra apsiribojama tik šios srities viešaisiais pirkimais.

Anot STT Vilniaus valdybos Ikiteisminio skyriaus viršininko, „ne viena dešimtis“ kratų ir kitų procesinių veiksmų trečiadienį atlikta ne tik Santaros klinikose, bet ir tam tikrų valstybės tarnautojų darbo vietose, automobiliuose, gyvenamosiose vietose.

Pasak R. Lukošiaus, be K. Strupo ir R. Kizlaičio, laikinai sulaikyti ir kiti asmenys, tarp kurių – privačių juridinių asmenų atstovai. Dėl sulaikytiesiems galimai taikytinų kardomųjų priemonių bus pranešta vėliau.

Ikiteisminis tyrimas vyksta dėl galimo piktnaudžiavimo ir stambaus masto kyšininkavimo bei papirkimo.

Pagal Baudžiamąjį kodeksą, už piktnaudžiavimą yra numatyta atsakomybė – bauda arba laisvės atėmimas iki 7 metų, už kyšininkavimą (jei kyšio vertė didesnė negu 250 MGL) numatyta atsakomybė – laisvės atėmimas nuo 2 iki 8 metų, už papirkimą – bauda arba laisvės atėmimas iki 7 metų.

reklama

2 mln. eurų korupcijos skandalas Santaros klinikose: sulaikytas vadovas K. Strupas ir informatikos plėtros direktorius

Sulaikyti R. Kizlaitis ir K. Strupas
+11