Prezidentė siūlo griežtinti baudas už klaidinančią reklamą

Dalia Grybauskaitė
Dalia Grybauskaitė
© Paulius Peleckis
BNS
2018-02-21 13:13

Prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlo griežtinti baudas už klaidinančią reklamą, jų dydį susiejant su pažeidimą padariusios įmonės metinėmis pajamomis, taip pat užkirsti kelią nesąžiningai rinkoje konkuruojantiems verslininkams išvengti jiems Konkurencijos tarybos paskirtų baudų.

reklama

Pasak prezidentės vyriausiosios patarėjos Linos Antanavičienės, tai numatančios Reklamos ir Konkurencijos įstatymų pataisos šiuo metu rengiamos ir turėtų būti pateiktos svarstyti Seimo pavasario sesijoje.

„Dar yra dirbama ties konkrečiomis detalėmis, bet patys principai, ko šiomis pataisomis siekiama, yra aiškūs“, – BNS sakė L. Antanavičienė.

Jos teigimu, Reklamos įstatymo pataisomis siekiama sumažinti vartotojams žalingos klaidinančios reklamos kiekius viešoje erdvėje.

„Klaidinančios reklamos apimtys auga, tai rodo ir Konkurencijos tarybos įspėjimų skaičius – vien per praėjusius metus jų padaugėjo maždaug 60 proc. Tai rodo, kad dabartinė teisinė situacija neatgraso ūkio subjektų nuo tos klaidinančios reklamos naudojimo ir įstatymo pažeidimų. Neatgraso todėl, kad yra fiksuotos maksimalios baudos – jos dideles apyvartas turinčioms įmonėms gali būti tiesiog juokingos“, – aiškino prezidentės patarėja.

reklama

Anot jos, šiuo metu maksimali bauda už klaidinančią reklamą siekia apie 8,7 tūkst. eurų. L. Antanavičienės teigimu, to tikrai nepakanka dešimtimis milijonų eurų apyvartą skaičiuojančioms, pavyzdžiui, kokioms nors statybų bendrovėms, bandančioms gyventojams kaip butus parduoti viešbučių ir komercinių biurų patalpas, ar mažmeninės prekybos tinklams atgrasyti nuo neleistinos veiklos. Mažoms įmonėms toks baudos dydis gali sukelti rimtų finansinių sunkumų.

„Siekiame, kad maksimali bauda už klaidinančią reklamą nebūtų konkretus skaičius, o būtų tiesiogiai siejama su praėjusių metų įmonės metinėmis pajamomis. Tai didintų atsakomybę įmonėms, suprantant, kad, jei bus nustatytas pažeidimas, tai ir finansinės sankcijos bus atitinkamos“, – tvirtino L. Antanavičienė.

Pasak jos, panaši tvarka taikoma už Konkurencijos įstatymo pažeidimus.

Konkurencijos įstatymo pataisomis siekiama užkirsti galimybę nesąžiningai rinkoje konkuruojantiems verslininkams per teismus vilkinti jiems Konkurencijos tarybos skirtos baudos mokėjimą.

L. Antanavičienės teigimu, dabar Konkurencijos tarybos skirtą baudą apskundus teisme, jos išieškojimas yra automatiškai stabdomas. Teismo procesai tokais atvejais trunka dvejus arba trejus metus ir net priėmus sprendimą, kad bauda yra teisinga ir privalo būti sumokėta, atgauti priteistus pinigus pavyksta ne visada.

reklama

„Pasitaiko atvejų, kai nubausta įmonė netrukus kreipiasi į teismą prašydama iškelti jai bankroto bylą arba per tą bylinėjimosi laiką sąmoningai pasitvarko taip, kad nebeturėtų lėšų baudai sumokėti. Todėl siūlome remtis europine praktika, kad, jei už konkurencijos pažeidimus skirta bauda yra skundžiama teismui, tai daranti įmonė turi pateikti finansines garantijas, kad jai nepalankaus teismo sprendimo atveju ji galės sumokėti skirtą baudą“, – aiškino L. Antanavičienė.

Konkurencijos įstatymo pataisos, numatančios automatinį Konkurencijos tarybos skirtos baudos išieškojimo stabdymą įmonei pateikus skundą teismui, Seime priimtas 2013-ųjų liepą, tačiau D. Grybauskaitė jas vetavo. 2013-ųjų spalį Seimas šias pataisas buvo atšaukęs, tačiau tų pačių metų gruodį iš naujo patvirtino analogiškus įstatymo pakeitimus.

reklama

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.