Biržų valdžia ir šiemet nusiteikusi neleisti „Litesko“ išlaidauti

Biržų politikai perims Alytaus patirtį derantis su šilumos tiekėjais.
Biržų politikai perims Alytaus patirtį derantis su šilumos tiekėjais.
© Alfa.lt

Biržų rajono savivaldybės 2018 m. biudžetą pirmasis aptarė Teritorijų vystymo, aplinkos apsaugos, miesto ūkio ir kaimo reikalų komitetas. Iš šešių šiam komitetui priklausančių tarybos narių nebuvo tik vieno – Etikos komisijai vadovaujančio „valstiečio“, ūkininko Kęstučio Armono. Tarybai siūloma tvirtinti savivaldybės 2018 m. biudžetą – 24 592 593 eurų pajamų ir 25 827 313 eurų asignavimų (išlaidų). Asignavimai viršija pajamas 1 234 720 eurų.

reklama

Pinigų daugiau, bet jų naudojimas apribotas

Šių metų Biržų rajono savivaldybės biudžeto prognozuojamos pajamos – 13,627 mln. eurų Lyginant su 2017 m., jos didėja 2,074 mln. eurų. Tačiau kone pusė šio padidėjimo (0,438 mln. eurų) turi būti naudojama padidėjusioms išlaidoms dėl valstybės institucijų priimtų teisės aktų įgyvendinimo (dėl minimalios mėnesinės algos padidinimo, pareiginių algų bazinio dydžio padidinimo, valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymo) finansuoti.

Šiais metais 650 tūkst. eurų daugiau skirta socialinėms pašalpoms ir kompensacijoms mokėti.

Pasak Biržų rajono savivaldybės Biudžeto skyriaus vedėjos Dalios Šarkūnienės, šįmet pirmi metai, kai Biržų rajono savivaldybė savo lėšomis galės prisidėti prie investicinių projektų vykdymo. Projektų vykdoma net 35, savivaldybės finansinis indėlis turi būti didelis, o skolinimasis suvaržytas įstatymu.

reklama

Pagal jį Biržų savivaldybės metinio grynojo skolinimosi suma negali būti teigiamas dydis.

„Mūsų savivaldybės paskolos grąžinimas šiais metais yra 365 tūkst. eurų. Tai, palyginus su kitomis savivaldybėmis, yra labai nedaug“, – sakė D. Šarkūnienė. Vadinasi, savivaldybė skolintis galės tik tiek, kiek grąžinama paskolos. Tad Biudžeto skyriaus vedėja neatmeta, kad gali tekti kreiptis į Vyriausybę ir prašyti dotacijos projektams įgyvendinti.

Netikėtiems atvejams – direktoriaus rezervas

Pirmi metai, kai Biržų savivaldybė turės savo lėšomis finansuoti ir viešuosius darbus. Pirmą kartą savivaldybė gali skirti lėšų seniūnijų keliams prižiūrėti. Šįmet tam yra numatyta 140 tūkst. eurų. Biudžeto lėšomis bus įrengtas arba atnaujintas apšvietimas Naciūnuose, Suoste, Pasvaliečiuose, Eiskudžiuose, Medeikiuose, Obelaukiuose, Sviliuose.

Numatytos lėšos ir Anglininkų kaimo drenažui, Kvetkų kaimo kapinėms praplėsti, miesto ir gyvenviečių šaligatvių remontui ir kitoms komunalinio ūkio reikmėms.

reklama

Lėšų bus ir Žvejų gatvėje rengiamam valčių nuleidimo objektui, ugniagesių automobiliui įsigyti.

Į savivaldybės biudžetą pateks ir 600 tūkst. eurų vietinės rinkliavos už atliekas, tačiau surinktus pinigus teks atiduoti atliekų tvarkytojams. Siūloma sudaryti administracijos direktoriaus rezervą (10 tūkst. eurų), kuris gali būti naudojamas ekstremaliems atvejams.

Nauji autobusai ir vežėjas

D. Drevinskas teiravosi, kodėl nėra numatyta lėšų ligoninei generatoriui įsigyti. To prašė tarybos narys gydytojas Dalius Jakubėnas. Biržų rajono savivaldybės administracijos direktorius Jonas Jonušys atsakė, kad, išanalizavus padėtį ligoninėje, paaiškėjo, jog kol kas įstaiga dar gali verstis be naujo generatoriaus. Galimybė tam skirti pinigų gali atsirasti antrąjį pusmetį. 

Biržų vicemerė Irutė Varzienė papildė, kad dėl to sutarta ir valdančiojoje koalicijoje, kuriai priklauso ir socialdemokratas D. Jakubėnas. Priminta, kad ligoninei praėjusiais metais buvo skirta 110 tūkst. savivaldybės lėšų.

reklama

Posėdyje paaiškėjo, kodėl iki šiol Biržų autobusų parkas neturi naujų autobusų. Pasirodo, kad yra reikalavimas, jog projektinės lėšos gali būti skirtos tik priemiesčio maršrutų vežėjams. O šie keleivių vežėjai privalo būti parinkti konkurso būdu. Dėl to ginčijosi ir Savivaldybių asociacija, tačiau Susisiekimo ministerija tokio reikalavimo neatsisakė. Dėl to, kad vežėjui reikia skelbti konkursą, pirkti naujus ekologiškus autobusus kitos savivaldybės atsisakė.

Biržai šiame projekte dalyvaus ir toliau. Paraišką finansavimui bus galima teikti tik tada, kai bus organizuotas konkursas vežėjui. Kilo klausimas, kas tada liks autobusų parkui, jeigu kiti perims priemiesčio maršrutus. Administracijos direktorius J. Jonušys atsakė, kad autobusų parkui liks tarpmiestiniai maršrutai. Ketinama įsigyti 7 naujus draugiškus aplinkai (ekologiškus) autobusus.

Pirks konsultantus

Dėl „Litesko“ investicijų teiravęsis D. Drevinskas išgirdo, kad atsisakyta pirkti galimybių studiją šilumos ūkio situacijai įvertinti. Pasak direktoriaus J. Jonušio, savivaldybėje lankėsi Alytaus miesto savivaldybės atstovai, su kuriais aptarti šilumos tiekimo ir kainų klausimai.

reklama

Gauta informacijos apie Alytaus savivaldybės patirtį ir po konsultacijų atsisakyta minties užsakyti galimybių studiją.

Anot J. Jonušio, galimybių studija kainuotų apie 70 tūkst. eurų. Kalbantis su alytiškiais sužinota apie konsultacijas galinčias teikti bendroves, kurių paslauga kainuotų 7–8 tūkst. eurų. Pasak direktoriaus, alytiškiai konsultantus samdo daugeliu klausimų.


„Litesko“ katilinė Biržuose, Rotušės gatvėje© „Šiaurės rytai“

„Litesko“ katilinė Biržuose, Rotušės gatvėje. „Šiaurės rytų“ nuotr.

„Mūsų tolimesni žingsniai – rinktis šilumos klausimus nagrinėjančioje komisijoje ir po to kreiptis į „Litesko“. Manome, kad jų planuojama 2,4 mln. eurų investicija yra per didelė. Manome, kad investicijos turėtų persikelti iš senamiesčio katilinės į Kaštonų“, – sakė J. Jonušys. 

„Gali keistis ir pati investicija“, – papildė Strateginio planavimo ir turto valdymo skyriaus vedėja Zita Marcinkevičiūtė.

Administracijos direktorius dar pakartojo, kad dėl šių klausimų bus kviečiama savivaldybėje sudaryta komisija.