Mirė akademikas, buvęs švietimo ministras Z. Zinkevičius

Akademikas Z. Zinkevičius 2015 metais Prezidentūroje apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi
Akademikas Z. Zinkevičius 2015 metais Prezidentūroje apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi
© Robertas Dačkus/Prezidentūra
Alfa.lt | BNS
2018-02-20 21:02

Tai patvirtino velionio sūnus Vytautas Zinkevičius. Pasak jo, tėvo sveikata susilpnėjo pastarosiomis savaitėmis.

Ukmergės rajone gimęs, akademinę karjerą 1946 metais pradėjęs Z. Zinkevičius 1973-1988 metais buvo Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Lietuvių kalbos katedros, o 1988-1991 metais – Baltų filologijos katedros vedėjas.

Jis 1995-1996 metais buvo Lietuvių kalbos instituto direktorius, vėliau dvejus metus dirbo švietimo ir mokslo ministru Gedimino Vagnoriaus Vyriausybėje, o 1998-1999 metais buvo valstybės konsultantas švietimo ir mokslo klausimais.

Pagrindinės profesoriaus mokslinio darbo sritys buvo lietuvių kalbos istorija, dialektologija, baltistika.

Z. Zinkevičius yra paskelbęs apie 50 knygų, tarp kurių ir šešių tomų „Lietuvių kalbos istorija“ (1984–1994), taip pat per tūkstantį straipsnių lietuvių ir užsienio kalbomis.

reklama

Už nuopelnus Lietuvai 1995 metais akademikas buvo apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino III laipsnio ordinu. 2015 metais jam įteiktas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didysis kryžius.


Akademikas Z. Zinkevičius 2015 metais Prezidentūroje apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi© Robertas Dačkus/Prezidentūra

Profesoriui Z. Zinkevičiui 1994 metais Vytauto Didžiojo universitetas suteikė garbės daktaro regalijas.

Atnešė profesionalų požiūrį į švietimą

Buvęs ministras pirmininkas Gediminas Vagnorius teigia, kad jo Vyriausybėje švietimo ir mokslo ministru dirbęs velionis Zigmas Zinkevičius atnešė nuoširdų požiūrį į politiką.

„Jis atnešė kitokį požiūrį, nuoširdų, dalykinį, profesionalų požiūrį į švietimo politiką ir privertė pasitempti kitus“, – antradienio vakarą BNS sakė 1996-1999 metais premjeru dirbęs G. Vagnorius.

Antradienį miręs Z. Zinkevičius švietimo ministru dirbo 1996-1998 metais.

„Jis paliko labai ryškų pėdsaką savo intelektu, gebėjimu plačiau matyti švietimo problemas ir skatinti imtis ryžtingų veiksmų švietimo darbuotojus, taip pat ir tuos žmones, kurie dalyvavo švietimo politikoje“, – kalbėjo buvęs ministras pirmininkas.

„Visgi jis nebuvo tas, kuris primestų savo valią kitiems. Gal tai jam kaip politikui kažkiek ir trukdė įgyvendinti sumanymus“, – pridūrė jis.

Pasak G. Vagnoriaus, profesorius buvo „labai nuoširdus, labai geranoriškas ir pasižymėjo aukštu intelektu“.

„Jis aplink save burdavo kitus ir gebėdavo skleisti šilumą“, – teigė ekspremjeras.

„Kalbotyros šviesulys“

Buvęs Z. Zinkevičiaus studentas, kalbininkas Antanas Smetona vadina velionį kalbotyros šviesuliu.

„Profesorius buvo baltistikos šviesulys, vienas iš ryškiausių 20 amžiaus antrosios pusės Vilniaus universiteto lietuvių kalbotyros šviesulių. Visada stebino jo profesionalumas, žinių gylis, akademinė ir akademinio organizatoriaus veikla“, – feisbuke parašė Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto docentas.

„Mums, jo mokiniams, aišku jis liks kaip vienas iš įdomiausių ir šviesiausių Vilniaus universiteto profesorių, kuriuo mes pasitikėjome, žavėjomės, vertinome. Aišku, pagrindinis jo dėstomas dalykas – lietuvių kalbos istorinė gramatika – tikrai buvo kietas riešutas. Ne vienas, ypač poetiškesnės sielos literatas, vos įveikdavo arba net neįveikdavo“, – rašė jis.

A. Smetona prisimena su velioniu artimiau pradėjęs bendrauti, kai tapo doktorantu Atgimimo metais. Z. Zinkevičius buvo jo diplominio darbo ir disertacijos vadovas.

„Buvo reiklus, bet pasitikėjo doktorantu, niekada per daug nespaudė, nes pats irgi labai daug dirbo – produktyvumas iki pat garbaus amžiaus buvo neprilygstamas. Sakydavo, kad galva veikia puikiai, bet va kojos, rankos jau nebespėja“, – pasakojo A. Smetona.

Pasak jo, pas Z. Zinkevičių visada buvo galima nuvykti pasitarti ar pasikonsultuoti tiesiog telefonu.

„Ir pats nevengdavo paskambinti, pasidalinti nuomone apie ką nors neaiškaus ar įdomaus. Žinoma, kai pradėjo vadovauti Lietuvių kalbos institutui, ministrauti, daugiau bendrauti tekdavo telefonu. Beje, pasidalindavo ir administracine patirtimi – ne vieną kartą dekanaudamas klausiau jo patarimų arba ką negero pastebėjęs jis ir pats paskambindavo patarti“, – teigė A. Smetona.

Prezidentė reiškia užuojautą

Prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį vakare pareiškė užuojautą mirus profesoriui Zigmui Zinkevičiui. Prezidentės spaudos tarnybos pranešime cituojama šalies vadovė teigė, jog Lietuva neteko iškilaus kalbininko, baltisto, dialektologo, žymiausio istorinės kalbotyros tyrinėtojo.

„Fundamentalūs ilgamečio Vilniaus universiteto profesoriaus mokslo darbai leido pažinti mūsų kalbos ir tautos praeitį, suvokti jos kilmę, stiprinti lietuvybę ir tautinę savigarbą“, – rašoma pranešime.

Anot D. Grybauskaitės, visą savo erudiciją, žinias, patirtį akademikas sudėjo ir į knygas – parašė Lietuvos kalbotyrai reikšmingų monografijų, publikacijų, mokslinių leidinių.

reklama

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.