Kas nutiko ekspremjerui A. Butkevičiui?

Algirdas Butkevičius
Algirdas Butkevičius
© Dmitrijus Radlinskas

Iš Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pasitraukęs buvęs ilgametis šios partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius tarsi dingo iš politinės arenos: ekspremjero beveik negirdėti Seime, jis nežada dalyvauti naujos Socialdemokratų partijos veikloje. Kas nutiko buvusiam socdemų lyderiui?

reklama

Pirmadienį tiesioginėje Alfa.lt konferencijoje dalyvavęs buvęs socialdemokratas, naują partiją kuriantis parlamentaras Gediminas Kirkilas užsiminė, kad atsisakęs dalyvauti naujoje politinėje organizacijoje A. Butkevičius ėmėsi kitos veiklos.

„Jis net anksčiau, negu mes inicijavome naujos politinės partijos kūrimą, yra įkūręs ar pradėjęs kurti savo judėjimą“, – teigė G. Kirkilas.

Iš partijos pasitraukė anksčiau

Alfa.lt susisiekus su pačiu A. Butkevičiumi, šis iš esmės nepaneigė G. Kirkilo žodžių. Anot politiko, idėja suburti judėjimą jam kilo, pasitraukus iš LSDP.

reklama

Primename, kad dalis patyrusių socialdemokratų, tarp kurių buvę premjerai A. Butkevičius, G. Kirkilas, buvęs teisingumo ministras Juozas Bernatonis, pernai, protestuodami prieš LSDP sprendimą pasitraukti iš valdančiosios koalicijos su valstiečiais, patys nutarė išeiti iš partijos. Apie tai jie Socialdemokratų partijai pranešė spalio 14 d., tai yra tądien, kai LSDP turėjo svarstyti politikų pašalinimo iš partijos klausimą. Tiesa, kaip prisipažino A. Butkevičius, jis iš LSDP pasitraukė gerokai anksčiau.

„Aš išėjau vienas iš partijos, kai ta grupė (socialdemokratų – Alfa.lt) dar nebuvo išėjusi. Bet aš viešai tos informacijos nepaskleidžiau. Aš tai padariau rugsėjo 23 d. po Socialdemokratų partijos tarybos posėdžio dėl to, kad man atsibodo ta kritika mano atžvilgiu, nuolat ta pati išsakoma. Aš parašiau žinutę, kad tai buvo mano paskutinis dalyvavimas partijos tarybos posėdyje ir daugiau aš nebedalyvausiu“, – atviravo A. Butkevičius.


Gintautas Paluckas ir Algirdas Butkevičius© Edvard Blaževič

Seimo narys pasakojo, kad pasitraukęs iš partijos daliai bendražygių, kurie taip pat norėjo išeiti iš LSDP, pasiūlė politinio judėjimo sukūrimo idėją.

„Susitikau ir su kai kuriais konsultantais, kolegomis, paruošėme tam tikrą tolimesnę mūsų viziją ir ta vizija buvo paremta daugiau judėjimu, važiuojant per Lietuvą iki maždaug kovo mėnesio, visi aktyviai susitikinėjame su socdemais, kurie liko partijoje, kalbamės su jais – gal trūko diskusijų, debatų, kai buvo ta pirmininko rinkimų kampanija. Po to nutarėme kviesti kitus žmones prisijungti prie judėjimo, o kovo mėnesį sprendžiame, ar partija dar viena Lietuvoje reikalinga, ar ne. Tai buvo mano toks pasiūlymas. Bet šis mano pasiūlymas buvo gruodžio mėnesį“, – apie savo idėją kalbėjo A. Butkevičius.

Kodėl judėjimas, o ne nauja partija?

Pasak buvusio socdemo, jis kurti politinį judėjimą, o ne partiją siūlė dėl kelių priežasčių. Visų pirma, pasak A. Butkevičiaus, tokioje platformoje su bendraminčiais dalyvauti savivaldos ir Europos Parlamente (rinkimai vyks 2019 m.) būtų paprasčiau, judėjimams taikoma mažiau reikalavimų, antra, politikas vis dar tikėjo galimybe sugrįžti į LSDP.

„Tai būtų daugiau politinės pakraipos judėjimas. Aš vis dėlto socialdemokratų partijoje nuo 1991 m. Mes be jokios politinės veiklos negalime. Kadangi savivaldybių ir Europos Parlamento rinkimai artėja, tai su judėjimu tu gali dalyvauti ir savivaldybių rinkimuose, ir Europos Parlamento rinkimuose. [...]

reklama

Kodėl nepagalvojus apie tai, kad neuždarytų durų, sugrįžtų į partiją, gal pripažintų, kad pasielgta buvo neteisingai, ir vėl sukurtų stiprią kairiąją vieningą jėgą. Gal net iki Seimo rinkimų“, – apie praėjusiais metais puoselėtas viltis kalbėjo A. Butkevičius.

Pasak pašnekovo, jo iniciatyva palaikymo tarp iš LSDP pasitraukusių kolegų nesulaukė. Vis dėlto A. Butkevičius tikino politinio judėjimo sukūrimo idėjos nelaidojantis.

„Dabar jokio judėjimo aš nesu sukūręs, o, ar sukursiu, ar ne, tai šiandien dar negaliu pasakyti“, – komentavo politikas.

Jis dar kartą patvirtino, kad G. Kirkilo ir kitų buvusių socdemų kuriamoje naujoje socialdemokratų partijoje nedalyvaus.


Gediminas Kirkilas© Edvard Blaževič

Politologas spėja, kad A. Butkevičius neprapuls

Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, politologas Lauras Bielinis Alfa.lt teigė žinojęs apie A. Butkevičiaus idėją kurti politinį judėjimą.

„Socialdemokratų vidiniai kivirčai atitolina nuo socialdemokratijos kairumo idėjos Lietuvos politiniame lauke. Ir todėl jam (A. Butkevičiui – Alfa.lt) daugiau rūpi ne kažkurios politinės partijos – G. Palucko ir G. Kirkilo kuriamos partijos – palaikymas. Tai būtų gal ir naudingas žingsnis, nes eitum į rinkimus, bet strategiškai nelabai kur vedantis veiksmas. Daug svarbiau, jo galva, suformuoti tokią platformą Lietuvoje, kur būtų galima sujungti visas tas politines jėgas – ir socialdemokratų apskilusias – suvokiant visiems, kad svarbiau turėti ideologiškai aiškią socialdemokratinę platformą“, – Alfa.lt aiškino politologas.

„Taip, tai romantiškai galbūt atrodantis veiksmas, nes tai, ką sako G. Kirkilas, yra pragmatiškai konkretu – sukurti politinę organizaciją, laimėti rinkimus, dalyvauti politikoje. Ką sako A. Butkevičius? A. Butkevičius sako, kad dalyvauti politikoje nėra svarbiausia, svarbiausia yra turėti, sukurti pagrindą vieningam ideologiniam socialdemokratų frontui“, – komentavo L. Bielinis.

Politikos apžvalgininkas nesiėmė spėlioti, ar socdemams pavyktų susivienyti vienokioje ar kitokioje platformoje. Kad ir kaip bebūtų, L. Bielinio manymu, pats A. Butkevičius iš Lietuvos politinio lauko nedings.

reklama

„Aš manau, kad jam nebus sudėtinga laimėti net vienmandatėje rinkimų apygardoje. Reikia tik tiesiog pasistengti, jis turi gerą įdirbį, žinomumas jo pakankamas. Jis gali laimėti kaip atskiras politikas, pats sau“, – aiškino pašnekovas.


Politologas Lauras Bielinis© VDU
reklama