Ž. Pinskuvienės rajone – žinomos statybų bendrovės šešėlis: išstūmė konkurentus, pasiūliusi didžiausią kainą

Ž. Pinskuvienės rajone statybų bendrovei "Infes" itin sekasi
Ž. Pinskuvienės rajone statybų bendrovei "Infes" itin sekasi
© Alfa.lt

Viešieji pirkimai, kuriuos organizuoja Živilės Pinskuvienės vadovaujama Širvintų rajono savivaldybė, turėtų stebinti ir piktinti mokesčių mokėtojus – didelės vertės konkursus čia laimi ne mažiausią, bet didžiausią kainą pasiūliusi bendrovė. Puse lūpų netgi kalbama, kad laimėtojas jau iš anksto susitarė su savivaldybe ar pačia mere dėl tokios baigties. Žinoma, ne už ačiū.

Konteinerius norėjo pasistatyti kuo brangiau

2017 m. birželį Širvintų rajono savivaldybė paskelbė konkursą viešiesiems pirkimams, ieškodama bendrovės, kuri šiame rajone įrengtų 16 pusiau požeminių ir antžeminių konteinerių aikštelių. Netrukus atsirado trys šio konkurso dalyviai: bendrovė „Conlista“, siūliusi konteinerius nupirkti ir įrengti už 235 tūkst. eurų, bendrovė „Strefa“, šiuos darbus siūliusi atlikti už 316,1 tūkst. eurų, ir pagrindinis šios istorijos dalyvis – jungtinės veiklos pagrindu kartu su „Hidraulikos pasauliu“ dalyvavusi statybų bendrovė „Infes“. Pastaroji už konteinerių aikštelių įrengimą užsiprašė trigubai daugiau nei mažiausią kainą pasiūliusi bendrovė – 708 tūkst. eurų.

Paradoksas – nors viešuosius konkursus turėtų laimėti mažiausią kainą ar bent jau optimalų variantą pasiūlęs dalyvis, šiuos pirkimus laimėjo būtent „Infes“, turėjusi pirkti iš „Hidraulikos pasaulio“ konteinerius ir juos įrengti.

Sprendimą pasirinkti didžiausią kainą pasiūliusią bendrovę būtų galima pagrįsti tuo, kad „Infes“ siūlė atlikti darbus kokybiškiausiai. Tačiau Alfa.lt šaltiniai teigė, kad kartu su „Hidraulikos pasauliu“ viešuosius pirkimus laimėjusi bendrovė nepasiūlė nieko išskirtinio – tokį patį produktą, kokį siūlė kitos bendrovės.

reklama

Susisiekus su bendrove „Conlista“, šios atstovai patvirtino, jog siūlė tų pačių gamintojų konteinerius kaip ir „Infes“ kartu su „Hidraulikos pasauliu“ – pastarasis pardavinėja Estijos bendrovės „Componan OU“ gaminius, o „Conlista“ kreipėsi tiesiai į šią estų bendrovę. O ši taip susijusi su „Hidraulikos pasauliu“, kad netgi „Compoman OU“ pasiūlymą „Conlistai“ atsiuntė šių atstovė Lietuvoje – „Hidraulikos pasaulis“.

Kaip buvo nurodyta, vidutinė tokių konteinerių aikštelės įrengimo kaina rinkoje – 14–15 tūkst. eurų, tačiau viešuosius pirkimus laimėjusi „Infes“ už tokius darbus užsiprašė beveik trigubai daugiau; viena aikštelė būtų kainavusi apie 44 tūkst.–45 tūkst. eurų. „Tas pat produktas, tie patys darbai, tik vienus įkasinės su auksiniais kastuvais, kitus su rankomis“, – sakė vienas kalbintų verslininkų.

Paskubėjo užbaigti pokalbį

Kokius stebuklus už tokias sumas būtų padariusi ši bendrovė, nežinia, tačiau Alfa.lt šaltiniai teigė, kad tarp Širvintų rajono savivaldybės ir „Infes“ galėjo būti jau iš anksto susitarta, kad konkursą laimėjusi statybų bendrovė gautais pinigais pasidalys su Širvintų rajono mere Ž. Pinskuviene.

Ž. Pinskuvienės vadovaujama savivaldybė parodė išties nemažą dosnumą, mat šis viešasis konteinerių aikštelių pirkimas buvo tik vienas iš trijų numatytų, o visiems trims buvo skirta 851 tūkst. eurų. Tai reiškia, kad kitiems dviem ne ką mažesniems konteinerių pirkimams būtų tekę tik kiek daugiau nei 140 tūkst. eurų, jei „Infes“ ir „Hidraulikos pasaulis“ būtų gavę nurodytą sumą.

reklama

Išgirsti Ž. Pinskuvienės įžvalgas šioje istorijoje išties būtų įdomu, tačiau Širvintų rajono merė, išgirdusi, kad kalba sukasi apie savivaldybės vykdytus viešuosius konkursus, paskubėjo nusimesti atsakomybę ir užbaigti pokalbį.

„Su viešaisiais pirkimais skambinkite administracijos direktorei, kadangi ji vykdo visus viešuosius pirkimus, ji atsakys į visus klausimus. Jūs puikiai žinote, kad meras jokių viešųjų pirkimų neatlieka. Su administracijos direktore kalbėkite, ačiū, geros dienos“, – sakė Ž. Pinskuvienė. Nors dar norėjosi pasiteirauti, kiek pagrindo turi kalbos, kad „Infes“ su „Hidraulikos pasauliu“ už gautą atliekų konteinerių aikštelių projektą galėjo susimokėti, Širvintų rajono merė jau buvo padėjusi telefono ragelį.

Vieni pasitraukė, kiti kreipėsi į teismus

Mažiausią konteinerių aikštelių įrengimo kainą siūliusi „Conlista“ iš konkurso pasitraukė dar jam nepasibaigus, o „Strefa“ savivaldybės sprendimą pasirašyti sutartį su dvigubai didesnę kainą pasiūliusia „Infes“ ir „Hidraulikos centru“ apskundė teismui.

Alfa.lt susisiekus su „Conlista“, neįvardytu panoręs likti šios bendrovės atstovas teigė, kad konkurso metu jiems buvo duota suprasti, kad laimėtojas buvo numatytas iš anksto. „Mes supratome, kad čia ne mūsų pirkimas“, – teigė „Conlistos“ atstovas. Anot jo, jei bendrovė būtų toliau dalyvavusi konkurse, jai būtų daroma įvairių kliūčių.

reklama

„Strefa“ nepanoro be kovos atiduoti pergalės viešuosiuose pirkimuose, todėl Širvintų rajono savivaldybės administracijos sprendimą konteinerių aikštelių įrengimą patikėti „Infes“ ir „Hidraulikos pasauliui“ apskundė teismui – Vilniaus apygardos teismo buvo prašoma panaikinti Širvintų rajono savivaldybės administracijos sprendimą „Infes“ pripažinti viešųjų pirkimų konkurso laimėtoja, o iki teismo sprendimo pritaikyti laikinąsias apsaugos priemones ir neleisti pasirašyti sutarties bei pradėti darbų.

„Strefos“ atstovai teismui pateiktame ieškinyje nurodė, jog labai tikėtina, kad dvigubai didesnę kainą pasiūlę „Infes“ ir „Hidraulikos pasaulis“ nepagrįstai laimėjo viešųjų pirkimų konkursą, o panaikinus Širvintų rajono savivaldybės tarybos sprendimą, konteinerių aikštelių įrengimo darbai tektų antrai eilėje likusiai „Strefai“. Tačiau, kaip nurodė bendrovė, jei savivaldybė ir „Infes“ iki teismo sprendimo pasirašytų sutartį ir imtų vykdyti darbus, tai taip apsunkintų situaciją, kad netgi „Strefai“ palankus teismo sprendimas vargu ar garantuotų šiai bendrovei teisę už dvigubai mažesnę kainą atlikti šiukšlių konteinerių įrengimo darbus.

Deja, teismai bendrovei nebuvo gailestingi – tiek Vilniaus apygardos teismas, tiek Lietuvos apeliacinis teismas netenkino „Strefos“ prašymo taikyti laikinąsias apsaugos priemones ir neleisti Širvintų rajono savivaldybei ir statytojams pasirašyti sutarties, o šių metų sausio 8 d. Vilniaus apygardos teismas „Strefos“ ieškinį atmetė kaip nepagrįstą.

Viešųjų pirkimų tarnybos smūgis: liepė nutraukti pirkimą

Nors „Strefa“ neįtikino teisėjų, kad Širvintose vyksta nešvarūs dalykai, skaudų smūgį „Infes“ ir „Hidraulikos pasauliui“ sudavė Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), pastarosiomis savaitėmis įvertinusi 2017 m. birželio 9 d. Širvintų rajono savivaldybės pradėtą viešąjį pirkimą ir liepusi jį nutraukti.

reklama

Anot tokį sprendimą priėmusios VPT, Širvintų rajono savivaldybės administracija sugebėjo pažeisti Viešųjų pirkimų įstatymą absoliučiai visuose pirkimo etapuose: nustatant preliminarią pirkimo vertę, parengiant pirkimo dokumentus, tarp jų ir techninę specifikaciją, bei vertinant nustatyto laimėtojo pasiūlymą.

VPT nustatė dar daugiau įdomių dalykų, metančių šešėlį „Infes“ – tarnybai pateiktuose dokumentuose buvo nurodyta, kad už konteinerius „Hidraulikos pasauliui“ „Infes“ numačiusi sumokėti 387 196,11 eurų. Už konteinerių aikštelių įrengimo darbus pati bendrovė būtų pasiėmusi 292 960 eurų, dar 29 071,38 eurų turėjo kainuoti požeminių aikštelių projektavimas.

Tačiau vėliau, 2017 m. liepą, pateiktoje jungtinės veiklos sutartyje buvo nurodyti visai kiti skaičiai – ten jau buvo nurodyta, kad „Hidraulikos pasaulis“ už konteinerius turėtų gauti tik 166 798,5 euro – gerokai mažiau, nei žadėti daugiau nei 387 tūkst. eurų. Pati „Infes“ šioje sutartyje buvo nurodžiusi, kad jai už projektavimo paslaugas ir pusiau požeminių aikštelių įrengimo darbus turi tekti jau ne 292 960 eurų, o visi 541 535,5 euro. Staiga be aiškios priežasties ženkliai sumažėjusi konteinerių kaina ir stipriai išaugusi „Infes“ atliekamų darbų kaina sukėlė VPT įtarimą.

Tokį VPT sprendimą tiek Širvintų rajono savivaldybė, tiek ir konkurso laimėtojai gali skųsti teismui.

Iniciatyvą patikėjo partneriams

reklama

Po straipsnio publikavimo su Alfa.lt susisiekė „Hidraulikos pasaulio“ direktorius Jurijus Gamzinas. Bendrovės vadovas teigė iniciatyvą dalyvauti Širvintų rajone vykusiuose viešuosiuose pirkimuose patikėjęs partneriams iš „Infes“ – su šiais buvo tik sutaręs, kad, esant reikalui, tieks konteinerius.

J. Gamzinas taip pat patikslino, kad būtent „Hidraulikos pasaulis“ Šiauliuose gamina konteinerius, kuriuos Estijoje platina jų atstovas„Componan OU“ – atvirkščiai, nei teigė Alfa.lt šaltiniai.

Pasak J. Gamzino, konteinerių kainos, kurios buvo suderėtos „Infes“, nėra niekuo išskirtinės ar per didelės. Savo ruožtu „Hidraulikos pasaulio“ vadovas taip pat išsakė manantis, kad kaltinimai dėl galimų susitarimų tėra nešvarios viešųjų pirkimų nelaimėjusių bendrovių akcijos.

Įtartini partneriai

Abejotinomis aplinkybėmis viešųjų pirkimų konkursą laimėjusi bendrovė „Infes“ pastaraisiais metais ne kartą figūravo įvairiose istorijose – 2017 m. pavasarį naujienų agentūra BNS skelbė, kad „Infes“, tiesa, neoficialiais duomenimis, yra viena iš bendrovių, figūruojančių FNTT tyrime dėl kitos statybų bendrovės „Irdaiva“.

reklama

Tiek „Irdaivos“, tiek „Infes“ verslo principai ir etika taip pat sulaukia priekaištų – Alfa.lt jau rašė apie bendrovės „Ginota“ istoriją: pastaroji, susidėjusi su šiais statybų sektoriaus milžinais, atliko užsakytus darbus, tačiau taip ir nesulaukė žadėtų pinigų.

„Ginotos“ direktorius Artūras Laktionkinas Alfa.lt yra pasakojęs, kad jo bendrovė kartu su „Irdaiva“ bei „Infes“ dirbo prie katilinės Palangoje. A. Laktionkino nupasakota galimai panaudota apgavystės schema atrodo taip: katilinės tvarkymo užsakovas „Palangos šilumos tinklai“ už darbus viską sumokėjo darbų vykdytojui – bendrovei „Irdaiva“. O pastaroji bendrovė visą projektą patikėjo kitai bendrovei – „Infes“. Pastaroji pasamdė dar vieną rangovą – „Erstema“, kuri samdė visus subrangovus Palangos katilinės sutvarkymo darbams. Tarp pastarųjų – pinigų neatgaunanti „Ginota“.

Kaip nurodė „Ginotos“ direktorius A. Laktionkinas, iš „Palangos šilumos tinklų“ pinigus už darbus gavusi „Irdaiva“ atsiskaitė su „Infes“, kuriai buvo permestas projektas, tačiau pastaroji bendrovė jau nemokėjo už darbus, taigi „Erstema“, neperdavusi baigtų darbų „Infes“, jau nemokėjo subrangovams ir tiesiog bankrutavo – dabar nei „Irdaiva“, nei „Infes“, taip ir nemokėjusi bankrutavusiai „Erstemai“, nenori atsiskaityti už atliktus darbus.