Politikos veteranas G. Kirkilas – apie naują socdemų partiją, jos lyderį ir kandidatą į prezidentus

Pernai iš Socialdemokratų partijos pasitraukęs parlamentaras Gediminas Kirkilas trykšta optimizmu – anot jo, susidomėjimas pavasarį gimsiančia nauja politine jėga tik rodo, kad politikai jaučia konkurenciją. Politikos veteranas teigė, kad Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP) ruošiasi ne tik savivaldos, Europos Parlamento (EP), bet ir prezidento rinkimams. Pats G. Kirkilas neslėpė norintis dalyvauti EP rinkimuose, o galimu besikuriančios partijos kandidatu į šalies vadovus mato užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių.

reklama

Pirmadienį tiesioginėje Alfa.lt konferencijoje dalyvavęs G. Kirkilas teigė, kad jau šiuo metu būsimoji LSDDP turi daugiau negu 2000 steigėjų, o partijos steigiamasis suvažiavimas greičiausiai įvyks kovo viduryje. Pasak jo, LSDDP veikloje dalyvauti nori ir dalis dabartinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) narių, ir „darbiečiai“, ir Liberalų sąjūdžio atstovai. G. Kirkilo teigimu, naujos partijos programa, įstatai jau yra paruošti.

„Aš net ir pats stebiuosi, koks yra naujos partijos poreikis. Daug daugiau ir daug greičiau stoja ir paremia mūsų partiją, negu mes įsivaizdavome“, – kalbėjo G. Kirkilas.


Gediminas Kirkilas© Dmitrijus Radlinskas

Grįžimas atgal neįmanomas

G. Kirkilas neslėpė, kad naujos politinės jėgos kūrimą paskatino dalies socdemų pasitraukimas iš LSDP praėjusiais metais, kai partijos pirmininkas Gintautas Paluckas inicijavo socdemų traukimąsi iš valdančiosios koalicijos su valstiečiais.

„Mes dėl to ir pasitraukėme, nes mes galvojome, kad G. Paluckas bando nuvesti socialdemokratus iš nuosaikių, normalių, europietiškų pozicijų kažkur į kairę. Manifestas tam buvo paskelbtas, kur ten buvo grįžtama prie marksizmo. Aš nežinau, gal jaunimas neprisimena tų laikų, todėl blaškosi.

Aš galvoju, kad kairiojo centro kelias yra Lietuvai priimtinas. Aš manau, kairysis centras – prie jų priskirčiau ir valstiečius – turi didžiausią palaikymą. Dar yra likę treji metai iki Seimo rinkimų. Manau, kad, jei mus žmonės išrinko, mes turime dalyvauti valdžioje ir priiminėti sprendimus, o ne sėdėti opozicijoje ir sakyti: „Aš pasiūliau, o mano pasiūlymo niekas nepriėmė“, – komentavo politikas.

Alfa.lt primena, kad praėjusių metų rudenį G. Kirkilas su kitais socdemais, protestuodami dėl LSDP sprendimo nutraukti koaliciją su valstiečiais, pasitraukė iš LSDP, tačiau užsiminė apie galimybę sugrįžti.

reklama

G. Kirkilas tikino, jog šiuo metu, kai LSDP vadovauja G. Paluckas, į partiją iš jos pasitraukę veteranai sugrįžti neketina.

„Kai bus įsteigta nauja partija, joks grįžimas bus neįmanomas. Galbūt įmanomas koks nors kairiųjų jėgų susijungimas, galbūt koks platus (susijungimas – Alfa.lt) įmanomas. Aš manau, kad visko čia bus prieš rinkimus, ypač prieš prezidento rinkimus. Įvairūs politinių partijų manevrai, palaikant vieną ar kitą kandidatą, bet tai jau nebus grįžimas“, – svarstė pašnekovas.


Gintautas Paluckas© Edvard Blaževič

Marga kompanija negąsdina

G. Kirkilas patvirtino, kad naujos partijos nariais panoro tapti buvę „darbiečiai“ Jonas Pinskus, Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė, Vydas Gedvilas, buvęs „tvarkietis“ Remigijus Ačas, verslininkas Andrius Šedžius.

„Merais dabar esantys tikrai labai vertingi žmonės partijoje yra, jų bus ir daugiau“, – užsiminė parlamentaras.

G. Kirkilas iš esmės pripažino, kad dėl minėtų pavardžių politiniai konkurentai jau šaiposi iš būsimosios LSDDP, tačiau, anot jo, dalies minėtų politikų prisijungimas yra labiau privalumas.

„Kad šaipysis mūsų oponentai, tai neabejoju. Jei tai jau daro, čia nieko ypatingo. Visus smarkiai jaudina didėjanti konkurencija. Viskas priklausys nuo to, kokia bus mūsų programa, ką mes pasiūlysime rinkėjams.

reklama

Tiesą sakant, aš nepasakyčiau, kad čia yra politikos marginalai. Ž. Pinskuvienė yra tiesiogiai išrinkta merė, ir aš beveik neabejoju, kad ji antrą kartą laimės rinkimus, vadinasi, ji yra vertinama savo rajone. V. Gedvilas yra ne tik buvęs Seimo pirmininkas, Seimo narys, bet ir apskritai yra mūsų gerai žinomas krepšinio specialistas, ko gero, vienintelis ėjęs su moterų komanda ir tapęs Europos čempionu.

Man atrodo, kad tai yra labai rimti žmonės su tam tikra savo patirtimi. Be to, žinote, kaip sakoma, visi šventieji turi savo praeitį, visi nusidėjėliai turi savo ateitį. Politikoje dalyvaujant, nepadaryti klaidų beveik neįmanoma“, – kalbėjo politikas.

Anksčiau kai kurie „darbiečiai“ buvo prabilę apie galimybę socdemams jungtis su Darbo partija. G. Kirkilas, paklaustas, ar LSDDP galėtų jungtis su „darbiečiais“, teigė, jog tai nėra svarstoma.

„Tokio varianto mes nesvarstome. Esu tikras, kad nesvarstysime, nes mes matome, kokie yra V. Uspaskicho tikslai. V. Uspaskichas pabunda tik prieš artėjančius Europos Parlamento rinkimus, bando sukurti kažkokią organizaciją ar atkurti, perkurti kažkokią organizaciją. [...] Nėra dėl ko jungtis su jais“, – pažymėjo G. Kirkilas.


Vydas Gedvilas , Živilė Pinskuvienė© Edvard Blaževič

Lyderio dilema ir kandidatas į prezidentus

G. Kirklas neslėpė manantis, kad buvęs ūkio ministras, LSDP pirmininko pavaduotojas Mindaugas Sinkevičius galėtų tapti LSDDP lyderiu.

„Aš manyčiau, kad reikia galvoti ir jam, ir kitiems. Reikalas tas, kad dabartinėje Socialdemokratų partijoje įsigalėjo tokia G. Palucko artimų žmonių grupuotė, ir aš abejoju, ar prie tos grupuotės sprendimų M. Sinkevičius yra prileidžiamas, nepaisant to, kad yra partijos pirmininko pavaduotojas“, – kalbėjo politikas.

Pats G. Kirkilas kandidatuoti į LSDDP pirmininkus neketina.

Pašnekovas teigė, kad nauja socialdemokratų partija dalyvaus 2019 m. vyksiančiuose savivaldos, EP ir prezidento rinkimuose. Kalbėdamas apie šalies vadovo rinkimus G. Kirkilas tikino, jog partija svarsto kelis variantus, tačiau greičiausiai arba kels savo kandidatą, arba parems valstiečių kandidatūrą. Jei LSDDP turės savo kandidatą į prezidenrus, G. Kirkilas neslėpė jau turintis savo favoritą.

reklama

„Nežinau, ar ateis pas mus užsienio reikalų ministras L. Linkevičius, kuris taip pat pasitraukė iš G. Palucko vadovaujamos Socialdemokratų partijos. Jis yra vienas populiaresnių Lietuvos politikų. Bet kuriuo atveju jis yra mūsų frakcijos narys. Jeigu jis apsispręstų dalyvauti, kodėl jo neparėmus?“ – kalbėjo parlamentaras.

Pats G. Kirkilas teigė, kad jis galvoja apie dalyvavimą EP rinkimuose.

„Tai nėra mano labai didelis tikslas, bet nesigirdamas, pagal savo patirtį, nelabai įsivaizduoju, kas čia mane labai galėtų nukonkuruoti. Aš jau antrą Seimo kadenciją esu Europos reikalų komiteto pirmininkas. Vien dėl to aš esu šiuose reikaluose gerokai daugiau įsigilinęs nei daugelis kitų kandidatų. Manau, kad dalyvaučiau“, – aiškino G. Kirkilas.


Linas Linkevičius© Dmitrijus Radlinskas
reklama