Įtariama, kad Latvijos centrinio banko vadovas reikalavo 100 tūkst. eurų kyšio

Latvijos banko vadovas Ilmaras Rimševičas
Latvijos banko vadovas Ilmaras Rimševičas
© SCANPIX
BNS
2018-02-19 15:33

 Latvijos centrinio banko vadovas Ilmaras Rimševičas įtariamas didelio masto kyšininkavimu, pirmadienį pranešė kovos su korupcija pareigūnai.

Korupcijos prevencijos biuro (KNAB) vadovas Jėkabas Straumė per spaudos konferenciją sakė, kad su šiuo baudžiamuoju procesus susiję du įtariamieji: aukšto rango Latvijos banko pareigūnas ir vienas fizinis asmuo. Byla yra susijusi mažiausiai 100 tūkst. eurų kyšiu.

Latvijos centrinio banko vadovo I. Rimševičo sulaikymas ir vieno didžiausių šalyje komercinio banko ABLV reikalai tarpusavyje nesusiję, po specialaus vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė premjeras Maris Kučinskis.

Ministrų kabinetas per posėdį aptarė dvi temas: su I. Rimševičo sulaikymu susijusią Korupcijos prevencijos ir kovos su ja biuro informaciją, ABLV banko padėtį.

„Šios bylos tarpusavyje nesusijusios“, – pabrėžė premjeras.

reklama

Jo žodžiais, išsamesnės informacijos apie I. Rimševičo sulaikymą tikimasi gauti pirmadienį.

Finansų ministrė Dana Reizniecė-Ozola savo ruožtu pabrėžė, jog ABLV bankas pažadėjo vasario 19-ąją Finansų ir kapitalo rinkos komisijai pateikti veiksmų planą, kuriuo būtų įrodytas banko gebėjimas ilgalaikėje perspektyvoje stabiliai dirbti.

„ABLV bankas pareiškė esą pasiruošęs bendradarbiauti su JAV institucijomis, kad įrodytų savo gebėjimą tęsti veiklą. Jam tai – gyvybės ir mirties klausimas“, – sakė finansų ministrė.

Latvijos bankų sistemą praėjusią savaitę supurtė du stiprūs skandalai.

Jungtinių Valstijų iždo departamentas savaitės pradžioje blokavo ABLV banko prieigą prie JAV finansų sistemos, apkaltinęs jį pinigų plovimu, sąlygų neteisėtoms finansinės operacijoms ir korupcijai sudarymu. Vienam didžiausių Latvijoje bankui mesti kaltinamai ryšiais su Šiaurės Korėja ir kitomis probleminėmis šalimis iš Jungtinių Tautų sąrašo, taip pat didelio masto neteisėtomis operacijomis, siejamomis su Azerbaidžanu, Rusija ir Ukraina.

reklama

Savaitės pabaigoje buvo sulaikytas centrinio banko prezidentas I. Rimševičas, atliktos kratos jo namuose ir darbo vietoje.

Šalies žiniasklaida bandė spėti, kad tai gali būti susiję su kyšininkavimu, kuriame dalyvavo prieštaringai vertinamas nemokumo administratorius Maris Sprūdas – aukštas pareigas finansų sektoriuje užimantis pareigūnas ir banko „Norvik“ akcininkas Grigorijus Guselnikovas, iš kurio esą buvo reikalaujama kyšio.

Latvijos bankų veiklos reguliuotoja – Finansų ir kapitalo rinkos komisija, vykdydama Europos Centrinio Banko nurodymą, nuo vasario 19 d. laikinai, tačiau neskelbiamam laikotarpiui apribojo banko ABLV veiklą, uždrausdama jo klientų debeto operacijas bet kokia valiuta.

Latvijos centrinis bankas iš dalies patenkino ABLV finansinės pagalbos prašymą, suteikdamas jam 97,5 mln. eurų paskolą – beveik penkis kartus mažesnę, nei ABLV prašė.

reklama

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.