Dakaro herojaus D. Vaičiulio verslui – įtarimai nelegaliai Vilniaus centre statant daugiabučius

Darius Vaičiulis ir Antanas Juknevičius
Darius Vaičiulis ir Antanas Juknevičius
© Dmitrijus Radlinskas

Verslininkas Darius Vaičiulis pastarosiomis savaitėmis garsėjo kaip Antano Juknevičiaus komandos šturmanas Dakaro ralyje. Tačiau grįžus į tėviškę verslininko laukia gerokai žemiškesni rūpesčiai – jo bendrovė „Spaineta“ figūruoja kaip viena iš architektą Algirdą Kaušpėdą su žmona įtraukusio skandalo dalyvių, mat būtent šiai bendrovei sutuoktiniai ruošė, kaip teigiama, iš kitų architektų vogtą projektą.

reklama

Kam „Spainetai“ galėjo reikėti naujo statybų projekto, kai jau būta seno, nėra aišku, tačiau puse lūpų kalbama, kad taip galėjo būti bandyta pridengti neteisėtus veiksmus statybose ir suklaidinti atsakingas institucijas – prisidengiant senu projektu, kuriam gauti leidimai, vykdomos statybos pagal A. Kaušpėdų parengtą projektą, kuriam leidimo „Spaineta“ nėra gavusi.

Įklampino žinomus architektus

A. Juknevičiui ir D. Vaičiuliui šių metų Dakaro ralis buvo kaip niekad geras – 12 vietą galutinėje įskaitoje užėmusi komanda pasirodė geriausiai iš keturių šiemet dalyvavusių lietuvių ekipažų. Tačiau sėkmingos lenktynės baigėsi ir teko sugrįžti į Lietuvą, o čia D. Vaičiulis susiduria su ne tokiais maloniais rūpesčiais – Vilniaus centre, Lvovo gatvėje, D. Vaičiulio bendrovės „Spaineta“ statomi daugiabučiai sulaukė nemalonaus dėmesio, kai paaiškėjo, kad grupės „Antis“ narys, architektas A. Kaušpėdas kartu su žmona Vilija, ruošę šioms statyboms projektą, galėjo pasisavinti kitų architektų darbą.

Architektai Rita Mažeikaitė-Petraitienė ir Robertas Mažeika kreipėsi į teisėsaugos institucijas, prašydami kolegas patraukti baudžiamojon atsakomybėn už jų techninio projekto pasisavinimą.

reklama

Šią istoriją dar praeitų metų lapkritį įvertino Lietuvos architektų rūmų Profesinės etikos taryba, pažymėjusi, kad su svetimų architektų projektu dirbę A. Kaušpėdas ir V. Kaušpėdienė pažeidė profesinę etiką.

Vienoms statyboms – du projektai

Pastarojoje istorijoje daugiausia nemalonaus dėmesio teko sutuoktiniams Kaušpėdams, tačiau „Spainetos“, jau turėjusios statybų projektą ir panorusios naujo, vaidmuo nebuvo pabrėžiamas.

Iki šios istorijos buvo eita bene dešimtmetį. Daugiabučių Lvovo g. statybos užuomazgos – 2007 m., kai bendrovei „Progresyvios investicijos“ R. Mažeikaitės-Petraitienės bendrovė sutiko parengti statybų projektą, gauti leidimą statyboms. Tais pačiais metais statytojai pardavė žemės sklypą su visais dokumentais, leidžiančiais tęsti statybas, bendrovei „Investicinių projektų valdymas“, o iš šios estafetę 2014 m. perėmė „Spaineta“, kuri dabar ir tęsia statybas.


Statybvietė Lvovo gatvėje© Edvard Blaževič

2016 m. „Spaineta“ kreipėsi į dar 2007 m. parengto projekto autorius, prašydama parengti projekto korekciją, kurioje – daugiau butų, mažiau vietos transporto priemonėms. R. Mažeikaitės-Petraitienės bendrovė parengė šią korekciją, tačiau 2016 m. gruodį „Spaineta“ žengia netikėtą žingsnį – užuot pasinaudojusi parengtomis korekcijomis, pasirašo sutartį su Kaušpėdų bendrove „JP architektūra“ ir sutaria, kad ši bendrovė parengs naują daugiabučių namų projektą, nors šių namų statybos jau pradėtos.

Alfa.lt susisiekus su viena iš 2007 m. rengto projekto autorių R. Mažeikaite-Petraitiene, architektė patvirtino, jog kreipimosi iš „Spainetos“ būta, tačiau pats statytojas vėliau vengė bendradarbiauti. „Spaineta“ prašė parengti daugiabučių gyvenamųjų namų Lvovo g. 81, Vilniuje, projekto korektūrą. Mes sutikome ir 2016 m. lapkričio mėn. parengėme projektinius pasiūlymus bei apie tai informavome statytoją, tačiau jis pradėjo mūsų vengti. Derybos nei dėl koreguojamo projekto kainos, nei tikslios apimties net neprasidėjo. Taigi statytojo negalėjo atbaidyti kaina, nes ją turėjome įvardyti susitikimo, kuris neįvyko, metu“, – rašė R. Mažeikaitė-Petraitienė.

Po keliais planais – nelegalios statybos?

Kam statybų bendrovei, jau turinčiai statybų projektą, reikalingas naujas projektas? Tuo labiau kai statybos jau įsibėgėjusios? Anot neįvardytais panorusių likti Alfa.lt pašnekovų, taip gali būti siekiama apeiti įvairius draudimus ar apsieiti be būtinų leidimų – esant reikalui galima pateikti senąjį projektą, kuriam visi reikiami leidimai gauti, o statybas vykdyti pagal naujai paruoštą projektą.

D. Vaičiulio komentaro gauti nepavyko, mat žinomas verslininkas pastarosiomis dienomis neatsako į telefono skambučius. Tikimės papildyti šią istoriją „Spainetos“ vadovo nuomone vėliau.

D. Vaičiulio bendrove ir jos statybomis dar gali susidomėti teisėsaugos institucijos. R. Mažeikaitė-Petraitienė Alfa.lt informavo, kad į teisėsaugą buvo kreiptasi prašant iškelti baudžiamąją bylą V. ir A. Kaušpėdams, tačiau „ikiteisminio tyrimo metu turėtų tiksliai paaiškėti, kas ir kokia apimtimi dalyvavo teikiant galimai klaidinančius ir/ar suklastotus dokumentus Teritorijų planavimo ir statybų inspekcijai“.

Domėjosi, bet rado tik smulkių pažeidimų

„Spainetos“ statomais daugiabučiais jau domėjosi ir Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI).

VTPSI pateikė informaciją, jog gavo skundą dėl galimai pažeistų autorinių teisių vykdant daugiabučių gyvenamųjų namų Lvovo g. 81, 83, Vilniuje, projektavimą bei autorinės priežiūros teises ir statybos darbus vykdomus galimai nukrypstant nuo suderinto projekto, pagal kurį išduotas statybą leidžiantis dokumentas, sprendinių.

Inspekcija 2017 m. birželio 21 d. raštu kreipėsi į Lietuvos architektų rūmus dėl galimai pažeistų autorinių teisių, prašydama atlikti tyrimą.

Inspekcijos atlikto planinio statybos patikrinimo adresu Lvovo g. 81 ir 83, Vilniuje, metu buvo nustatyti neesminiai statinio išorės matmenų bei laikančiųjų konstrukcijų nukrypimai. Taip pat nustatyti statybos techninės dokumentacijos pildymo pažeidimai, už kuriuos pradėta vykdyti administracinė teisena ir statytojui bus paskirta bauda nuo 100 iki 300 eurų.

reklama

Dakaro herojaus D. Vaičiulio verslui – įtarimai nelegaliai Vilniaus centre statant daugiabučius

Darius Vaičiulis ir Antanas Juknevičius
+5