Kirgizijoje kolegos žūties liudininku tapęs alpinistas: išgirdau Sauliaus riksmą, tiesiog pralėkė pro mane

Spaudos konferencija dėl Kirgizijoje žuvusio alpinisto S. Saikausko
Spaudos konferencija dėl Kirgizijoje žuvusio alpinisto S. Saikausko
© Edvard Blaževič

Po nelaime pasibaigusio dviejų lietuvių žygio Kirgizijos kalnuose atskleista daugiau aplinkybių, kaip galėjo žūti patyręs alpinistas Saulius Saikauskas. Pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo su juo kartu į Ala-Arča kalnus kopęs ir susižeidęs Kęstutis Skrupskelis, taip pat ir Lietuvos alpinizmo asociacijos prezidentė Vilma Tūbutytė.

reklama

Nelaimė įvyko per kelias sekundes

S. Saikausko kūnas šiandien, pirmadienį, nugabentas į Biškeką ir pradėti procesai kūno repatriacijai, sakė V. Tūbutytė.

Kopimas, kurio tikslas buvo paminėti Lietuvos valstybingumo šimtmetį, buvo suplanuotas kiek vėliau, tačiau vasario 15-ąją jį nuspręsta pradėti dėl palankaus oro. Iniciatyva, kaip sakė K. Skrupskelis, buvo žuvusiojo S. Saikausko. Nors šiuo metu kalnuose kopti sudėtinga dėl temperatūros, sąlygos yra gana stabilios.

reklama


Spaudos konferencija dėl Kirgizijoje žuvusio alpinisto S. Saikausko© Edvard Blaževič

„Pats kopimas iki viršūnės truko apie 16 valandų. Užlipę buvome gana pavargę, temo, pradėjome leidimąsi, kuris teoriškai turėtų būti mažiau sudėtinga dalis. Leidimasis vyko sklandžiai, iki vidurio maršruto praėjome pačią sudėtingiausią vietą, kurios labiausiai bijojome“, – sakė K. Skrupskelis.

Nelaimė įvyko sutemus, apie 2 valandą nakties.

„Tuo metu, kai įrenginėjau stotį kitam nusileidimui, praėjus trims ar keturioms sekundėms išgirdau Sauliaus riksmą, tiesiog jis pralėkė šalia manęs. Tai buvo paskutinis kartas, kai jį mačiau, – prisiminė K. Skrupskelis. – Kas buvo, pasakyti negaliu, nes buvau maždaug 50 metrų vertikaliu atstumu“, – pridūrė draugo žūties liudininku tapęs alpinistas.

Alpinizmo asociacijos prezidentė V. Tūbutytė paaiškino, kad tuo metu, kai įvyko nelaimė, buvo atliekama alpinistams standartinė procedūra, leidžiantis nuo aukštikalnių.

„Kai alpinistai leidžiasi jau užliptu maršrutu, yra kabinama virvė – vienas nusileidžia, tada pasidaro sau saugią vietą, kur gali prisikabinti, kol nusileis antras žmogus. Tai šiuo atveju Kęstutis jau buvo virve nusileidęs atkarpą, buvo jau saugus ir turėjo tuo metu leistis Saulius, kai išgirdo riksmą“, – sakė V. Tūbutytė.

reklama

Kas galėjo tapti kryčio priežastimi, pasakyti negalėjo ir K. Skrupskelis: „Kas buvo, pasakyti negaliu, nes buvau maždaug 50 metrų vertikaliu atstumu nuo Sauliaus ir buvo visiškai tamsu. Kas įvyko per tas tris ar keturias sekundes, sunku pasakyti. Teoriškai galėjo būti įsisegimo į saugos įtaisą klaida, galėjo atskristi iš viršaus akmuo ir numušti besileidžiantį Saulių.“


Ala Arča kalnų masyvas Kirgizijoje© SCANPIX

Gelbėtojams priekaištų neturi

Nukritus S. Saikauskui, jo kolega liko kaboti maždaug 400 m aukštyje ant ledo sienos. Įvertinęs riziką leistis be saugos virvių, alpinistas nusprendė laukti ryto, kol prašvis. „Prašvitus maždaug 12–13 valandų be saugos leidausi ledo siena iki žemės. Paskutinius keliasdešimt metrų prakritau. To tiksliai neatsimenu, bet manau, kad prakritau, nes atsibudau jau sniege sulaužyta koja“, – spaudos konferencijoje sakė K. Skrupskelis, patyręs ir daugiau kūno sužalojimų.

Po to alpinistas lūžusia koja sugebėjo per apytikriai tris valandas nusigauti iki artimiausio vadinamojo ledynų namelio, kur susileido vaistų ir pernakvojo. Ši alpinistams skirta vieta, kaip aiškino K. Skrupskelis, yra pastogė, skirta apsaugoti nuo vėjo, tačiau čia yra tik labai ribotos susisiekimo galimybės.

„Nusileidimas iki pagalbos, iki stovyklos truko 26 valandas. Tiesiog mano judėjimas sulaužyta koja buvo labai ribotas“, – sakė alpinistas.

K. Skrupskelis teigė, kad pagalba Kirgizijoje gauta labai operatyviai, dėkojo ir Lietuvos diplomatams už pagalbą.

Abu alpinistai buvo pažįstami daugiau kaip 10 metų, ne kartą kopę į panašaus sudėtingumo maršrutus. Būtent į šią viršūnę alpinistai užkopė pirmą kartą, pernykščiam mėginimui sutrukdė oro sąlygos.

S. Saikauską alpinistų bendruomenės nariai mini geru žodžiu, kaip vieną didžiausių šios veiklos entuziastų Lietuvoje. Du vaikus turėjęs S. Saikauskas dirbo valstybinėje institucijoje.

„Jis buvo labai aktyvus mūsų visuomenės narys, visur dalyvavo, labai prisidėjo prie įvairių organizacinių dalykų – tiek varžybų organizavimo, tiek čempionatų. Pats čempionatuose būdavo kaip dalyvis, nugalėjo juose ne kartą. Kiek žinau, ir jaunąją kartą ruošė, švietė. Buvo tikrai šviesus žmogus ir savo aistrą alpinizmui perdavė kitiems. Yra buvęs ir vienu pirmųjų mano instruktorių, kai pirmą kartą teko išvažiuoti mokytis į kalnus“, – sakė V. Tūbutytė.

Alfa.lt primena, kad Ala-Arča regione esančiuose kalnuose alpinistai į nelaimę pateko penktadienį. Kojų sužalojimų patyręs K. Skrupskelis sugebėjo nusigauti iki artimiausios gyvenvietės ir pranešti apie nelaimę. Jis šeštadienį buvo nuskraidintas į ligoninę.

reklama

Kirgizijoje kolegos žūties liudininku tapęs alpinistas: išgirdau Sauliaus riksmą, tiesiog pralėkė pro mane

Spaudos konferencija dėl Kirgizijoje žuvusio alpinisto S. Saikausko
+10