Neregėtas skandalas Latvijoje: centrinio banko vadovas sulaikytas korupcijos byloje

Latvijos banko vadovas Ilmaras Rimševičas
Latvijos banko vadovas Ilmaras Rimševičas
© SCANPIX

Latvijos premjeras Maris Kučinskis sekmadienį patvirtino, kad Korupcijos prevencijos biuras (KNAB) sulaikė Latvijos banko prezidentą Ilmarą Rimševičą sulaikė dėl kaltinimų baudžiamojoje byloje.

reklama

„Šiandien nei man, nei kitiems pareigūnams nėra jokio pagrindo kištis į KNAB darbą. Tarnyba veikia profesionaliai ir tiksliai“, – teigiama M. Kučinskio pareiškime, kurį cituoja Latvijos naujienų portalas Delfi.lv.

Latvijos premjeras patikino, kad KNAB plačiau informuos visuomenę apie vykdomą tyrimą, kai tik tam atsiras būtinybė.

„Vyriausybė visiškai pasitiki kovos su korupcija biuru ir yra pasirengusi suteikti visą būtiną paramą, nesikišdama į KNAB darbą“, – pridūrė M. Kučinskis.

reklama


Latvijos premjeras Maris Kučinskis© SCANPIX

Jau šį pirmadienį, vasario 19 dieną, į neeilinį posėdį rinksis Latvijos ministrų kabinetas.

Latvijos Seimo pirmininkė Inara Murniecė, kaip pranešė naujienų agentūra LETA, jau pareikalavo, kad I. Rimševičas pats pasitrauktų iš užimamų pareigų.

„KNAB dirba, akivaizdu, kad dėl tokių veiksmų ir priemonių esama pagrindo“, – sakė politikė.

Latvijos Seimas gali atleisti Latvijos banko vadovą tik šiam pareiškus tokį pageidavimą. Jei tokio prašymo nėra, jis gali būti atleistas, nustačius, kad įvykdyti pažeidimai, laikomi rimtais pagal Europos Centrinio Banko (ECB) nuostatus, tačiau tik po to, kai įsigalioja kaltinamasis nuosprendis.

Praėjusį penktadienį Latvijos banko prezidento I. Rimševičo darbo kabinete ir namuose atliktos kratos. Šeštadienį I. Rimševičas sugrįžo į Latviją ir vakare, apie 18 val., nuosavu automobiliu atvyko į KNAB būstinę, iš kur naktį buvo išvežtas biuro automobiliu.


Latvijos banko vadovas Ilmaras Rimševičas© SCANPIX
52-ejų I. Rimševičas Latvijos bankui vadovauja nuo 2001-ųjų. Kaip rašė Latvijos dienraštis „Diena“, jis sulaikytas dėl įtarimų reikalavus kyšių, dalyvaujant organizuotos nusikalstamos grupės veikloje. Tyrėjai manantys, kad įtariamieji reikalavo kyšių iš bankininkų, pasitelkdami politinius ryšius ir grasindami galimais naujais iššūkiais verslui.

2018-ųjų sausio pabaigoje apie tai, kad susidūrė su kyšininkų spaudimu, paskelbė didžiausias latviško banko „Norvik“ akcininkas Grigorijus Guselnikovas. Jis pateikė tarptautiniam arbitražui ieškinį, nukreiptą prieš Latviją, dėl nesąžiningo finansų reguliuotojo elgesio, tačiau viešai asmens, reikalavusio iš jo kyšio, neįvardijo. I. Rimševičas tuo metu tvirtino nieko nežinąs apie tai, jog kas nors galėjo reikalauti kyšių.

41-erių G. Guselnikovas turi dvigubą Rusijos ir Didžiosios Britanijos pilietybę. „Norvik“ banko kontrolinį akcijų paketą jis įsigijo prieš penkerius metus.

Daliai rusakalbės televizijos žiūrovų G. Guselnikovas gali būti pažįstamas iš populiarios viktorinos „Kas? Kur? Kada?“, kurioje dažnai dalyvaudavo nuo pat 2002 metų.

Kaip skelbė „Forbes“, Rusijoje G. Guselnikovas buvo sulaukęs padidinto pareigūnų dėmesio dėl ryšių su opozicijos lyderiu Aleksejumi Navalnu.

reklama

Neregėtas skandalas Latvijoje: centrinio banko vadovas sulaikytas korupcijos byloje

Latvijos banko vadovas Ilmaras Rimševičas
+2