Dėl karo ir neapykantos kurstymo metams stabdoma kanalo „RTR Planeta“ transliacija

Rusiška televizija
Rusiška televizija
  © SCANPIX
Alfa.lt | BNS
2018-02-14 16:22

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) trečiadienį nusprendė įpareigoti transliuotojus Lietuvoje metus nerodyti rusiško kanalo „RTR Planeta“.

Komisija teigia, kad per pastaruosius metus nustatyti trys atvejai, kai per šią televiziją buvo kurstomas karas ir neapykanta.

Komisijos teigimu, per vieną „RTR Planeta“ rodytą laidą pernai kovą buvo grasinama sunaikinti Jungtines Valstijas, atstatyti Sovietų Sąjungą su visomis buvusiomis teritorijomis. Kitoje laidoje gegužę skambėjo grasinimai užimti Baltijos šalis, teigia komisija.

Švedijoje registruoto kanalo „RTR Planeta“ retransliacijos Lietuvoje dėl karo ir neapykantos kurstymo jau buvo draudžiamos du kartus – 2015-aisiais ir 2016-aisiais. Abukart ribojimai taikyti trims mėnesiams dėl Rusijos parlamentaro Vladimiro Žirinovskio pasisakymų televizijos laidose.

Lietuvos transliuotojai 2015-aisiais buvo įpareigoti perkelti „RTR Planeta“ į mokamų programų paketą, tačiau po Europos Komisijos signalų, kad gali būti pažeista ES teisė, komisija ribojimą atšaukė.

Alternatyvų kūrimas

Europos transliuotojų sąjungos (EBU) atstovė sako, kad kovojant su Rusijos propaganda daugiau naudos duotų ne rusiškų kanalų ribojimas, o alternatyvų kūrimas.

„Kai turime tiek daug atvirų kanalų, atvirų informacijos galimybių, ne laikas drausti informaciją, geriau atsakyti į tai kur kas platesniu, išsamesniu, aukštesnės kokybės turiniu. Sakyčiau, vietoje draudimų, reikėtų nacionaliniu lygiu kurti daugiau aukštos kokybės programų, kurios būtų nukreiptos į skirtingas visuomenės grupes“, – BNS teigė EBU atstovė Rytų Europai Radka Bečeva.

Visuomeninius transliuotojus vienijančiai EBU priklauso 73 nariai iš 56 valstybių.

Kaip suvaldyti Žirinovskį tiesioginiame eteryje?

Į radijo ir televizijos komisiją trečiadienį atvykus „RTR Planeta“ valdančios įmonės VGTRK atstovams, posėdžio metu kilo diskusija, ar ribodama rusiškus kanalus Lietuva nepažeidžia žiūrovų teisės pasirinkti informaciją ir ar apskritai įmanoma eteryje suvaldyti V. Žirinovskį.

Bendrovės užsienio santykių departamento direktoriaus pavaduotojas Vladimiras Ždanovas klausė komisijos narių, ar galima bausti už laidą, kurioje yra diskutuojama ir kuri transliuojama tiesiogiai.

„Jeigu kokia nors Lietuvos televizija Rusijoje būtų padariusi ką nors panašaus, tai ji jau seniai būtų uždaryta visiems laikams“, – replikavo E. Vaitekūnas.

Dar vienas komisijos narys Vidas Mačiulis teigė: „Jeigu nors kartą vienas toks ateitų pas mane į laidą, aš jo daugiau niekada nebekviesčiau“.

LRTK narė Dalia Teišerskytė pabrėžė, kad V. Žirinovskis yra įtakingas politikas Rusijoje ir savo pasisakymais kelia baimę tiek ten, tiek Lietuvoje.

Tuo metu VGTRK atstovas V. Ždanovas teigė, jog komisija nori atimti iš žmonių pasirinkimą, kokius kanalus žiūrėti.

„Jeigu norėtumėme įgyvendinti komisijos reikalavimus, mums reikėtų įvesti kanalo arba šitos programos cenzūrą. Tam mes nepasiruošę, mes nepasiruošę įvesti cenzūros“, – kalbėjo V. Ždanovas.

Pasak jo, V. Žirinovskis yra emocionalus pašnekovas ir tinka diskusinėms laidoms, kur išsakomos ir oponuojančios nuomonės.

V. Ždanovas teigė, kad VGTRK nagrinės visus būdus, kaip reaguoti į komisijos sprendimą, įskaitant jo apskundimą Vilniaus apygardos teismui.

Tam jie turi 30 dienų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.