Iš G. Landsbergio kritikos sulaukęs L. Kasčiūnas atsižegnojo nuo kvietimo Vokietijos politikams

Laurynas Kasčiūnas ir Gabrielius Landsbergis
Laurynas Kasčiūnas ir Gabrielius Landsbergis
  © Alfa.lt fotomontažas

Konservatorių gretose – nedidelis sumišimas. Seimo nariui Laurynui Kasčiūnui pakvietus į Lietuvą su euroskeptiškomis idėjomis flirtuojančios, Rusijai atlaidžios partijos „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) narius, į tai sureagavo partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis, be užuolankų paraginęs šios idėjos atsisakyti. Nors kvietimas jau išsiųstas, garbūs svečiai juos kvietusio L. Kasčiūno nesutiks, o pats politikas kvietimą vadina ne pačiu sumaniausiu savo sprendimu.

Į Lietuvą kviesti „Alternatyva Vokietijai“ nariai Christianas Wirthas ir Nicole Höchst. Tai padaryta, kaip sako L. Kasčiūnas, labiausiai iš jo paties politologinių interesų, o ne iš artimumo vokiškajai partijai. Visgi ir pats kvietimas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkui Gabrieliui Landsbergiui nepasirodė pakeliui su Tėvynės sąjungos vertybėmis.

reklama

„Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai yra proeuropietiška politinė jėga, taip pat kaip ir Vokietijos Krikščionių demokratų sąjunga (CDU), priklausanti Europos liaudies partijos (EPP) šeimai, palaikanti gilesnę Europos Sąjungos integracijos kryptį. Tai esame ne kartą fiksavę Tėvynės sąjungos ir Lietuvos krikščionių demokratų susijungimo deklaracijoje, tai akcentavome rinkimų programoje, dar kartą pabrėžėme ir paskutinėje partijos Taryboje. Tai yra mūsų principinė vertybinė ir moralinė pozicija, kurios laikomės ir keisti neketiname. 

Todėl su mūsų partija siejamų politikų kvietimas į Lietuvą atvykti radikalios, antieuropietiškos, prorusiškos partijos „Alternatyva Vokietijai“ politikams yra visiškai prasilenkiantis su partijos vertybine pozicija ir politine linija. Aš suprantu, kad kartais artėjant rinkimams politikus gali „užnešti ant posūkio“. Tačiau tokiais svarbiais klausimais, kaip eurointegracija ar nebendradarbiavimas su antieuropietiškomis partijomis Europoje, skirtingų linijų nei oficialioji negali būti“, – žiniasklaidai išplatintame pranešime cituojamas Gabrielius Landsbergis.

Dėl to konservatorių lyderis L. Kasčiūną ir kitus susitikimo organizatorius paragino kuo skubiau nutraukti visus ryšius su „Alternatyva Vokietijai“ politikais ir nedalyvauti jokiuose oficialiuose ar neoficialiuose susitikimuose. Pirmininko žodžius L. Kasčiūnas, atrodo, išgirdo ir savo kvietimą persvarstė.

reklama

„Tai nebuvo pats labiausiai mano apgalvotas žingsnis. Iš tikrųjų buvau vedinas daugiau savo politologinių interesų“, – Alfa.lt pakomentavo ne vienerius metus Vilniaus Universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute dėstęs Laurynas Kasčiūnas.

„Ta politinė jėga (AfD) užima dabar vaidmenį Vokietijoje ir tai buvo asmeninis, neformalus kvietimas jiems atvykti į Lietuvą. Būtent politologiniai motyvai buvo varomoji jėga – pasidomėti, kaip jie mato Europą, Vokietiją, galų gale tą pačią Rusiją. Tai, ką jie kalba yra blogos žinios ir Europai, ir mums, pavyzdžiui, kad jų lyderis yra ne kartą kalbėjęs apie tai, kad Rusijai galbūt reikėtų sankcijas naikinti. Iš mano pusės būtų aiški žinia, kad tai Lietuvoje yra visiškai nesuprantama ir kad Rusija yra ta valstybė, kuri neleidžia savo kaimynams kurt nepriklausomų savarankiškų valstybių“, – aiškino Seimo narys.

Vis dėlto žodis ne žvirblis, kvietimo atgal, žinoma, nebeatsiimsi, todėl Vokietijos politikai Lietuvoje šį mėnesį veikiausiai apsilankys. Tačiau pats L. Kasčiūnas turi kitų planų – jis numatęs kelionę į Bulgariją, kur vyks konferencija saugumo ir gynybos politikos temomis.

„Alternatyva Vokietijai“ įkurta 2013 metais ir užėmė politinės jėgos, skeptiškai pasisakančios Europos Sąjungos ir euro atžvilgiu, pozicijas. Pastaraisiais metais Vokietijai sunkiai suvaldant migrantų antplūdį, 2016-aisiais šalį sukrėtus serijai teroro atakų, partijos dėmesys nukrypo į imigraciją ir islamą. Rinkimuose į Bundestagą „AfD“ pernai gavo beveik 13 proc. balsų, t.y. 94 iš 709 mandatų.

reklama