Panevėžio meras R. Račkauskas teisme laimėjo dvikovą su etikos sargais

Mojuodama VTEK išvadomis tarybos opozicija R. Račkauskui buvo pradėjusi interpeliacijos procedūrą.
Mojuodama VTEK išvadomis tarybos opozicija R. Račkauskui buvo pradėjusi interpeliacijos procedūrą.
  © Alfa.lt

Vilniaus apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs Panevėžio mero Ryčio Račkausko skundą, konstatavo, kad Vyriausioji tarnybinės etikos komisija buvo neteisi, konstatavusi jį supainiojus viešuosius ir privačius interesus, ir panaikino tokį jos sprendimą.

Dabar jau pripažintas neteisėtu etikos sargų verdiktas buvo gerokai išjudinęs Panevėžio politinį laivą. Mojuodama būtent VTEK išvadomis, Tarybos opozicija buvo pradėjusi interpeliacijos merui procedūrą.

R. Račkausko skundą patenkinęs teismas motyvuoja, kad 2016-aisiais Panevėžio savivaldybei paskelbus miesto viešųjų erdvių sutvarkymo idėjų konkursą, jo vertinimo komisijoje meras nedalyvavo ir nepriėmė jokių sprendimų, kurie būtų galėję nulemti laimėtoją bei suteikę jo sūnui Ignui nematerialią naudą.

Iš devynių idėjas vertinusių komisijos narių tik trys buvo Savivaldybės atstovai, kiti – nacionaliniu lygmeniu žinomi ir pripažinti asmenys.

Kad meras negalėjo turėti įtakos išrenkant nugalėtoją, teisme patvirtino ir liudininkais pakviesti du komisijos nariai.

Sąsajų nerado

Vilniaus apygardos administracinio teismo atstovės spaudai Sigitos Jacinevičienės-Baltaduonės teigimu, teismas atsižvelgė į konkurso eigą bei rezultatus ir tai, kad mero sūnus I. Račkauskas nėra susijęs su pernai balandį miesto Taryboje vykusiu balsavimu dėl miesto viešųjų erdvių sutvarkymo projektų įgyvendinimo. Todėl teismas padarė išvadą, kad merui nebuvo pagrindo šiame posėdyje nusišalinti nuo balsavimo.

Pats R. Račkauskas pergalę teisme vertina santūriai.

„Taip ir turėjo būti. Nors ir kiek gali būti įsitikinęs esąs teisus, bet visada paskutinė instancija yra teismas. Tik gaila laiko, sveikatos, energijos, kurią galėjau atiduoti darbui. Bet toks jau mūsų politinis pasaulis“, – po teismo sprendimo kalbėjo meras.

VTEK situacijos nekomentuoja. Komisijos atstovės Eglės Ivanauskaitės teigimu, ar sprendimas bus skundžiamas aukštesnės instancijos teismui, bus galima atsakyti, kai su juo susipažins visi penki komisijos nariai.

Audrą sukėlė opozicija

R. Račkauskas į teismą kreipėsi, kai VTEK, išnagrinėjusi Panevėžio miesto tarybos opozicijos jam mestus kaltinimus, pripažino merą nusižengus tarnybinei etikai.

Opozicija ir etikos sargai merą kaltino interesų supainiojimu motyvuodami, jog jis pernai balandį nenusišalino Taryboje svarstant klausimus dėl Panevėžio Senvagės, poeto J. Čerkeso-Besparnio sodybos ir dėl Skaistakalnio parko bei jo prieigų sutvarkymo projektų įgyvendinimo ir finansavimo.

Visų šių erdvių sutvarkymo idėjų projektus yra laimėjusi mažoji bendrija „PUPA – strateginė urbanistika“. Prie jos pasiūlytos idėjos, kaip turėtų atrodyti šios erdvės, prisidėjęs ir mero sūnus. Tačiau vizija, kaip galėtų atrodyti miestui svarbūs objektai, jis pasidalijo neatlygintinai – nepretendavo ir negavo už tai jokio atlygio.

R. Račkauskas yra ne kartą sakęs, jog VTEK sprendimas pripažinti jį nusižengus politinei etikai buvo absoliučiai netikėtas. Mat Tarybos balsavimas dėl trijų reprezentacinių miesto vietų sutvarkymo niekaip nebuvo susijęs su anksčiau skelbtu idėjų konkursu, kuriame dalyvavo „PUPA – strateginė urbanistika“. Šiais Tarybos sprendimais tiesiog buvo atlikta standartinė procedūra, privaloma, kad Savivaldybė galėtų teikti paraišką ES paramai gauti. Maža to, netgi jei meras tuomet būtų nusišalinęs nuo balsavimo, sprendimo tai nebūtų pakeitę – kad būtų teikiama paraiška dėl finansavimo, balsavo dauguma Tarybos narių.

Maža to, kai Taryboje vyko balsavimas dėl Senvagės, Skaistakalnio parko ir J. Čerkeso-Besparnio sodybos sutvarkymo už ES paramą ir prisidedant pačiai Savivaldybei, dar net nebuvo žinoma, kad projektuotoju bus pasirinkta mažoji bendrija „PUPA – strateginė urbanistika“. Savivaldybė dar tik derėjosi su trijų geriausių projektų autoriais.