In memoriam A. A. Sprindys: dabarties Kaunas nusisuko nuo architekto

Architekto A. A. Sprindžio įrašo faksimilė.
Architekto A. A. Sprindžio įrašo faksimilė.
  © Pilotas.lt

Trečiadienį mirė Algimantas Antanas Sprindys. Architektūros milžinas, kurio pėdsakas Kauno mieste – ryškus, savitas ir reikšmingas. Panašiai kaip Vytauto Landsbergio Žemkalnio, kuriuo visą gyvenimą žavėtasi.

A. A. Sprindys – neabejotinai ryškiausia XX a. II p. Kauno architektūros asmenybė.

Projektavęs beveik išimtinai Kaune, reto darbštumo ir inteligencijos architektas sukūrė didžiąją dalį reikšmingiausių augančio miesto pastatų ir keletą viešųjų erdvių.

Galbūt vaikystė mokytojų šeimoje, galbūt studijos Telšių kunigų seminarijoje, prieš pasukant architekto keliu, suteikė A. A. Sprindžiui ypatingos inteligencijos, patriotizmo, takto ir atidos. Nors architektui teko dirbti gūdžiu sovietmečiu, A. A. Sprindžio autoritetui, bene vieninteliam, paklusdavo partinė nomenklatūra, ir sudėtingi projektai tapdavo kūnu.

Jo žodis, jo nuomonė tuomet svėrė daug. Jis tai žinojo ir niekada nedarė poveikio neetiškai, nustumdamas kitą ir įpiršdamas savo idėją.

Nors mūsų amžius reikšmingai skyrėsi, bendravimas buvo horizontalus, atviras ir mielas. Ypač kai ponia architektė Sprindienė vaišindavo savo mocartiniais sausainiais, o metras – šlakeliu kOnjako.


Architektas Algimantas Antanas Sprindys

Architektas Algimantas Antanas Sprindys© Pilotas.lt

A. A. Sprindys buvo reto darbštumo ir inteligencijos architektas, projektavęs išimtinai Kaune.

Tai buvo nuostabios valandos, keliaujant laiku architektūriniais landšaftais ir neriant į galantiškas istorijas, kaip buvo iškrapštytas Tankas Išvaduotojas nuo Karo muziejaus papėdės, kaip šėlta su V. Dičiumi ir A. Mikėnu „Tulpėje“ ir Laisvėje, kaip, prisirišus prie neišvengiamo Lenino paminklo, pavyko suformuoti darnią aikštę su naujais, reikšmingais miesto administraciniais pastatais, išsaugant Karo muziejaus sodelį, kaip pavyko išspausti Miestprojekto „antitarybinę kokybę“ ir t. t.

Gavau iš Metro kelias svarbias pamokas, kurių vertė neįkainojama. Vieną prisimenu dažnai.

Dirbau Kauno miesto vyriausiuoju architektu. 1990-ieji, ekonominė Rusijos blokada. Aš Sąjūdžio savanoris, man 29-eri. Raunu sovietizmą kiekvienoje Kauno pėdoje. A. A. Sprindys (buvęs miesto vyr. architektas) atneša pasiderinti rekonstruojamo pastato eskizus su nauju miesto vyr. architektu. Pastatas administracinis, didelis, pramoniniame miesto rajone. A. A. Sprindžio eskizai sprindiški – tobulos linijinės perspektyvos, atliktos spalvotais tušinukais. Architektūra – griežta, pramoninė, horizontalios langų juostos ir pan.

Jaučiu autoriteto slėgį, bet matau, kad architektūra, tarsi ištraukta iš LTSR statybininkų vadovėlio. Imu atsargiai aiškinti, kad jau kitas metas nūn, kad paieškot reikėtų Naują Lietuvą atspindinčių architektūrinių sprendimų, kad… Metras išklausė ir nesiginčijo. Sako, gerai, padirbėsiu ir užeisiu vėl.

Po savaitės vėl ateina A. A. Sprindys ir atneša 20 naujų eskizų, variantų variantus… Jaunojo vyr. architekto galva užkaista iki raudonumo. A. A. Sprindys ima nuo palangės kaulinę peleninę (paliko ją, išeidamas iš tarnybos, regis, 1987 m.) ir lipam per langą ant Savivaldybės stogo. Ten jis buvo įpratęs rūkyti. Kaunas kaip ant delno – visas Naujamiestis. Abu tylomis skenuojame panoramą. Jis rūko, aš pergyvenu. Ar išsirinkai variantą, klausia. Mmmm, gal abu išrenkam…? Abu ir išrinkom ant stogo. 

Nereikia miestą vairuojant daryti staigių judesių, sako Metras. Miestas – kaip laivas, neapversti svarbu ir nesugadinti. Tie, kurie projektavo miestą iki tavęs, tikriausiai buvo kitokie, bet nebūtinai blogesni…

„Paskutiniais gyvenimo metais, kai apako, tėvas prarado gyvenimo džiugesį“, – sakė Algimantas Sprindys jaunesnysis, irgi architektas. Žinau, kad ne tik dėl to. Miestas nusisuko nuo A. A. Sprindžio architektūros ir nuo jo paties. Jis vengdavo šių temų, bet sekė ir ėmė į širdį…

Apmaudu, tačiau, kai iki A. A. Sprindžio 90-mečio beliko vos mėnuo, beveik visus reikšmingiausius Metro pastatus jau esame sunaikinę arba beveik sunaikinę.

„Miestprojektas“ Vienybės aikštėje suniokotas ir neatpažįstamai išrekonstruotas (architektai J. Audėjaitis ir R. Giedraitis).

„Pramprojektas“ Vienybės aikštėje perstatomas (architektai R. Giedraitis ir biuras „3Deluxe“).


Vienybės aikštės Kaune rekonstrukcijos projekto svarstymas

Vienybės aikštės Kaune rekonstrukcijos projekto svarstymas© Almantas Bružas

A. A.Sprindžio suprojektuoti Vienybės aikštė, „Pramprojekto“ pastatas netrukus iš esmės pasikeis. „Miestprojekto“ pastatas (kairėje) pasikeitė jau anksčiau.

Vienybės aikštė neatpažįstamai perstatoma (architektai R. Giedraitis, L. Janušaitienė ir biuras „3Deluxe“).

„Merkurijus“ Laisvės alėjoje nugriautas (architekto A. Kančo biuras).


„Merkurijus“ buvo laikomas sovietmečio moderniosios architektūros pavyzdžiu

„Merkurijus“ buvo laikomas sovietmečio moderniosios architektūros pavyzdžiu© Alfa.lt
Parduotuvė „Merkurijus“ buvo laikoma sovietmečio moderniosios architektūros pavyzdžiu.

„Kauko“ restoranas (nuotr. žemiau) nugyventas ir po to nugriautas.


Dabar jau nugriautas „Kauko“ restoranas Kaune.

Dabar jau nugriautas „Kauko“ restoranas Kaune.© AUTC

Daugybė smulkesnių objektų Kaune ir Kauno rajone neatpažįstamai perstatyti arba nugriauti…

Taigi, užuojauta Kauno architektūros didmeistrio šeimai, artimiesiems ir bičiuliams – sprangi ir su kaltės žyme. Nesugebame gerbti tylinčių ir oriai atiduodančių savo kūrinius į Likimo rankas ir jų netenkame greičiausiai. Todėl šiandien atleisk, Algimantai, mums, ten apačioje…

ARCHITEKTO LAIDOTUVĖS

Vasario 2 d. architekto Algimanto Antano Sprindžio urna bus pašarvota Kauno Kristaus Prisikėlimo bazilikoje (Žemaičių g. 31a). Lankymas nuo 9 iki 19 val.

Vasario 3 d.,  šeštadienį, atsisveikinimas su velioniu nuo 9 iki 12 val. Šventos mišios aukojamos 12 val. Architektūros riteris Algimantas Antanas Sprindys bus laidojamas po Šventų mišių Kauno Petrašiūnų kapinėse. Architekto artimųjų prašymu vienas gėlės žiedas būtų pakankamas pagarbos ženklas.

„In memoriam“ A. A. Sprindys: dabarties Kaunas nusisuko nuo architekto

Architekto A. A. Sprindžio įrašo faksimilė.
+9