Panika Havajuose – per klaidą pranešė apie atskriejančią balistinę raketą

Žinutė apie raketos paleidimą
Žinutė apie raketos paleidimą
  © SCANPIX
BNS | Alfa.lt
2018-01-13 22:49

Havajuose šeštadienio rytą kilo panika, kai salų gyventojai į mobiliuosius telefonus gavo pranešimą, jog ieškotų slėptuvių nuo atlekiančios balistinės raketos. „Balistinių raketų lekiančių į Havajus grėsmė. Nedelsiant ieškokite slėptuvės. Tai ne pratybos", buvo rašoma pranešime, kuris, pasirodė, buvo paleistas per klaidą, rašo BBC.

Atnaujinta 9.12 val.

Netrukus vietos pareigūnai pranešė, jog šis pranešimas gyventojams buvo išsiųstas per klaidą. Kaip teigia valstijos gubernatorius, vienas darbuotojas tiesiog „paspaudė ne tą mygtuką“. 

Tarnybos pradės tyrimą, kad išsiaiškintų, kaip įvyko incidentas, sukėlęs paniką.

Šią pranešimų sistemą valdo JAV Ramiojo vandenyno vadovybė, kurios štabas įsikūręs Havajuose. 


Havajų pareigūnai po to daug kartų atsiprašinėjo ir aiškino, kad pavojaus pranešimas buvo išsiųstas kažkam paspaudus ne tą mygtuką, keičiantis budėjimo pamainai. Jie žadėjo užtikrinti, kad to daugiau nebebus niekad.

„Mes suklydome“, – sakė Havajų pavojaus valdymo agentūros administratorius Vernas Miyagi.

Beveik 40 minučių atrodė, kad artėja pasaulio galas Havajuose, toje rojaus saloje, kurioje įtempta atmosfera jau tvyrojo po raketų bandymų Šiaurės Korėjoje.

Apie 8 val. 10 min. vietos (20 val. Lietuvos) laiku šeštadienį į mobiliuosius telefonus buvo pasiųsta tokia žinutė: „Balistinių raketų pavojus gresia Havajams. Nedelsdami ieškokite slėptuvės. Tai ne pratybos“.

Pagrindiniame greitkelyje H3, šiauriau Honolulu, palikę automobilius, vairuotojai puolė bėgti į netoliese esantį tunelį, rašė laikraštis „Honolulu Star-Advertiser“. Golfo klubo tarnautojai susibūrė virtuvėje, laukdami blogiausio.

Golfo žaidėjas profesionalas Coltas Knostas Vaikiki paplūdimyje, kur vyksta PGA turnyras, sakė, kad jo viešbučio vestibiulyje „visus apėmė panika“.

„Visi lakstė, blaškėsi, klausė „ką daryti?““, – pasakojo jis.

Cherese Carlson, kurios vaikai buvo mokykloje Honolulu, sakė skubiai paskambinusi, kad įsitikintų, jog jos vaikai jau saugiai pasislėpę.

„Pagalvojau, o Dieve, na štai. Bus kažkas labai blogai, aš galiu mirti“, – sakė ji.

Po pirmojo pranešimo apie grėsmę Havajų pavojaus valdymo agentūra tviteryje pranešė, kad pavojaus nėra, bet tas pranešimas nepasiekė prie „Twitter“ neprisijungusių žmonių. Kitas pranešimas apie netikrą pavojų mobiliuosius telefonus pasiekė tik po 40 minučių.

Dėl šio incidento šalies gynybos agentūros, Pentagonas ir JAV Ramiojo vandenyno regiono vadavietė paskelbė pranešimą, kad „balistinių raketų grėsmės Havajams nenustatyta“.