Neturtines teises „Agrokoncerne“ R. Karbauskis perleido advokatui, įmonė ėmėsi atsakinėti į klausimus

Agrokoncernas
Agrokoncernas
  © Alfa.lt
BNS | Alfa.lt
2018-01-05 12:46

Kelias savaites užsitęsusi klausimų „Agrokoncernui“ lavina penktadienį adresuota tiesiogiai koncerno atstovams – šie surengė spaudos konferenciją, kurioje nusprendė atsakyti į Ramūno Karbauskio verslo imperijai skirtą kritiką. Tiesa, pats „valstiečių“ lyderis konferencijoje nedalyvavo, o įmonės vadovai tai aiškina tuo, jog R. Karbauskis su „Agrokoncerno“ valdymu šiuo metu nesusijęs.

Su R. Karbauskiu – beveik nieko bendro

„Mes neketiname veltis į politiką. R. Karbauskis koncerno veikloje nedalyvauja, nepriima jokių sprendimų ir nedaro jokios įtakos. Realiai vienas žmogus negalėtų aprėpti tokio masto“, – užbėgdamas už akių galimiems klausimams sakė „Agrokoncerno“ grupės generalinis direktorius Valdas Eimontas. Jis pridūrė, kad R. Karbauskis prieš tapdamas Seimo nariu dalyvaudavo tvirtinant įmonių grupių strateginius planus ir finansines ataskaitas, šiuo metu savo neturtines teises jis yra perleidęs kitiems asmenims.

„Aš tiesiog atidavęs savo akcininko neturtines teises“, – BNS penktadienį sakė R. Karbauskis, vėliau patvirtinęs, kad perdavė jas „Agrokoncerno“ advokatui.

Pasak jo, neturtinių teisių perdavimas reiškia, kad jis nevaldo koncerno ir formaliai nepriima su juo susijusių sprendimų. Jis teigė teises E. Valčiukui perleidęs prieš 3–4 mėnesius.

V. Eimontas: kiekvienas ūkininkas laisvas pasirinkti, su kuo dirbti

„Agrokoncerno“ įmonių grupei taip pat kliuvo įtarimai, kad didžiausi Lietuvoje dirbamų žemių valdytojai nemažą jų dalį yra perėmę iš smulkiųjų ūkininkų. Kaip spaudos konferencijoje išdėstė V. Eimontas, „Agrokoncernas“ valdo 36 tūkst. ha, iš jų nuosava žemė yra 22 tūkst. ha, likusi žemė – nuomojama.

Pagal įstatymus koncerno grupė negali perimti ūkininkų turto, tik jį nupirkti, aiškino V. Eimontas. Jis įvardijo, kad koncerno įmonės iš skolininkų yra nupirkusios 6 kombainus, 6 traktorius, visureigį, krautuvą, 276 ha žemės, „kurias dabar dirba tie patys ūkininkai ir turi teisę atsipirkti“. 

V. Eimontas kalbėjo, kad „Agrokoncerno“ grupė leidžia savo klientams ūkininkams atidėti mokėjimus už prekes ir paslaugas, o siekiant apsaugoti lėšas tarp bendrovės ir kliento pasirašomi vekseliai. Tačiau kartais žemdirbiai neišgali grąžinti skolų, tokiais atvejais varžytinių arba tiesioginių sandorių būdu už skolas perkamas jų turtas, pavyzdžiui, žemė.

„Ūkininkas laisvas pasirinkti, su kuo dirbti, su kuo bendrauti. Niekas jo neverčia pirkti chemijos, sėklos ar parduoti grūdų. Ūkininkas laisvas pasirinkti ir bendradarbiavimo būdą – mokėti pinigus iš karto, t. y. naudoti nuosavas lėšas, naudotis banko lėšomis, arba naudotis mūsų teikiama paslauga – pardavimu su mokėjimo atidėjimu. Paprastai, jei ūkininkas renkasi tokį būdą, jis taikomas iki kitų metų derliaus, rugsėjo 30 dienos. Procesą mes pradedame, jei kalbame apie 2018 metų derlių, jau dabar“, – verslo principus dėstė V. Eimontas.


Valdas Eimontas

Valdas Eimontas© Edvard Blaževič

„Natūralu, kad kaip ir kiekviena verslo įmonė, kuri vienokiais ar kitokiais būdais perduoda pinigus – trąšų forma, chemijos forma, bet tai vis tiek įdėtos „Agrokoncerno“ įmonių grupės lėšos įsigyjant tą produkciją ir pagal sutartį perduodant ūkininkams“, – sakė V. Eimontas.

Pasak generalinio direktoriaus, atsiradus ūkininkų įsiskolinimų, „Agrokoncernas“ veikia pagal įstatymus.

„Mes praktiškai du mėnesius ūkininkų po mokėjimų termino nejudiname. Ir jeigu atsiranda pranešimas, kad areštuojamos jo lėšos, mes turime imtis vienokių ar kitokių veiksmų, bandydami išsaugoti savo lėšas. Kalbamės su kiekvienu ūkininku, bandome išsiaiškinti, per kokį laikotarpį yra galimybės padengti skolas. Ūkininkas pats turi teisę pasirinkti, kaip spręsti tą klausimą – ar kad mes stotumėme pas antstolius trečiuoju asmeniu ir bandytumėme susigrąžinti skolas, ar kad dirbtumėme kartu ir padėtumėme jiems išbristi iš mokėjimo sunkumų“, – konferencijoje kalbėjo V. Eimontas.

Pasak jo, būna ir atvejų, kai ūkininkai kalbėtis „nenori“, tik tada prasideda teisiniai ginčai.

Prakalbo ir apie ryšius su Rusijos verslu

Nuo pat R. Karbauskio žygio į rinkimus su „valstiečiais-žaliaisiais“ pradžios „Agrokoncernas“ linksniuotas kaip glaudžius verslo ryšius su partneriais iš Rusijos palaikanti įmonė. Be to, šią savaitę portalas „15min“ rašė, kad „Agrokoncernas“ trąšas importuoja iš rusų įmonės „PhosAgro“. Vienas šios įmonės akcininkų – Kremliaus politiniam elitui esą artimas Vladimiras Litvinenka.

„Agrokoncerno grūdų“ direktorius Karolis Šimas teigė, kad sąsajos su Rusija perdėtos. „Mes neturėjome nė vieno prekybinio kontrakto su nė viena NVS šalimi 10 metų. Nesame nei pirkę, nei pardavę grūdų“, – aiškino jis. O prekyba trąšomis, pasak „Agrokoncerno“ direktoriaus Edgaro Šakio, nepažeidžia jokių įstatymų, nes tokia nėra draudžiama.

„Jeigu yra klasifikuojama, kad nereikia mokėti antidempingo, tai aš nematau, kur bėda. Tai yra žemdirbiui pliusas, jei jis galės padaryti pigesnę investiciją“, – tvirtino E. Šakys.

Tuo tarpu „PhosAgro“, anot jo, yra ir kitų Lietuvos įmonių partnerė, o pats „Agrokoncernas“ su Rusijos verslo milžine bendradarbiauja jau daugiau kaip du dešimtmečius. Tai yra viena didžiausių trąšų gamintojų pasaulyje, viena pagrindinių fosforo trąšų gamintojų.


Edgaras Šakys

Edgaras Šakys© Edvard Blaževič

„Niekada nebuvo minties, kad reikėtų suabejoti šia įmone. Ji listinguojama Londono biržoje. Fosforo šiuo metu turi tik keturios šalys. Mes svarstysime, kaip galime kitaip gyventi, bet mes esame verslas“, – sakė E. Šakys.

Bendrovė „Agrokoncernas“ surengė spaudos konferenciją reaguodama į viešoje erdvėje pateiktus klausimus apie jos veiklą dirbant su žemdirbiais ir parduodant Rusijoje pagamintas trąšas. Įmonės verslo užkulisius pastarosiomis savaitėmis ėmė narstyti laidų kūrėjas ir humoristas Haroldas Mackevičius, jis įsijungė į „Facebook“ ginčą tarp R. Karbauskio ir LRT kolegos Edmundo Jakilaičio. Pastarajam „valstiečių“ lyderis adresavo klausimus dėl to, kad jo su partneriais valdomos prodiuserinės įmonės galimai neskaidriomis sąlygomis laimi visuomeninio transliuotojo konkursus ir moka itin mažus mokesčius. Pats E. Jakilaitis neseniai atvėrė kišenę ir nurodė savo finansinius duomenis.

Neturtines teises „Agrokoncerne“ R. Karbauskis perleido advokatui, įmonė ėmėsi atsakinėti į klausimus

Agrokoncernas
+6