V. Uspaskicho planai susigrąžinti buvusius bendražygius: ne visi „darbiečių“ patriarcho pasiilgo

V. Uspaskichas ir buvę bendražygiai
V. Uspaskichas ir buvę bendražygiai
  © Alfa.lt

Į Darbo partiją su trenksmu grįžtantis ir partijos pirmininku norintis vėl tapti Viktoras Uspaskichas žada „darbiečius“ paversti ne tik viena populiariausių politinių jėgų šalyje, grąžinti partiją į parlamentą, bet ir susigrąžinti dalį iš „darbiečių“ gretų pabėgusių žymių politikų. Tačiau, kaip šiuos planus vertina buvę žymūs Darbo partijos nariai?

Šiemet į Darbo partiją sugrįžęs partijos įkūrėjas V. Uspaskichas lapkritį pranešė dalyvausiantis „darbiečio“ pirmininko rinkimuose kitų metų sausį.

Alfa.lt konferencijoje dalyvavęs „darbietis“ neslėpė, kad, jei jis būtų išrinktas Darbo partijos vadovu, siektų susigrąžinti dalį buvusių bendražygių, kurie pabėgo iš partijos.

„Kai ką – mėginsiu, kai ką – nebūtinai. Pavardėmis dabar tikrai neminėsiu, nes nesu dar partijos pirmininkas“, – konferencijoje kalbėjo Darbo partijos įkūrėjas.

Primename, kad 2016 m. Seimo rinkimuose Darbo partija patyrė fiasko, neperžengusi 5 proc. rinkėjų palaikymo barjero. Parlamente šiuo metu „darbiečius“ atstovauja tik du atstovai.

Po to, kai „darbiečiams“ ėmė vadovauti Širvintų merė Živilė Pinskuvienė, iš partijos pasitraukė ne vienas ryškus politikas. Tiesa, vieni atvirai teigė, jog pasitraukė dėl partijos vadovės veiksmų, kiti išėjimo priežasčių nekomentavo. Iš „darbiečių“ gretų pasitraukė tokie politikai, kaip buvę partijos pirmininkai Loreta Graužinienė, Valentinas Mazuronis, Vytautas Gapšys, eksparlamentarai Artūras Paulauskas, Dangutė Mikutienė, buvusi žemės ūkio ministrė Virginija Baltratienė, buvusi švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė. Galiausiai iš partijos pasitraukė ir jos buvusi pirmininkė Ž. Pinskuvienė.


Viktoras Uspaskichas

Viktoras Uspaskichas© Organizatoriai

Grįžti į politiką neplanuoja

Alfa.lt susisiekus su buvusia ilgamete V. Uspaskicho bendražyge, buvusia Seimo pirmininke Loreta Graužiniene, ši teigė jokio kvietimo iš V. Uspaskicho ar kitų „darbiečių“ sugrįžti nėra sulaukusi.

„Aš tikrai nenoriu komentuoti nieko, kas susiję su politika ir su mano asmeniu, bet, kiek viešojoje erdvėje buvo ir kiek aš girdėjau, tai ponas Viktoras sakė, kad jis ta tema kalbės tik tada, kai bus išrinktas pirmininku. Turiu ką veikti dabar be politikos“, – kalbėti apie politiką nenorėjo L. Graužinienė.

2016 m. buvusi politikė įkūrė audito įmonę „Loraudita“, tačiau šiuo metu, kaip teigė L. Graužinienė, įmonės veikla yra sustabdyta. Apie savo dabartinę veiklą ir ateities planus pašnekovė pasikalbėti nepanoro.

Nešneki buvo ir kita buvusi „darbietė“ V. Baltratienė, šiuo metu dirbanti Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute, Bendrųjų reikalų skyriaus vedėja. Ji tvirtino, kad jokių kvietimų grįžti į partiją negirdėjusi.

„Aš esu sakiusi, jog, jeigu aš išeisiu iš partijos, aš išeinu iš politikos. Tą aš ir padariau ir tikrai neplanuoju sugrįžti“, – lakoniškai Alfa.lt komentavo V. Baltraitienė.

Susitelkė į prezidento rinkimus

2015-2016 m. Darbo partijai vadovavęs, buvęs „tvarkietis“, europarlamentaras Valentinas Mazuronis Alfa.lt tikino, jog viliojamas atgal pas „darbiečius“ nebuvo, tačiau tokios galimybės grįžti iš esmės neatmetė. Anot politiko, pagrindinis jo dėmesys dabar į koncentruojamas į 2019 m. prezidento rinkimuose, kuriuose jis dalyvaus kaip nepriklausomas kandidatas.

„Šiandien aš Jums pasakiau, kokia šiandien yra mano pozicija ir kokie yra artimiausi mano planai, o pyktis su kažkuo arba prieš kažką mano planuose neįeina. Aš pasiryžęs su buvusiais savo bendraminčiais – ar tai būtų iš „Tvarkos ir teisingumo“, ar iš Darbo partijos, ar tai būtų iš nepartinių – bendrauti“, – mįslingai kalbėjo V. Mazuronis.

Paklaustas, ar norėtų sulaukti kokios nors partijos paramos prezidento rinkimuose, europarlamentaras taip pat kalbėjo aptakiai.

„Parama yra kitas dalykas. Kuo daugiau rems kandidatą partijų, žmonių, [...], tai tuo geriau. Mano tikslas, kandidatuojant, bus ne skaldytis, ne apsibrėžinėti draugų ir priešų ratą, o maksimaliai vienyti“, – komentavo pašnekovas.

V. Mazuronis neslėpė manantis, kad V. Uspaskichui sugrįžus prie Darbo partijos vairo, „darbiečiai“ galėtų atgimti.

„V. Uspaskichas neabejotinai yra charizmatiškas politikas. Darbo partija šiandien, mano nuomone, yra tikrai stipriai nusilpusi žmogiškųjų resursų arba žmonių prasme. Iš tikrųjų daug aktyvių, energingų žmonių ją yra palikę. Jeigu V. Uspaskichui pavyktų arba jeigu jis sutelktų stipriausias jėgas, kurias gali sutelkti – tiek buvusias, tiek naujas – jeigu pasiūlytų sprendimus, šiandien reikalingus Lietuvai, o, kaip matome, šiandien Lietuvoje pasimetimas yra didžiulis, aš manau, kodėl gi ne?“, – svarstė buvęs „darbiečių“ lyderis.


Loreta Graužinienė

Loreta Graužinienė© Karolis Kavolėlis / Alfa.lt

Plečią savo judėjimą

Kitas V. Uspaskicho buvęs bendražygis Artūras Paulauskas teigė neįsivaizduojantis, kad galėtų grįžti į partiją. Buvęs „darbietis“ pasakojo, jog šiuo metu intensyviai darbuojasi su savo bendražygiais šiemet įkurtame visuomeniniame politiniame judėjime „Pirmyn, Lietuva“.

Pašnekovas, paklaustas apie grįžimą kokią nors politinę partiją, prabilo krizę politinėje arenoje, kurioje esą sudegs ir Darbo partija.

„Manau, kad šiuo metu partinė sistema yra patyrusi didžiulį sukrėtimą, krizę. Aš nesu prieš partijas, aš visada pasisakydavau, kad tai yra galimybė demokratinėje valstybėje išreikšti savo atstovų nuomones, bet, mano nuomone, tos partijos, kurios yra šiandien politiniame lauke, jos turi pasitraukti ar nunykti. Jų neliks, čia tik laiko klausimas.

Trys partijos šiuo metu yra su įtarimais – „tvarkiečiai“, liberalai, „darbiečiai“. „Darbiečiai“ antrą kartą per pastarąjį dešimtmetį yra kaltinami“, – Alfa.lt dėstė A. Paulauskas.

Pasak A. Paulausko, judėjimo „Pirmyn, Lietuva“ nariai svarsto apie galimybę dalyvauti 2019 m. savivaldos rinkimuose, o jis pats galvoja apie prezidento rinkimus, tačiau neatskleidė, ar juose dalyvaus.

„Tikrai šiandien negaliu atsakyti į šitą klausimą. Nesakau nei „ne“, nesakau nei „taip“. Manau, kad laiko yra, man žinomumo užtenka, tai čia ne taip svarbu“, – kalbėjo politikas.

Bendražygis: su V. Uspaskichu kalbamės

Tuo metu buvęs „darbietis“, neretai V. Uspaskicho mokiniu įvardijamas Vytautas Gapšys Alfa.lt neslėpė bendraujantis su Darbo partijos įkūrėju, tačiau kol kas kvietimo grįžti esą nesulaukė.

„Mes su Viktoru kalbamės, tai būna ir švenčių progomis pasiskambiname, ir taip turime visokiausių klausimų – jis manęs paklausia, aš jam pasiūlau idėjų. Bet kad konkrečiai mes kalbėtume, tai būtų buvęs net ir ankstyvas pokalbis iš jo.

Kalbėdamas apie galimybę sugrįžti į politiką V. Gapšys konkretus nebuvo, tačiau teigė, kad niekada nesako „niekada“, o, jei V. Uspaskichas tas Darbo partijos pirmininku ir jį pakvies į partiją, tokį siūlymą jis svarstytų.

„Jeigu V. Uspaskichas taps pirmininku ir pasiūlys, tada ir svarstysime. Aišku, sėdėsime, kalbėsimės, bet kol kas apie tai nesu galvojęs“, – kalbėjo V. Gapšys.

„Aš manau, kad Viktoras tikrai turi tą vadybinį gebėjimą, pirmiausiai. Tiesiog partijoje ir dabar yra gerų žmonių ir nemažai. To negalima paneigti, bet tie žmonės tiesiog nėra įdarbinti ne ta prasme, kad kažkokį mokamą darbą dirbtų, o nėra įdarbinti, kad galėtų išreikšti save, jie tiesiog užmiršti yra, palikti skyriuose, jiems nepasakyta vizija, ką partija turi daryti, kokie yra partijos tikslai, kaip jie gali tuos tikslus padėti įgyvendinti. Tas yra nepadaryta, o tikrai, kiek aš pažįstu Viktorą, jis yra tas žmogus, kuris gali atskleisti tų žmonių galimybes ir tikrai partija gali parodyti gerus rezultatus“, – paklaustas, ar V. Uspaskichas atgaivintų „darbiečius“, savo nuomonę pateikę buvęs partijos įkūrėjo bendražygis.


Vytautas Gapšys ir Viktoras Uspaskichas

Vytautas Gapšys ir Viktoras Uspaskichas© Karolis Kavolėlis / Alfa.lt

Buvusią šlovę neatkurtų, bet...

Alfa.lt kalbintas Mykolo Romerio universiteto (MRU) socialinių mokslų daktaras, politikos apžvalgininkas Saulius Spurga tikino, kad net, jei ir V. Uspaskichas, tapęs Darbo partijos pirmininku, kvies daugelį buvusių „darbiečių“ žvaigždžių, tai dar nereiškia, kad jie tekini lėks paskui šį politiką.

„Ar gali būti toks projektas, atgaivinimas partijos sėkmingas? Jeigu būtų labai sėkmingas, tai visi sugrįžtų ir dar daugiau prisidėtų. Bet, kai partija buvo viena iš dominuojančių partijų daugybę metų ir atitinkamai partijos nariai galėjo naudotis tuo populiarumu, galėjo skrieti ant tos populiarumo bangos, tai dabar ateiti į kažkokią leisgyvę partijūkštę ir bandyti kažką krutinti – čia yra iš žmogiškas dalykas – įkvėpimo nėra tam. Iš esmės žmogiška reakcija yra, kad neverta, nes nežinia, kas čia bus, bet V. Uspaskichas yra toks žmogus, iš kurio gali tarsi tikėtis netikėtumų. Ką gali žinoti, kaip bus?“, – svarstė MRU docentas.

Kalbėdamas apie galimybes atgaivinti Darbo partiją S. Spurga teigė, kad iš pirmo žvilgsnio tai atrodytų beveik neįmanoma, mat „darbiečiai“ šiuo metu yra nustumti į politines paraštes. Kita vertus, pasak pašnekovo, iš esmės politinėje arenoje šiuo metu dominuoja „valstiečiai“ ir konservatoriai ir jeigu situacija nepasikeis, tai Darbo partija turės šansą pakilti iš pelenų.

„Galima manyti, kad atgaivinti šią partiją galimybių nėra ir aš tvirtai sakyčiau, kad jų nebūtų, jeigu šiuo metu Lietuvos partijos ir net sakyčiau visa partinė sistema nepatirtų tokios krizės. Jeigu anksčiau mes, rinkėjai, galėdavome rinktis bent tarp 5-6 politinių partijų, tai šiuo metu dominuoja tik dvi partijos, o kitos yra silpnos ir silpstančios. [...]

Liberalų sąjūdis silpsta dėl vis patiriamų teisėsaugos institucijų smūgių, o socialdemokratai, kurie buvo prestižinė ir dominuojanti politinė jėga daugiau negu 20 metų Lietuvos politinėje padangėje, jie nusprendė truputį primažinti savo populiarumą savo pačių rankomis. Taigi, aišku, kad žvilgsniai gali nukrypti į naujus-senus gelbėtojus“, – svarstė S. Spurga.

Politikos apžvalgininko teigimu, nereikėtų tikėtis, kad „darbiečiai“ su V. Uspaskichu priešakyje galėtų pasiekti tokių aukštumų, kokias pasiekė anksčiau, tačiau galimybė atgimti egzistuoja.

„Nemanau, kad yra galimybė Darbo partiją atkurti į buvusią šlovę, bet kažkur, kažkaip gauti vietų Seime, tapti parlamentine partija yra šansų“, – komentavo pašnekovas.