Kova dėl Vyčio nesibaigia – siekia skulptūrą įtvirtinti įstatymu

A. Sakalausko „Vytis“
A. Sakalausko „Vytis“
  © Socialiniai tinklai
Alfa.lt
2017-12-07 12:45

Kova dėl Vyčio skulptūros sostinės Lukiškių aikštėje nesibaigia. Seimui ketinama pateikti įstatymo projektą, kuriuo būtų pripažinta, kad Vytis privalo būti pastatytas aikštėje. 

Seimo Valstybės istorinės atminties komisija pranešė, kad parengė tokį įstatymą. Jos nariai argumentuoja, kad Lukiškių aikštė Vilniuje, kaip istoriškai susiformavusi vientisa urbanistinė erdvė, turi atlikti valstybinę reprezentacinę ir kartu visuomeninę funkciją, joje turi būti įrengtas memorialas „Per amžius kovojusiems ir žuvusiems už Lietuvos laisvę atminti“. 

Būtinas memorialo akcentas – plačiausią visuomenės palaikymą ir istorinę reikšmę turinčio Laisvės kovų simbolio Vyčio paminklas“, – teigiama pranešime.

Alfa.lt jau skelbė, kad premjeras Saulius Skvernelis nepritaria Seimo narių trijulės iniciatyvai įstatymu apibrėžti, koks memorialas turi iškilti sostinės Lukiškių aikštėje. Pasak jo, tai – ne parlamentarų prerogatyva.

„Aš manau, kad ne įstatymais mums reikia nuspręsti, koks paminklas, monumentas ar koks architektūrinis kūrinys turėtų būti vienam ar kitam Lietuvos mieste pastatytas. Jeigu mes pradėsime Seime leisti ir priiminėti įstatymus, reguliuojančius, ką statyti, kaip statyti, dėl ko statyti, na, nemanau, kad tai yra Seimo pagrindinis ar vienas iš pagrindinių uždavinių“, – ketvirtadienį „Žinių radijuje“ kalbėjo S. Skvernelis.

reklama

Tokio sumanymo autoriai – trys Seimo nariai: „valstietis-žaliasis“ Arvydas Gumuliauskas ir konservatoriai Laurynas Kasčiūnas bei Audronius Ažubalis. Motyvuojama tuo, esą užsakant paminklą buvo pasirašytas reikalavimas, kad aikštėje stovėtų svarbiausias Lietuvos valstybės simbolis, o Konstitucijoje jie nurodomi kaip trispalvė, himnas ir herbas – Vytis. Todėl politikai neatlyžta.

Lapkričio pabaigoje Lukiškių aikštės paminklo konkursą laimėjo mišką ir partizanų bunkerius primenantis memorialas laisvės kovotojams.

Skulptoriaus Andriaus Labašausko projektas, pagal kurį aikštėje bus įrengta į Gedimino prospektą orientuota kalva, laimėjo penkių dalyvių konkursą, kuriame buvo vertinami tiek ekspertų, tiek visuomenės balsai.

Internetinėje svetainėje savo nuomonę pareiškė 38 tūkst. piliečių, tačiau įskaityti buvo tik 32 tūkst. balsų. Jei aikštės likimą būtų sprendusi tik visuomenė, čia iškiltų Vyčio skulptūra, mat už ją pasisakė 11 966 balsavusiųjų. Tuo tarpu A. Labašausko projektas atsiliko vos 47 balsais.

Taigi, galutinį sprendimą nulėmė ekspertų komisijos balsai. Už A. Labašausko kurtą paminklo idėją pasisakė net 7 iš 9 komisijos narių. Vienas narys pasisakė už tai, kad aikštėje iškiltų Vytis.

reklama

Dar lapkričio viduryje keli šimtai protestuotojų rinkosi Vilniaus Lukiškių aikštėje surengtoje protesto akcijoje, piktindamiesi Kultūros ministerijos vykdomu konkursu laisvės kovų memorialui ir ragindami reprezentacinėje sostinės vietoje pastatyti visuomenininkų pasirinktą Vyčio paminklą.

reklama