Gavo sąskaitą už neišvežtas šiukšles: ne tik už savo, bet ir už kaimynų

Sąskaitos už šiukšles Panevėžio rajone sukėlė didžiules aistras.
Sąskaitos už šiukšles Panevėžio rajone sukėlė didžiules aistras.
  © Alfa.lt

Pirmąsias pagal naująją tvarką apskaičiuotas sąskaitas už atliekų tvarkymą gavę Panevėžio rajono gyventojai vienas per kitą piktinasi šiukšliavežių per gyvenimą savo kiemuose neregėję, o dabar verčiami mokėti už jų paslaugas bei vardija net kuriozines situacijas, kai sąskaitose rado įrašytas ne tik šeimos narių, bet dar ir kaimynų pavardes.

Sumaištį sukėlusias sąskaitas išsiuntusio naujojo mokesčio administratoriaus Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro (PRAC) ir Panevėžio rajono savivaldybės telefonai nuo pasipiktinusiųjų skambučių įkaitę iki raudonumo, tačiau mokesčio valdytojai sako tik trinantys rankomis. Jie mano radę būdą, kaip priversti už atliekas mokėti visus.

reklama

Po vienu stogu su kaimynais

Tokio juoko Paįstrio seniūnijos Birželių kaimo gyventojai ligšiol nebuvo nei girdėję, nei regėję. Praėjusį šeštadienį iš pašto dėžučių parsinešę pirmąsias sąskaitas už atliekų tvarkymą žmonės sužinojo, su kuo gyvenantys. 

Ne vienas birželiškis sąskaitoje išvydo ne tik sutuoktinio ir vaikų pavardes, bet dar ir įrašytus kaimynus, už kuriuos irgi esą privalo sumokėti atliekų mokestį. 

reklama

Atokiau nuo Birželių kaimo gyvenantis Saulius pripažįsta niekada neturėjęs konteinerio ir nesinaudojęs šiukšliavežių paslaugomis, bet sąskaitoje nurodyta iki gruodžio 31-osios sumokėti 15 Eur – po eurą už kiekvieną žmogų ir dar 8 Eur už namo plotą. Sąskaita apskaičiuota už tris – spalio–gruodžio – mėnesius. 

Saulius ironizuoja tik dabar ir sužinojęs, kad pastoge dalijasi ne tik su žmona ir dviem vaikais, bet dargi ir už kilometro gyvenančių pensininkų pora bei jų sūnumi. Nors iš tikro namuose jau kurį laiką sukiojasi tik dviese – jiedu su žmona. 

„Mūsų dukra studijuoja ir gyvena Vilniuje, bendrabutyje, sūnus irgi jau penktus metus butą nuomoja sostinėje, ten ir moka už komunalines paslaugas. Bet kaip mano troboje atsirado dar ir kaimynai?“ – stebisi Saulius. 

Birželiškis tvirtina ne savo noru iki šiol nemokėjęs už šiukšlių išvežimą. Šiukšliavežiai, prieš kurį laiką kaimo gyventojams daliję konteinerius, į jo kiemą neužsuko. Vėliau kaimynai pasakojo, jog užmetę akį į kažin kur atokiai stūksančią sodybą atliekų vežėjai numojo ranka: taip toli važiuoti prastu keliu neverta. Tąkart, anot Sauliaus, be konteinerio liko ne tik jis, bet ir dar kelių sodybų šeimininkai.

„Mes konteinerių taip ir negavome. Niekas iš mūsų nerinko ir mokesčio už šiukšles“, – pasakojo Saulius. Pasak jo, kaime be konteinerio išsiversti nesudėtinga – daug atliekų kompostuojama, kai kas keliauja į krosnį, dalį Saulius sako išvežantis į rūšiavimo konteinerius Paįstryje. Jis tvirtina nesikratantis naujojo mokesčio, bet kodėl pinigų reikalaujama nesuteikus paslaugos, logiško atsakymo vyras neranda. 

reklama

„Įsivaizduoju, kad pirmiausia turėjau gauti laišką, raginantį įsigyti konteinerį, o ne apmokestinti atgaline data už paslaugą, kurios man nesuteikė“, – stebisi Saulius.


G. Ulys neslepia, jog dėl pasipylusių gyventojų skundų šiomis dienomis beveik paralyžiuotas įstaigos darbas visuose PRAC padaliniuose. 

Prisiskambinti beviltiška

Gautoji sąskaita apstulbino ir nuo Birželių kaimo nutolusio vienkiemio gyventoją Zitą. 

„Niekada šiukšlių nevežėme, net konteinerių neturime. Niekas su mumis nepasirašė jokių sutarčių. Šiukšles deginame, kompostuojame, o visa kita išvežame į rūšiavimo konteinerius“, – gūžčiojo moteris. 

Nepaisant to, už spalį–gruodį Zita turės sumokėti per 9 eurus. Tiek apskaičiuota už keturis asmenis, nors vienas jų įsikūręs Vilniuje, bei Zitos gyvenamąjį būstą ir apgriuvusią grytelytę, kurioje niekas nė negyvena. 

reklama

Vienkiemyje gyvenančiai birželiškei atliekų vežimas būtų keblus reikalas. Jiedu su vyru neįgalūs, o prikrautą šiukšlių konteinerį tektų lauko keliuku tempti bent 300 m iki pagrindinio kelio. Kad šiukšliavežė pati privažiuotų iki vienkiemio, šeimininkė ir pagalvoti bijo – pažliugęs keliukas bemat virstų neišbrendama klampyne. 

Visgi moteris nesikrato mokesčio. Ji sako kaip nors sugalvotų, kaip tas atliekas iki Birželių kaimo nuvežti. „Sutiktume, norėtume ir mokėtume už šiukšlių išvežimą, bet kad mokestį imtų už atliktą darbą. Dabar prašo mokėti už tris mėnesius, nors per tą laiką niekas iš mūsų nė vienos šiukšlės neišvežė. Pas kaimynę buvau užsukusi, irgi skundėsi, kad dar ir kaimynai – sūnus su motina – įrašyti į jos sąskaitą“, – piktinosi Zita. 

Išsiaiškinti, kur parašyta, kad žmogui privaloma mokėti už tai, ko negavęs, jai irgi nepavyko – sąskaitoje nurodytas PRAC telefonas ištisai užimtas. 

„Visą dieną kruopščiai skambinau – niekaip. Kaimynai buvo nuvažiavę sąskaitoje nurodytu adresu, ir vis tiek nieko nepešė. Nieko nepaaiškina, tik varo žmones tolyn“, – skundėsi Zita.

Sąskaitos nesuprantamos

reklama

Pragarėlės ir Adomavos kaimų bendruomenės pirmininkė Regina Zaliauskienė sako, jog pirmosios sąskaitos už šiukšles sukėlė ne pavienių, o daugelio gyventojų nepasitenkinimą. 

„Vienai daugiavaikei šeimai prirašyti net trys kaimynai – už tris mėnesius apskaičiuota 25 eurai. Dažnas net neturėjo konteinerių, o dabar jų reikalaujama sumokėti už paslaugą, kurios negavo. Žmonėms tos sąskaitos visiškai neaiškios“, – stebėjosi R. Zaliauskienė. 

Nors jai atsiųstoje sąskaitoje klaidų neprivelta, naujoji mokesčio skaičiavimo tvarka moterį vis tiek papiktino. Jos nuomone, nelogiška, kad nuo šiol teks mokėti ne už realiai išvežtas atliekas, o už būsto plotą ir jame gyvenamąją vietą deklaravusių asmenų skaičių. 

Dviese su sūnumi gyvenanti R. Zaliauskienė per metus sako išveždavusi daugiausiai tris konteinerius. Nuo šiol jiems teks sumokėti už 16 tokio paties dydžio konteinerių – pagal naująją tvarką nustatyta, kad vienas žmogus per metus turi prišiukšlinti ne mažiau nei 8. 

R. Zaliauskienė sako nė neįsivaizduojanti, kad gyvenant kaime būtų įmanoma prikaupti tiek atliekų. „Popierių į krosnį, maisto atliekas kompostuojam, į konteinerį keliauja vienas kitas polietileno maišelis ar kokios sudužusios lėkštės šukės“, – vardijo moteris.   

reklama

Įžvelgia kriminalą

Keistenybės dedasi ir kitame Panevėžio rajono gale. Miežiškių seniūnijos Nibragalio kaime vienkiemyje gyvenantis Mantautas pasakoja dar prieš kelis mėnesius, vos išgirdęs apie rajone įvedamą dvinarį mokestį už atliekų tvarkymą, suskubęs kreiptis į šiukšliavežius, bendrovę „Švaros komanda“, ir prašyti konteinerio. Kad šiems nereikėtų sunkiasvore mašina važiuoti iki vienkiemio, Mantautas netgi ketino siūlyti konteinerį pastatyti ir vežėjams, ir jam patogioje vietoje. Vėliau sako net elektroninį laišką siuntęs, bet jokios reakcijos nesulaukęs. 

Užtat praėjusį šeštadienį sulaukė sąskaitos iš PRAC. Mantautas nenusiteikęs mokėti atliekų tvarkytojams už darbą, kurio šie neatliko. Prisiskambinti PRAC beviltiška – linija nuolatos užimta. Vyras nusiuntė skundą ir PRAC, ir jo skelbtą tarptautinį konkursą vežti atliekas Panevėžio rajone laimėjusiai „Švaros komandai“. 

Sutapimas ar ne, bet tuojau pat sulaukė susirūpinusio Miežiškių seniūno skambučio, šis klausė, kurgi ūkininkui patogiau pastatyti konteinerį. 

„Man šita situacija atrodo kaip kriminalas – renkami pinigai už nesuteiktą, taigi, kaip ir fiktyvią, paslaugą“, – pasipiktinęs Mantautas. 

reklama

Nibragalio gyventojas neprieštarauja naujajam mokesčiui, tačiau kategoriškai atsisako apmokėti sąskaitą ir yra ryžtingai nusiteikęs net teisme bylinėtis su atliekų tvarkytojais. „Neteisinga šitaip vienu mostu visiems pagal vieną kurpalių išsiuntinėti sąskaitas ir imti pinigus už tai, ko žmonės negavo. Negi čia ne reketas?“ – stebėjosi Mantautas.

Nektaras valdininkų širdims

Panevėžio rajone verdant aistroms dėl atliekų tvarkytojų sąskaitų, rankomis trina už švarią aplinką atsakingi valdininkai. 

„Žinia, kad žmonės suskubo konteinerių ieškoti, man tokį nektarą ant širdies užpylė“, – sako Panevėžio rajono savivaldybės Architektūros skyriaus specialistė Sigita Biveinienė.

Specialistė pripažįsta, kad šiomis dienomis telefonai netyla ir PRAC, ir savivaldybėje. Valdininkės žodžiais, ažiotažą sukėlusios sąskaitos išrašytos remiantis iš nekilnojamojo turto registro paimtais duomenimis. S. Biveinienė sutinka, kad jose galėjo įsivelti klaidų. „Prašome tolerancijos, kantrybės ir pakantumo – pranešti apie klaidas, ir jos bus ištaisytos“, – žada specialistė. Tačiau ji nesutinka, jog nepasirūpinusieji konteineriais turėtų išvengti mokesčio.

reklama


Į sąvartyną Dvarininkų kaime iš viso Panevėžio regiono suvežamos atliekos gyventojams tampa aukso vertės – ne vienas tvirtina nesugebėsiantis prikaupti tiek, už kiek privalės sumokėti. V. Bulaičio nuotr. 

„Jei parašytume, kad už konteinerį skiriame euro premiją, visi dabar tylėtų ir skubėtų jų prašyti. Bet kai parašome, kad kiekvieno prievolė mokėti už atliekų tvarkymą, puola piktintis. Gyventojams priminta nuostata, kad visi turi tinkamai atiduoti atliekas ir už tai susimokėti“, – aiškino S. Biveinienė.

Aiškinsis su vežėju

PRAC direktorius Gintautas Ulys neslepia, jog dėl pasipylusių gyventojų skundų šiomis dienomis beveik paralyžiuotas įstaigos darbas visuose apskrities padaliniuose – sąskaitų vienu metu sulaukė Panevėžio, Biržų, Pasvalio rajonų gyventojai. Daugelis jų patyrė šoką išvydę, kad teks mokėti už paslaugą, kuria nesinaudojo. 

„Visais kanalais skelbėme, kad žmonės pasirūpintų vežėjo paprašyti konteinerių. „Švaros komanda“ privalo jais aprūpinti, kai gyventojai kreipiasi. Mūsų negirdėjo, o dabar piktinasi“, – sako G. Ulys. 

Visgi direktorius pripažįsta, jog dėl konteinerių prašiusių, bet negavusių gyventojų skundų bus kalbamasi ir su „Švaros komanda“. 

„Sutartyje su vežėju aiškiai nurodyta, kad jei žmogus kreipiasi, jie privalo per nustatytą laiką nemokamai pristatyti konteinerį. Niekas įmonės nuo šitos pareigos neatleido. Dabar renkame skundus ir juos kartu su vežėju analizuosime. Sutartyje numatytos ir baudos. Jei vežėjas tikrai laiku nepasirūpino žmogui atvežti konteinerio, netgi gali tekti regreso tvarka iš jo išreikalauti apmokėti sąskaitą“, – teigė G. Ulys.

„Švaros komanda“ irgi buvo nepasiekiama – visi įmonės skelbiami telefonai visą dieną buvo užimti.