Profsąjungų rūmų savininkams gresia „nueiti į minusą“: ruošiamasi perimti pastatą

Profsajungų rūmai
Profsajungų rūmai
  © Edvard Blaževič

Ant Tauro kalno stovintys Profsąjungų rūmai, kuriuose ketinama įrengti Tautos namus, jau kelerius metus kursto aistras – jų savininkai nori pastatą parduoti brangiai, o kas turėtų jį nupirkti žmonėms, nesutariama.

Tačiau dabar aiškėja, kad savininkai gali likti prie suskilusios geldos – Vilniaus miesto savivaldybė ketina perimti visai Lietuvai svarbų NT objektą, o bankrutuojančiai bendrovei „VIPC Vilnius“ ir šios kreditoriams gali tekti gerokai mažesnė suma, nei šiuo metu užsiprašyta.

Nori parduoti brangiai, gaus mažiau, nei sumokėjo pirkdami?

Ilgą laiką aistrų objektu buvę Profsąjungų rūmai, kuriuose iki 2018-ųjų pompastiškai planuota įkurti Tautos namus, jau greitu metu gali pereiti Vilniaus miesto savivaldybės žinion. Tai Alfa.lt patvirtino Vilniaus vicemeras Linas Kvedaravičius. „Dabar yra baigiamas detalusis planas tos teritorijos, po detalaus plano bus teikiamas tarybai sprendimas Tauro kalno pastatą perimti visuomenės poreikiams“, – sakė L. Kvedaravičius.

Anot Vilniaus vicemero, detalusis planas turėtų būti baigtas iki kitų metų. Jei Vilniaus miesto savivaldybės taryba nuspręstų perimti Profsąjungų rūmus, už juos dabartiniams savininkams būtų sumokėta kompensacija. Kompensacijų mechanizmų yra įvairių, tačiau tikėtina, kad ši gali būti gerokai mažesnė, nei dabartiniai savininkai tikėjosi gauti pardavę Profsąjungų rūmus.

Už perimamą pastatą iš mokesčių mokėtojų kišenės gali tekti sumokėti tiek, kiek jis bus įvertintas. 2004 m. šį pastatą įsigijusi bendrovė „VIPC Vilnius“ sumokėjo už jį kiek daugiau nei 7,5 mln. eurų, tačiau valstybės įmonė Registrų centras buvo nustačiusi, kad Profsąjungų rūmų vertė nesiekia nė 4 mln. eurų.

Tuo tarpu Profsajungų rūmų savininkai buvo nusitaikę pastatą parduoti gerokai brangiau. 2012 m. netgi kilo skandalas, kai tai padaryti „VIPC Vilnius“ savininkams beveik pavyko – tuomet Artūro Zuoko vadovaujama Vilniaus savivaldybė už Profsąjungų rūmus buvo pasiruošusi sumokėti 41,6 mln. litų (daugiau nei 12 mln. eurų).

Bankrutuojančios „VIPC Vilnius“ bankroto administratorius jau keletą kartų surengė varžytines, kurių metu bandė parduoti ant Tauro kalno esantį pastatą. Nors, kaip minėta, Registrų centro duomenimis, šis pastatas yra vertas mažiau nei 4 mln. eurų, per varžytines už jį prašyta net 11,53 mln. eurų, vėliau kaina buvo sumažinta iki 11 mln. eurų.

Jei sostinės savivaldybė nuspręstų perimti Profsąjungų rūmus, gali tekti iš naujo nustatyti šio pastato vertę, tačiau vargu ar ji labai išaugtų. Jei naujųjų vertintojų išvados dabartiniams savininkams pasirodytų neteisingos, šie dar galėtų teismine tvarka įrodinėti, kad Profsąjungų rūmai verti didesnės kainos.

Migloti ryšiai: faktiniai savininkai – neaiškūs

Nors „ant popieriaus“ Profsąjungų rūmų savininkai yra bankrutuojanti bendrovė „VIPC Vilnius“ ir jos kreditoriai, faktiniai savininkai lieka neaiškūs, mat šie asmenys „VIPC Vilnius“ valdo per ištisą bendrovių grandinę.

Alfa.lt jau bandė išsiaiškinti, kas šiuo metu faktiškai valdo valstybei strategiškai svarbų pastatą. Tyrumo metu paaiškėjo, kad informacija apie bankrutuojančios bendrovės „VIPC Vilnius“ savininkus galiausiai veda į Kiprą, o iš šios valstybės grįžta į Lietuvoje veikiančią bendrovių grupę „Lewben Group“ ir jai priklausančią „Lewben Wealth“, konfidencialiai besirūpinančią turtingų klientų pinigais.

Bankrutuojančios bendrovės „VIPC Vilnius“ vadovas buvo verslininkas Darijus Vilčinskas. Tačiau pastarasis teigė apskritai nežinantis, kokia yra dabartinė situacija su Profsąjungų rūmais, – susisiekus su D. Vilčinsku, verslininkas teigė jau kuris laikas nesantis minimos bendrovės vadovu, o apie Profsąjungų rūmų situaciją žinantis tik tiek, kiek paskelbia žiniasklaida.

Prieš kurį laiką bankrutuojantis „VIPC Vilnius“ turėjo du savininkus, tačiau vėliau buvo perleistas vieninteliam akcininkui – bendrovei „Donseta“, kuriai priklausė beveik 97 procentai bankrutuojančio „VIPC Vilniaus“ kreditorinių įsipareigojimų.

Rodos, kad tokio stambaus NT objekto kaip Profsąjungų rūmai savininkai turėtų būti pakankamai žinomi, tačiau „Donseta“ – labai paslaptinga bendrovė, veiklos pradžioje įregistruota viename Architektų gatvės daugiabučio bute, turinti vos vieną darbuotoją, o jos apyvarta nesiekia nė 5 tūkst. eurų.

Šios bendrovės direktorius, pagal Alfa.lt turimus dokumentus, yra daugiau niekur nefigūruojantis Virginijus Girnius, tačiau vienintelis bendrovės savininkas ir akcininkas – Nyderlandų Karalystėje veikianti bendrovė „Stichting Administratiekantoor ValMan“, o ji veda į mokesčių rojumi vadinamą Kiprą. „Kadangi įmonė, valdanti UAB „Donseta“ akcininkus, yra registruota Kipre, negalime pasakyti, koks fizinis asmuo valdo šios įmonės akcijas“, – Alfa.lt teigė valstybės įmonės Registrų centras atstovai, pasiteiravus apie „Donsetos“ savininkus.

Tačiau šių metų birželio 23 d. įvyko keista rokiruotė – bankrutuojančią „VIPC Vilnius“ kartu su jos žinioje esančiais Profsąjungų rūmais „Donseta“ perleido dviem ankstesniems savininkams – lietuviškai bendrovei „Veikmė“, kuriai teko 35 procentai bendrovės akcijų, ir Kipre registruotai bendrovei „Velmark Investment Limited“, kuriai teko likę 65 procentai.

UAB „Veikmė“ – jau ilgai veikianti statybos bendrovė, kurios interesai NT srityje pakankamai aiškūs, tačiau „Velmark Investment Limited“ – ne mažiau paslaptinga nei „Donseta“: jos savininkai yra kelios taip pat Kipre registruotos bendrovės, iš kurių viena – „Lewben Management Ltd.“ – glaudžiai susijusi su Lietuvoje veikiančia kompanijų grupe „Lewben Group“. Pastarosios valdybos pirmininkas Vilius Kavaliauskas buvo ir yra vienas iš trijų „VIPC Vilnius“ valdybos narių, o anksčiau jam priklausė dalis Kipre registruotos „Lewben Management Ltd.“.

Tarptautinei grupei „Lewben Group“ taip pat priklauso „Lewben Wealth“, savo klientams teikianti pačias įvairiausias turto valdymo paslaugas ir taip pat turinti „galų“, vedančių į Kiprą: Alfa.lt pasiteiravus Registrų centro, kas valdo Vilniaus centre įkurtą „Lewben Wealth“, paaiškėjo, kad vienintelis akcininkas yra būtent Kipre registruota bendrovė „Lewben Bacca Holdings Limited“, kurios direktoriumi nurodomas lietuvis Gediminas Burba – taip pat vienas iš „Lewben Wealth“ vadovų ir bendrovės „Lewben Cyprus“ direktorius, o sekretore – Viktorija Dunčienė. Alfa.lt žiniomis, pastarosios kompanijos „galai“ galiausiai visgi veda į Lietuvoje įkurtą „Lewben Wealth“.

Šioje schemoje yra labai įdomi viena detalė: tiek „VIPC Vilnius“, tiek „Donesta“, tiek ir „Lewben Group“ – visos šios bendrovės – šiuo metu yra registruotos tuo pačiu adresu A. Tumėno gatvėje, „Vilniaus vartuose“.

Iš šios schemos matyti, kad „Lewben Group“ valdybos pirmininkas, „VIPC Vilnius“ valdybos narys ir esamas ar buvęs dalies į Kiprą vedančių bendrovių akcininkas V. Kavaliauskas – vienas iš realiausių kandidatų būti tikruoju Profsąjungų rūmų šeimininku ar bent jau žmogumi, žinančiu, kokie fiziniai asmenys stovi visos šios bendrovių grandinės pabaigoje. Tačiau susisiekus su V. Kavaliausku, pastarasis teigė visgi negalintis atsakyti į klausimą, kas yra faktiniai Profsąjungų rūmų savininkai, mat šiuo metu yra nutolęs nuo šių reikalų, o visų kompanijų, kurias valdo „Lewben Group“, mintinai nežinantis, tad reikėtų žiūrėti į dokumentus.

Kad galėtų atsakyti išsamiau, klausimus apie „Lewben Group“ verslo reikalus V. Kavaliauskas paprašė atsiųsti raštu, o atsiųstas atsakymas į šią isoriją daugiau aiškumo neįnešė. „Norėčiau Jus informuoti, jog „Lewben Group“ nedalyvauja įmonės „Velmark Investment Limited“ veikloje. Apie bankrutuojančios bendrovės „VIPC Vilnius“ kreditorius turėtų būti informuotas bankroto administratorius. Kiek mums žinoma, p. Viliui tokia informacija yra neprieinama jau ilgą laiką, nes „VIPC Vilnius“ valdyba buvo išformuota paskelbus bankrotą šiai bendrovei“, – rašoma „Lewben Group“ komunikacijos atstovės Ingos Jonikienės atsiųstame atsakyme.

Profsąjungų rūmų savininkams gresia „nueiti į minusą“: ruošiamasi perimti pastatą

Profsajungų rūmai
+8