Neramumai Kijeve: šalininkai išvadavo teisėsaugos sulaikytą M. Saakašvilį

Neramumai Kijeve: šalininkai išvadavo teisėsaugos sulaikytą M. Saakašvilį
Neramumai Kijeve: šalininkai išvadavo teisėsaugos sulaikytą M. Saakašvilį
  © SCANPIX
Alfa.lt | BNS
2017-12-05 09:50

Ukrainos saugumos tarnybos (SBU) pareigūnai antradienį ryte surengė kratą buvusio Gruzijos prezidento Michailo Saakašvilio namuose Kijeve ir jį sulaikė. Vis dėlto aplinkines gatves užtvindę politiko šalininkai blokavo teisėsaugos automobilius ir neleido jo išvežti, o galiausiai – išleido jį į laisvę.

Ukrainiečių teisėsaugos atstovai tvirtina, esą buvo priimtas sprendimas paleisti M. Saakašvilį, siekiant išvengti kraujo praliejimo. Tačiau leidinio „Ukrainska pravda“ žurnalistai iš įvykio vietos pranešė, kad minia nustūmė pareigūnus ir ištraukė M. Saakašvilį iš automobilio, prieš tai išdaužę jo langus. Nieko panašaus į tvarkingą paleidimą nebuvo matyti ir tiesioginėje „NewsOne“ transliacijoje.

Vos ištrūkęs į laisvę, M. Saakašvilis pakvietė šalininkus žygiuoti prie Ukrainos Aukščiausiosios Rados ir ten reikalauti apkaltos prezidentui Petro Porošenkai. Pajudėjo mažiausiai tūkstantis žmonių.

Tiesioginė transliacija iš Kijevo:

Kol nešina Ukrainos vėliavomis minia judėjo Kijevo gatvėmis, buvo girdimas nacionalinis himnas ir skanduotės „gaują lauk“ ir „gėda“, – tie patys šūkiai, kuriais telktis kvietė ir prieš ketverius metus Maidano aikštėje.


Saakašvilis miniai: mano gyvybė priklauso jums

M. Saakašvilio šalininkams galiausiai pasiekus Radą, ją gyva kelių eilių grandine apjuosė policijos pareigūnai, o prie pat parlamento pastato stebėtinai greitai suorganizuota ir scena, nuo kurios M. Saakašvilis rėžė ugningą kalbą, kartkartėmis vis pertraukiamą minios palaikymo skanduočių.

Į susirinkusiuosius buvęs Odesos gubernatorius ir Gruzijos prezidentas kreipėsi kaip į „mylimiausius gyvenimo žmones“. Jis aiškino, kad prieš jį surengtas sąmokslas, kurio smaigalyje – Vladimiras Putinas ir Gruzijos politikas bei verslininkas Bidzina Ivanišvilis. Pasak M. Saakašvilio, prieš jį sufabrikuoti kaltinimai tiesioginiu paties generalinio prokuroro Jurijaus Lucenkos nurodymu.

„Aš noriu jums pasakyti, jie surengė provokaciją. Jie suklydo. Ukraina – ne Rusija, Porošenka niekada netaps Putinu, nes ukrainiečių tauta – didi“, – nuo scenos kalbėjo M. Saakašvilis. Jis kvietė spausti valdančiuosius ir nesitraukti nuo Rados, tačiau protestuoti taikiai. Kalbą politikas baigė jausmingai: „kadangi jūs išgelbėjote mano gyvybę, mano gyvybė nuo šiol priklauso jums ir Ukrainai“.

Grasino šokti nuo stogo


Kiek anksčiau Ukrainos generalinis prokuroras Jurijus Lucenka vidurdienį pareiškė, kad M. Saakašvilis už savo paslaugas iš nuverstam Ukrainos prezidentui Viktorui Janukovyčiaus artimo verslininko gavęs mažiausiai 500 tūkst. dolerių. Teigiama, kad jis rengęs valstybės perversmą.

Antradienį ryte pareigūnams išlaužus jo buto duris, M. Saakašvilis prisiglaudė ant pastato stogo ir, teigiama, grasino nušokti, tačiau po kiek laiko buvo nutemptas į saugią vietą ir sulaikytas.

„Mane nori pagrobti, nes ėmiausi ginti Ukrainos liaudies. Mane norėjo nepastebimai pagrobti, bet jiems nepavyko“, – M. Saakašvilis sakė susirinkusiems žmonėms.

Jis taip pat ragino Kijevo gyventojus neleisti pažeidinėti įstatymų, o teisėsaugos pareigūnus – nevykdyti nusikalstamų įsakymų.Gausiai susirinkę M. Saakašvilio šalininkai nuo ryto ėmė blokuoti teisėsaugos pajėgas ir iki šiol neleidžia jo išvežti.

Kijevo centre prieš pietus iš padangų, šakų, šiukšlių dėžių pradėjo kilti barikados, M. Saakašvilio rėmėjams siekiant dar efektyviau stabdyti teisėsaugos automobilius, o SBU tuo metu jau atrodė praradusi įvykių kontrolę.


M. Saakašvilio šalininkų barikados Kijevo centre

M. Saakašvilio šalininkų barikados Kijevo centre© SCANPIX/REUTERS

Kaltina M. Saakašvilį rengus valstybės perversmą

Vėliau pranešta, kad M. Saakašvilis buvo sulaikytas vykdant tyrimą dėl pagalbos nusikalstamų organizacijų nariams ir jų nusikalstamos veiklos nuslėpimo. „Teisėsaugininkai, dalyvaujant Saakašvilio advokatui, pareiškė jam įtarimus įvykdžius nusikaltimą“, – nurodė SBU spaudos tarnyba.

Ukrainos generalinis prokuroras Jurijus Lucenka antradienį per spaudos konferenciją pareiškė, kad M. Saakašvilis už savo veiklą Ukrainoje gavęs 500 tūkst. dolerių atlygį iš į Rusiją 2014 metais pabėgusio verslininko Serhijaus Kurčenkos. Šis, anksčiau vadintas „Ukrainos dujų karaliumi“, buvo vienas pirmųjų asmenų, įtrauktų į tarptautinių sankcijų Rusijos ir buvusiems Ukrainos pareigūnams sąrašus.

„Šiandien aš viešinu pirmąją dalį SBU ir Generalinės prokuratūros operacijos, kuria siekiama sužlugdyti prokremlinių jėgų revanšo Ukrainoje planą“, – sakė J. Lucenka, pabrėžęs, kad jam nėra lengva tai sakyti, nes Euromaidano įvykių metu jis laikęs M. Saakašvilį savo draugu ir bendražygiu.

Generalinis prokuroras žurnalistams pademonstravo slapta darytų vaizdo ir garso įrašų, neva pagrindžiančių M. Saakašvilio kaltę. Įdomu tai, kad dalis jų, kaip teigiama, buvo padaryti Ukrainos žvalgybos agentų Rusijos sostinėje Maskvoje.

J. Lucenka pabrėžė, kad tyrimo dėmesio susilauks ir daugiau aukšto rango Ukrainos politikų. Jų pavardės būsiančios paviešintos, kai tam ateis metas.

M. Saakašvilio advokatas Pavlas Bogomazovas žiniasklaidai patvirtino, kad jo klientas kaltinamas Ukrainoje rengęs valstybės perversmą.

Šalininkai neleidžia išvažiuoti

Naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas pranešė, kad pareigūnai įsodino M. Saakašvilį iš jo buto Kijevo centre, kur antradienį ryte buvo pradėta krata, bet protestuotojų minia neleidžia išvažiuoti teisėsaugos automobiliams.

Prie pastato susirinkę daug teisėsaugininkų, politiko šalininkų ir žurnalistų. Netrukus įsiplieskė susirėmimų tarp M. Saakašvilio šalininkų ir pareigūnų.Policijos mikroautobusas, į kurį buvo įsodintas M. Saakašvilis, sugebėjo išvažiuoti į gretimą gatvę, bet buvo užblokuotas kelią pastojusių automobilių.

Vienas „Intefax“ korespondentas sakė, kad mikroautobusą apsupę kelios dešimtys teisėsaugininkų, mėginančių neprileisti prie mašinos M. Saakašvilio rėmėjų minios, šaukiančių „Gėda! Gėda!“

Mikroautobusas galiausiai buvo apgadintas – suskaldytas priekinis stiklas.


Minia ilgainiui vis labiau augo, o teisėsauga atrodė praradusi įvykių kontrolę. Nepatvirtintais duomenimis, per susirėmimus teisėsaugos pareigūnai panaudojo ašarines dujas.

Televizija „NewsOne“ pridūrė, kad namo laiptinėje Aukščiausiosios Rados deputatai Jurijus Derevianka ir Viktoras Čumakas antradienio rytą reikalavo, kad teisėsaugos pareigūnai leistų M. Saakašvilio advokatui su juo susitikti. Ten buvo ir advokatas Ruslanas Černoluckis, parodęs žurnalistams ir pareigūnams su M. Saakašviliu sudarytą teisinio atstovavimo sutartį.

Teisėsaugos pareigūnams ir M. Saakašvilio rėmėjams patekus į akligatvį ir nerandant išeities, netoliese prasidėjo improvizuotas politinis mitingas.


Kontroversiškas sugrįžimas

M. Saakašvilis šiuo metu vadovauja opozicinei partijai „Naujųjų jėgų judėjimas“, o anksčiau jis dirbo Odesos srities gubernatoriaus poste.

Liepos pabaigoje Ukrainos migracijos tarnyba pranešė, kad prezidentas Petro Porošenka panaikino M. Saakašvilio Ukrainos pilietybę. Gruzijos pilietybės jis neteko 2015-aisiais, kai buvo paskirtas Odesos gubernatoriumi.

Rugsėjį M. Saakašvilis, į Ukrainą atvykęs autobusu iš Lenkijos, su savo pasekėjų pagalba jėga prasiveržė į šalies gilumą. Oficialiais duomenimis, per pasienyje įvykusį incidentą nukentėjo 13 policininkų ir 9 pasieniečiai. Lvovo srities pareigūnai pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl M. Saakašvilio bei jo sąjungininkų neteisėto Ukrainos sienos kirtimo.

Gruzija oficialiai paprašė Ukrainos M. Saakašvilį sulaikyti ir išduoti. Gruzijoje jis yra kaltinamas keturiose bylose, iškeltose dėl svetimo turto pasisavinimo, iššvaistymo ar užvaldymo ir piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi. Tbilisio teismas 2014-ųjų rugpjūtį M. Saakašviliui skyrė kardomąją priemonę – sulaikymą, o netrukus jis buvo paskelbtas ieškomu asmeniu.

M. Saakašvilis ragino ukrainiečius ateinantį sekmadienį surengti didelę protesto demonstraciją Kijevo centre, jeigu šalies parlamentas per šią savaitę nepriims įstatymų dėl prezidento apkaltos ir Antikorupcinio teismo įkūrimo.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Neramumai Kijeve: šalininkai išvadavo teisėsaugos sulaikytą M. Saakašvilį

Neramumai Kijeve: šalininkai išvadavo teisėsaugos sulaikytą M. Saakašvilį
+31