Pas kaimynus – degalai pigiau

Degalinė
Degalinė
  © Edvard Blaževič
Alfa.lt
2017-12-05 08:59

Racionalaus pirkimo ir kainų palyginimo portalas www.pricer.lt lapkričio 24 dieną atliko kasmėnesinį degalų kainų tyrimą Vilniaus ir Kauno degalinėse, taip pat užfiksavo degalų kainas kaimyninėse šalyse: Latvijoje, Lenkijoje, Baltarusijoje ir Rusijoje, Karaliaučiaus srityje. Kainos užfiksuotos Rygoje, Bialystoke, Minske ir Karaliaučiuje.


Pigiausių degalų palyginimas (nuotr. Pricer.lt)

Pigiausių degalų palyginimas (nuotr. Pricer.lt)© Organizatoriai

Palyginus degalų kainas Lietuvoje ir kaimyninėse valstybėse, užfiksuota, kad dauguma Lietuvos gyventojų už degalus moka brangiau nei mūsų kaimynai. Pigiau moka tik asmenys, degalų įsigyjantys degalinėse „Jozita“, „Skulas“ ir „Stateta“. Gerai žinomose, tinklinėse degalinėse Lietuvoje kainos gerokai didesnės. Pavyzdžiui, pildami A95 benziną Rygoje, degalinėje „Circle K“, už 1 litrą sumokėsite 1,114 euro, tuo tarpu Kaune ar Vilniuje to paties pavadinimo degalinėje – 1,206 euro, t. y. 7,6 proc. daugiau.

Pricer.lt analitikai išanalizavo ir akcizo dydžius šiose šalyse. Pasirodo, Lietuvoje benzinui akcizas labai panašus kaip Latvijoje ir gerokai didesnis nei Lenkijoje (Lietuva – akcizas 434,43 EUR per 1000 l., PVM 21 proc.; Latvija – akcizas 436 EUR per 1000 l., PVM 21 proc.: Lenkija – akcizas 388,84 EUR per 1000 litrų, PVM 23 proc.), tiesa, Lenkijoje 2 proc. didesnis PVM nei Lietuvoje ir Latvijoje. Dyzelinio kuro akcizas Lietuvioje pats mažiausias (Lietuva – akcizas 330,17 EUR per 1000 litrų, PVM 21 proc.; Latvija – akcizas 341 EUR per 1000 l., PVM 21 proc.; Lenkija – akcizas 336,80* EUR per 1000 l., PVM 23 proc.), bet to paties apie dyzelinio kuro kainas degalinėse Lietuvoje nepasakysi. Automobilinių dujų, kaip ir dyzelinio kuro, akcizai taip pat mažiausi Lenkijoje (Lietuva – akcizas 304,10 EUR per 1000 l., PVM 21 proc.; Latvija – akcizas 206,00 EUR per 1000 l., PVM 21 proc.; Lenkija – akcizas 193,26 EUR per 1000 l, PVM 23 proc.), Lietuvoje šiam kurui akcizai kur kas didesni nei kaimyninėse šalyse.

Visų rūšių degalų kainos Baltarusijoje ir Karaliaučiuje skiriasi dvigubai, todėl „degalų turizmas“ į šias šalis ir toliau lieka finansiškai naudingas pasienio gyventojams.

Pricer.lt lapkričio mėnesio pigiausių degalų reitinge lyderiu išliko Kauno degalinė „Jozita“, kurioje tiek benzino, tiek dyzelino, tiek suskystintų automobilinių dujų kainos užfiksuotos mažiausios. Degalai brangiausi, kaip ir spalio mėnesį, buvo degalinėse „Orlen Lietuva“ ir „Circle K“. 


Pigiausių degalų kainų reitingas (nuotr. Pricer.lt)

Pigiausių degalų kainų reitingas (nuotr. Pricer.lt)© Organizatoriai

Kainų palyginimo portalas www.pricer.lt degalų kainas užfiksavo lapkričio mėnesio 24 dieną Vilniaus ir Kauno degalinėse bei Rygoje, Bialystoke, Minske ir Kaliningrade. Pigiausių degalų kainų tyrimo metu buvo užfiksuotos visų degalų rūšių kainos, kuriomis prekiauja degalinių operatoriai. Išanalizavus duomenis, sudarytas degalinių kainų reitingas kiekvienai atskirai degalų rūšiai. Sudarant reitingą vertintos tik bazinės degalų pozicijų kainos: benzino A95, dyzelino ir suskystintų dujų kainos. Tyrime nevertinti degalų priedai, jų įtaka kainai, degalinių lojalumo programos bei nuolaidos su degalinės kliento kortele. Lapkričio mėnesio reitinge dalyvavo Vilniuje, Ukmergės-Geležinio Vilko gatvėse bei šalia šios miesto arterijos, esančios degalinės „Circle K“, „Lukoil“, „Orlen“, „Neste“, „Stateta“, „Ecoil“, „Skulas“, „Algauta“ ir Kaune esančios degalinės „Circle K“, „Neste“, „Skulas“ ir „Jozita“.