Kuriai kategorijai priskirtumėte savo santykius?

Sutuoktiniai
Sutuoktiniai

Kiekvienos sutuoktinių poros santykiai skiriasi, kaip skiriasi patys žmonės. Nepaisant to, juos galima suskirstyti į tam tikras grupes pagal kategorijas. Tai padarė JAV mokslininkas Davidas H. Olsonas.

Socialinių mokslų daktaras iš Minesotos universiteto tvirtina, kad egzistuoja septynios pagrindinės sutuoktinių santykių kategorijos.

Trys iš jų, anot mokslininko, esančios geros, nes poros gyvena kartu dėl subjektyvių priežasčių – suderinamumo, bendravimo, sugebėjimo išspręsti konfliktus ir seksualumo. Likusių keturių tipų santuokinis ryšys neišyra tik dėl išorinių priežasčių, pavyzdžiui, dėl bendro laisvalaikio leidimo, religijos, finansų, vaikų ir bendrų draugų.

Deja, D.H. Olsonas yra įsitikinęs, kad didžioji dauguma žmonių dabar gyvena nelaimingose santuokose.

Štai septynios santuokų kategorijos, kurias nustatė D.H.Olsonas:

Be gyvybės

Šiam santuokos tipui priskiriam 40 proc. porų, kurios galiausiai išsiskiria. Partneriai nuolat kritikuoja vienas kitą. Tokios poros susituokia ankstyvoje jaunystėje. Todėl jų pajamos būna nedidelės, lyginant su kitomis šeimomis, kas ir sukelia nuolatinius barnius. Dauguma iš tokių partnerių būna arba našlaičiai, arba užaugę nepilnose šeimose. Dažniausiai jie būna nelaimingi dviese, bet neturėdami alternatyvos gyvena kartu toliau (pavyzdžiui, jiems nėra kur išeiti arba turi mažų vaikų).

Komercinė

Tokio tipo santuokoje gyvena 11 proc. porų. Kartūs priekaištai ir abipusis nepasitenkinimas – nuolatiniai jų bendro sugyvenimo palydovai. Karjera jiems yra svarbiau už šeimą, kartu juos sulaiko tik pinigai. Dauguma norėtų išsiskirti, bet nenori dalintis kartu užgyvento turto, nes po to jie taps „neturtingesni“.

Konfliktinė

Jai galima priskirti 14 proc. porų. Partnerių nepatenkina daug dalykų: bendravimas, negalėjimas susitarti net dėl smulkmenų, taip pat seksas. Vietoj šeiminių problemų sprendimo jie užsiima savimi ir stengiasi patirti malonumą iš bendravimo su draugais, suranda savo vietą politikoje, religijoje, hobyje. Ir taip jie gyvena daug metų, slėpdamiesi vienas nuo kito ir nerasdami savyje jėgų padėti galutiniam taškui jų santykiuose ar atvirkščiai – pabandyti išgelbėti santuoką.

Tradicinė

10 proc. sutuoktinių porų patenkinti savo santykiais šeimoje tiek bendravimo atžvilgiu, tiek ir seksualinio gyvenimo. Jie nebūna labai kritiški savo partneriui, kaip pirmųjų trijų santuokų variantuose. Jų stiprybė slypi bendravime su šeimos nariais. Tokios santuokos palyginti stabilios, o partneriai neretai – religingi.

Subalansuota

Tokio tipo santuokoje gyvenančios poro s (jų apie 8 proc.) moka spręsti problemas dviese. Didžiausias jų rūpestis būna bendri finansai. Sutuoktiniai susitaria, kaip auklėti vaikus, kur jie praleis atostogas ir koks bus jų seksualinis gyvenimas. Vis dėlto, sprendžiant pagal apklausos rezultatus, daugiau kaip ketvirtadalis apklaustų porų prisipažino, jog kartkartėmis susimąsto apie skyrybas.

Harmoninga

Iš šio tipo santuokos (kuriai priklauso 8 proc. porų) atveju partneriai patenkinti vienas kitu ir atvirai išreiškia savo meilę, švelnumą ir supratimą. Jie nėra egoistiškai orientuoti į save ir nelaiko vaikų našta, o tėvų pareigų – stresu.

Vitališka

9 proc. sutuoktinių, priklausančių šiam santuokos tipui, sutaria vienas su kitu ir su savo vaikais. Jų sprendimai būna suderinti. Jie gerai susitvarko su sunkumais, net jeigu patys juos sukuria. Jų pajamos būna gerokai didesnės už vidutines ir jie išgyvena kartu gana ilgai.

Dabar jau turbūt žinote atsakymą į klausimą, kuriai kategorijai galima priskirti jūsų santykius?