Šiaulių valdžia sako – užteks: daugiau jokių diskusijų apie bulvaro rekonstrukciją

Tikrieji Šiaulių bulvaro rekonstrukcijos darbai prasidės vasarį arba kovą.
Tikrieji Šiaulių bulvaro rekonstrukcijos darbai prasidės vasarį arba kovą.
  © Artūras Staponkus

„Pageidavimų koncertas baigtas“, – pranešė Šiaulių miesto savivaldybės vadovai spaudos konferencijoje, kalbėdami apie vienos svarbiausių Šiaulių centro erdvių – pėsčiųjų bulvaro – rekonstrukcijos projektavimą.

Meras ir direktorius užbaigė svarstymus

Projektas vėluoja. Pasirodo, dėl Savivaldybės netinkamai suformuluotos užduoties. Ją tikslinti ėmėsi pats miesto meras Artūras Visockas. Po projektuotojų susitikimo su meru ir administracijos direktoriumi Antanu Bartuliu pranešta, kad užsitęsęs svarstymų etapas baigtas, projektas – finišo tiesiojoje, kitąmet bulvaro nerekonstruota dalis pakeis savo vaizdą.

Pėsčiųjų bulvaro neremontuotos dalies atnaujinimo projektavimas, kainuosiantis Savivaldybei apie 27 tūkst. Eur, jau turėjo būti baigtas. Jau galėjo būti ieškoma, kas atliks rekonstrukcijos darbus. Tačiau UAB „SRP Projektas“ iš Kauno architektai kreipėsi į Savivaldybę ir projektavimo pabaigtuves nukėlė dar keturiems mėnesiams – į vasario pabaigą.

„Projektuotojas atvažiavo ir sako: žmonės, pasakykite galų gale savo poziciją, nes mes pas jus 12-13 kartų lankėmės, nors įprastai tokie susitikimai vyksta 5-6 kartus. Perteklinių reikalavimų lavina. Nežinau, kodėl tokia neteisinga projektavimo užduotis buvo suformuota praeityje. Gal nekomentuosiu pavardžių. Turime pamoką, kai daugiau dėmesio reikia skirti pradinėje užduoties stadijoje. Projektuotojas galėtų ir nekeisti sprendinių, jis gavo užduotį ir galėtų ją vykdyti, tačiau yra geranoriškas ir kenčia keistą Savivaldybės poziciją. Administracijos direktorius suprato ir ateityje nebebus tokių keistų dalykų. Turėsime formuoti aiškias užduotis, kad neapsijuoktume prieš architektus, kurie yra iš kito miesto“, – sakė meras A. Visockas.

Jis pareiškė, kad jo asmeniniu pageidavimu rekonstruojamoje bulvaro dalyje nebebus pjaunami medžiai (kaip buvo suplanuota), išskyrus tuos, kurie serga. 

Meras stebėjosi, kad Savivaldybės suformuotoje užduotyje projektuotojų buvo reikalaujama amfiteatre padidinti sėdimų vietų skaičių nuo 100 iki 500. A. Visockas patikino, kad šis reikalavimas atšauktas ir amfiteatras liks toks, koks buvo. Sprendinių svarstyme su visuomene buvo keliamas reikalavimas pakeisti išlenktos formos amfiteatro sceną, nes joje nepatogu koncertuoti nei muzikantams, nei šokėjams. Architektas ir įmonės vadovas Nerijus Jakulis sakė, kad šis pageidavimas išpildytas nebus, nes pasikeistų visa amfiteatro struktūra.


Amfiteatras Šiaulių centre

Amfiteatras Šiaulių centre© Šiaulių moksleivių namai
Projektavimo užduotyje keliami reikalavimai keitėsi viso derinimo proceso metu. Buvo reikalaujama panaikinti visus mažuosius akcentus, modernizuoti apšvietimą. Vis dėlto projekto autoriai nusprendė palikti dvi pergoles ir atkurti dabar esančius originalius šviestuvus.

A. Visockas žadėjo įtikinti ir viešbučio „Šiauliai“ savininką „įsilieti į bendrą darbą“, kad būtų sukurta viena tvarkinga erdvė.


Šiaulių pėsčiųjų bulvaras sulauks pokyčių (Artūro Staponkaus nuotr.)r.

Šiaulių pėsčiųjų bulvaras sulauks pokyčių (Artūro Staponkaus nuotr.)r.

Užduotys sau, pinigai – sau

Kalbėdami apie prastai suformuotą Savivaldybės užduotį projektuotojams, Savivaldybės atstovai kalbėjo taip, tarsi kažkas iš šalies būtų tą užduotį būtų parengęs. Kodėl ji buvo netinkamai parengta, Architektūros, urbanistikos ir paveldosaugos skyriaus vedėja Rasa Budrytė komentuoti atsisakė. Buvo galima spėti, kad spaudos konferencijos dalyvių strėlės krypsta į buvusią administracijos direktoriaus pavaduotoją.

Meras pažvelgė dar plačiau. Jis tvirtino, kad per 10 metų laikotarpį iki 2015 m. projektų, kurie niekada nebus realizuoti, Savivaldybėje parengta už 1,5 mln. eurų. Mero manymu, užduotys suformuotos taip prastai, kad jos net neįgyvendinamos.

„Užduotyje turi būti numatyta, ko mes siekiame ir kiek mes turime pinigų. Kokia prasmė formuoti užduotį, nežinant, kiek finansų gali skirti. Tai vyksta su visais URBAN projektais. Mes dabar juos stabdome ir perdarome, kad galėtume tilpti į pinigus. Jeigu mes darytume viską taip, kiek yra suprojektuota, mums trūktų nei daug, nei mažai – 25 mln. eurų. Klaidos viena po kitos. Dėl jų atitaisymo prarasime vieną kitą mėnesį. Kas klaidų autoriai? Žmonės, procesas. Gal tai ir sąmoningi veiksmai. Kad ta sistema keičiasi taip lėtai, mane taip pat nervina, bet tikiuosi, kad po 4 metų ji bus pasikeitusi taip, kas beliktų dirbti, nebegrįžtų į tuos laikus, kai pinigai skraidė pro langus. Manau, kad ir kituose miestuose tas pats buvo“, – komentavo A. Visockas.


Šiaulių pėsčiųjų bulvaras

Šiaulių pėsčiųjų bulvaras© Artūras Staponkus

Pasigailėjo įsileidęs į diskusijas su visuomene

Meras paprašė administracijos direktorių A. Bartulį viešai pasižadėti, kada bus bulvaro dalies rekonstrukcijai gautas statybos leidimas, nes „kai pasakai viešai, nebeturi atsitraukimo galimybės“.

Direktorius įvardijo vasario pabaigą – kovo pradžią.

„Šis projektas privertė išmokti kai kurias pamokas. Su visuomene, profesionalų grupėmis reikia bendrauti pradinėje projektavimo stadijoje. Vėliau jautrumas, noras pritraukti kuo daugiau bendruomenės, siekis nepadaryti klaidų procesą užtęsė. Jautrumas neturi nuspausti stabdžių taip, kad sustotų visas procesas. Kaip sakoma, architektų klaidos ant žemės, medikų – po žeme.

Padarytos klaidos užprogramuotų ilgalaikį nepasitenkinimą. Tačiau ilgainiui svarstymo etapą kai kas ėmė išnaudoti kitiems tikslams – įvelti į nereikšmingas diskusijas, kurios degina laiką. Tas procesas turi turėti pabaigą. Kitais metais turime turėti sutvarkytą bulvarą“, – žadėjo A. Bartulis.

Vienas rekonstrukcijos projekto vadovų N. Jakulis pasidžiaugė, kad susitikimas su miesto vadovais sudėliojo taškus ir kad jų pastabos yra ne projektavimo stadijai, o pradinei – užduoties rengimo. „Atrodė, kad Šiauliuose – nesibaigiantis procesas. Dabar ir kolegoms galėsiu pasakyti, kad Šiauliai išmoko pamokas ir su jais galima dirbti“, – apibendrino architektas.

Paklausti, kiek kainuos bulvaro dalies rekonstrukcija, Savivaldybės atstovai paminėjo, kad projektui numatyta apie 4,5 mln. eurų. Ar šių pinigų užteks, paaiškės, kai projektuotojai parengs sąmatą, nes, pasirodo, jiems nebuvo nurodyta, į kokią sumą orientuotis.