Kur karjerą tęs M. Kuzminskas: nežinomybė NBA vidutiniokų klube ar garantuota vieta Eurolygoje?

Mindaugas Kuzminskas
Mindaugas Kuzminskas
  © SCANPIX

15,3 taško vidurkis ir kartu su Jonu Valančiūnu tempta Lietuvos rinktinė Europos čempionate Mindaugui Kuzminskui minučių NBA lygoje negarantavo.

Nepaisant išmainyto Carmelo Anthony ir teoriškai atsilaisvinusios erdvės lengvojo krašto puolėjo pozicijoje Niujorko „Knicks“ gretose, lietuvis per pirmąsias 12 rungtynių buvo registruotas tik sykį, o ir tą patį ant parketo išbėgo vos dviem minutėms.

Galiausiai, į rikiuotę grįžus diskvalifikuotam Joakimui Noah, Kuzia buvo atleistas iš didžiausio JAV miesto ekipos bei turės ieškotis naujos komandos savo, kaip pats pripažino, geriausiai sportinei formai karjeroje įrodyti.

Prieš kiek daugiau nei metus už Atlanto persikėlęs puolėjas praėjusiame sezone buvo įsitvirtinęs „Knicks“ rotacijoje bei sužaidė 68 rungtynes, kuriose rinko po 6,3 taško. Tad logiška, jog geriausią čempionatą vilkėdamas rinktinės marškinėlius sužaidęs lietuvis yra pasiryžęs įrodyti, kad jo vieta – būtent stipriausioje pasaulio lygoje.

Vis dėlto, nepaisant nutrauktų ryšių su Niujorko ekipa, M. Kuzminskas kol kas nėra visiškas laisvasis agentas. Painios NBA kontraktų taisyklės nurodo, jog atleistą žaidėją per 48 valandas tokiomis pačiomis sąlygomis gali įsigyti bet kuri lygos komanda. Šis terminas ištiksės maždaug rytoj 21 valandą, taigi susidomėjusios ekipos šio žaidėjo įsigijimui turi dar daugiau negu parą.

Tad kuri NBA komanda gali tapti kita M. Kuzminsko stotele?

Susidomėjimas – iš 3 komandų

Kaip skelbia „New York Post“ žurnalistas Marcas Bermanas, pirmosios į lietuvio medžioklę įsitraukė trys komandos – Los Andželo „Lakers“, Čikagos „Bulls“ ir Atlantos „Hawks“. Iš šių ekipų tik „Bulls“ turi pakankamai erdvės „algų kepurėje“, kad sutalpintų joje lietuvio 3 mln. JAV dolerių sutartį, tačiau kitos dvi komandos turi galimybę pretenduoti į lietuvį kitais būdais.


„Lakers“ pasinaudotų išimtimi, leidžiančia papildyti sudėtį susižeidus vienam iš komandos žaidėjų (Larry Nance‘as, tikėtina, nežais dar daugiau nei mėnesį), tuo tarpu „Hawks“ tokį manevrą galėtų atlikti dėl traumuotų Ersano Ilyasovos ir Mike‘o Muscalos.

Ko gero, patraukliausiai iš šių trijų ekipų lietuviui turėtų atrodyti Los Andželo klubas, per 13 susitikimų iškovojęs penkias pergales. Jaunus talentus puoselėjanti legendinė ekipa nepretenduoja į aukščiausias vietas, tačiau ir „netankina“ (specialiai nepralaimi, siekdama aukštesnio naujokų biržos šaukimo), kadangi ateinančių metų šaukimą yra iškeitę, taip pat ir siekia kuo patraukliau atrodyti geriausiems kitos vasaros laisviesiems agentams (ypač LeBronui Jamesui ir Paului George‘ui).

Minučių „Lakers“ Kuzia taip pat galėtų tikėtis. Iš rikiuotės iškritus L. Nance‘ui, startinio penketo puolėjų vietas užima Brandonas Ingramas ir Kyle‘as Kuzma, o nuo suolo kyla Julius Randle‘as ir Corey Breweris.

Vis dėlto K. Kuzma, nepaisant sensacingos sezono pradžios, yra lygos naujokas, o C. Breweriui po kelių mėnesių sueis jau 32-eji, tad 28-erių lietuvis turi gerus šansus nugvelbti minučių iš šių dviejų krepšininkų. Be to, jau gana ilgą laiką sklando gandai apie Juliuso Randle‘o mainų galimybę, taip dar labiau atlaisvinant „algų kepurę“ bei gaunant ateities naujokų biržos šaukimą. Vienintelis šiuo atveju nepajudinamas žaidėjas – su „ežerinių“ ateitimi siejamas B. Ingramas. Tiesa, jeigu nepavyktų trenerio Luke‘o Waltono sužavėti per pirmąjį mėnesį, M. Kuzminsko situacija taptų itin sunki, į rikiuotę grįžus dar vienam svarbiam rotacijos žaidėjui – L. Nance‘ui.

Čikagoje ir Atlantoje situacija – kiek kitokia. Abi ekipos vasarą gana stipriai atsinaujino ir pradėjo naują etapą, kuriame abi jos atsidūrė Rytų konferencijos dugne. Vos po 2 kartus per sužaistas rungtynes laimėjusios komandos remiasi jaunais arba kitose ekipose neįsitvirtinusiais žaidėjais, o pagrindinis jų tikslas šiemet – kuo aukštesnis naujokų biržos šaukimas ir galimybė gauti jauną, itin perspektyvų krepšininką (Luką Dončičių?).

Tokia terpė M. Kuzminskui taip pat būtų tinkama, tačiau vargu ar pats lietuvis būtų itin laimingas žaisdamas už vieną iš dviejų prasčiausių lygos komandų ir beveik kiekvieną vakarą patirdamas pralaimėjimus.


Lauri Markkanenas

Lauri Markkanenas© SCANPIX

Žvelgiant į šių komandų sudėtis matyti, kad Čikagoje šiemet dominuoja itin jauni žaidėjai. Puolėjų pozicijose treneris Fredas Hoibergas naudoja 20-metį suomį Lauri Markkaneną, 23-ejų vokietį Paulą Zipserį ir 22-ejų „blogiuką“ (sezono pradžioje už smūgį Nikola Mirotičiui diskvalifikuotą aštuonerioms rungtynėms) Bobby Portisą. Tad nepaisant to, kad lietuvis prilygsta ar net pranoksta šiuos žaidėjus pajėgumu, amžiaus faktorius šioje situacijoje gali vaidinti svarbų vaidmenį, ribosiantį Kuzios minutes aikštėje.

Atlantoje padėtis kiek palankesnė. NBA vidutiniokų kratinį primenančioje komandoje kaip puolėjai žaidžia tokie neišsiskiriantys žaidėjai kaip Luke‘as Babbittas, Taureanas Prince‘as ar Johnas Collinsas. M. Kuzminskas, demonstruodamas Europos čempionato lygio žaidimą, šioje kompanijoje galėtų atrodyti lyg tikras perlas, tačiau pagrindinė problema vėlgi išlieka atsainus Mike‘o Buldenhozerio vadovaujamos ekipos požiūris į pergales ir neprognozuojamos tokių identiteto neturinčių komandų sudėties variacijos.

Laisvą vietą gali siūlyti daugybė vidutiniokų

Nors kliaujantis NBA virtuvės gandais susidomėjimo M. Kuzminskas dar nesulaukė, lietuvį teoriškai įsigyti be didesnių problemų gali dar 6 lygos komandos.

Filadelfijos „76ers“, Dalaso „Mavericks“, Fynikso „Suns“, Indianos „Pacers“, Sakramento „Kings“ ir Bruklino „Nets“ yra tos ekipos, kurios savo „algų kepurėje“ turi pakankamai vietos NBA mastais kukliam Lietuvos rinktinės puolėjo kontraktui.

Nors tam, kad įsigytų Kuzią, šios ekipos (išskyrus „Pacers“) turėtų atleisti bent vieną savo sudėties žaidėją, tai neturėtų tapti didele kliūtimi, kadangi visos jos savo gretose turi bent vieną negarantuotos sutarties krepšininką.

Analizuojant šias galimas M. Kuzminsko karjeros kryptis, ko gero, geriausiai vertinti reiktų „Mavericks“, „Pacers“ ir „Nets“ variantus, kadangi likusios komandos, kaip ir „Bulls“, pernelyg koncentruojasi į jaunųjų žaidėjų vystymą, tad su 28-erių vidutinioku iš Lietuvos jiems gali būti ne pakeliui.

Dalaso klube startiniame penkete žaidžiantis lengvasis krašto puolėjas Harrisonas Barnesas yra pastumtas į „sunkųjį kraštą“, o deramo pakaitalo treneris Rickas Carlisle‘as jam neturi. Nors ši komanda taip pat kaip ir Čikaga bei Atlanta šiuo metu rikiuojasi lygos dugne (2 pergalės per 14 rungtynių), tačiau nugalėtojų mentalitetą nuolatos puoselėjantis strategas ir vis dar kartas nuo karto „sujudantis“ Dirkas Nowitzki neleidžia komandai pagalvoti apie visišką nusispjovimą į pergales.


Mindaugas Kuzminskas ir Domantas Sabonis

Mindaugas Kuzminskas ir Domantas Sabonis© SCANPIX

„Pacers“ gretose M. Kuzminskas prisijungtų prie gero savo bičiulio Domanto Sabonio, su kuriuo prieš ketverius metus rungtyniavo Malagos „Unicaja“ ekipoje, o taip pat dvi vasaras kartu gynė Lietuvos rinktinės garbę. Čia kaip lengvasis krašto puolėjas žaidžia Bojanas Bogdanovičius, tačiau žaidėjo, kuris pakeistų kroatą, treneris Nate‘as McMillanas šiuo metu praktiškai neturi. Kol traumą gydosi Glenas Robinsonas, Kuzia turėtų užtektinai laiko strategui įrodyti esąs vertas tapti nuolatiniu dėl patekimo į atkrintamąsias kovojančios komandos rotacijos žaidėju.

Vis tik bene patraukliausiai iš šių komandų atrodo Bruklino atvejis. Savo naujokų biržos šaukimų jau trečius metus neturinti didžiausio Niujorko rajono komanda desperatiškai siekia prisivilioti kitų komandų užmirštus lygos vidutiniokus, iš kurių tikisi „išspausti“ kažką daugiau nei Rytų konferencijos dugnas.

Šiemet santykinai neblogai sezoną pradėjusi komanda (5 pergalės per 13 mačų) neturi prasmės specialiai pralaimėti, tačiau nėra ir tokia pajėgi, jog M. Kuzminskas nesugebėtų joje įsitvirtinti.

Startiniame „Nets“ penkete žaidžia Toronte užgesęs ir traumų iškamuotas DeMarre Carrollas, taip pat kaip puolėjai rungtyniauja Rondae Hollisas-Jeffersonas ir Trevoras Bookeris. Trijulė, kuri konkuruojant tarpusavyje geriausios formos lietuviui tikrai neturėtų tapti per kietu riešutu, be to, į tolimą ateitį šiuo metu žvelgiantis Bruklino klubas gali tapti puikus pasirinkimas Kuziai galvojant apie galimus naujos sutarties variantus ateinančią vasarą. Juokaujant, galima įžvelgti ir dar vieną pliusą – dėl vos už kelių kilometrų nuo Manhatano (kur namų rungtynes žaidžia „Knicks“) esančios „Barclays Center“ arenos lietuviui galbūt net netektų kraustytis iš dabartinio savo būsto.

Jeigu per šias 48 valandas nė viena iš minėtų komandų M. Kuzminsko sutarties neperims, lietuvis taps laisvuoju agentu, kuriam bus galima siūlyti bet kokios vertės sutartį. Vis dėlto didžioji dauguma lygos ekipų tokios galimybės neturės dėl finansinių apribojimų, o išimčių, dėl kurių leidžiama viršyti „algų kepurės“ ribas, komandos greičiausiai nesiryš pasitelkti būtent dėl Lietuvos krepšininko.

Atsarginis, bet saugus variantas

Galiausiai, negavus tinkamų pasiūlymų iš NBA komandų, M. Kuzminskui tektų atsigręžti į, galima sakyti, garantuotą variantą – Eurolygą.

Toks posūkis, pirmiausia, lietuviui neabejotinai išeitų į naudą finansiškai. Bet kokiu sutarties su NBA komanda pasirašymo atveju puolėjas savo sąskaitą už šį sezoną papildytų 3 mln. dolerių (iš naujos komandos pagal senąją sutartį arba mažesnę sumą iš naujos komandos bei skirtumo padengimą iš „Knicks“), tuo tarpu posūkio į Europą variantas Kuziai paliktų ne tik 3 mln. dol. kompensaciją iš Niujorko ekipos, bet ir papildomą sutarties sumą iš jį įsigijusio Senojo žemyno klubo.

O susidomėjimo lietuvis iš Eurolygos grandų tikrai sulauktų. Gerą vardą užsitarnavęs Malagoje bei solidžiai rungtyniavęs Europos čempionate lietuvis įrodė, jog gali būti elitinis žemyno žaidėjas, tad jo paslaugų neatsisakytų net ir stipriausi klubai, tokie kaip Stambulo „Fenerbahce“, „Barcelona“ ar Pirėjo „Olympiakos“.

Vis dėlto apie Europą svarstyti kol kas dar per anksti, o šiuo metu M. Kuzminskas ir visi jo gerbėjai Lietuvoje laukia įvardytų NBA komandų sprendimų.