„Liberalų sąjūdžio“ vadovybėje – byrėjimo metas: R. Šimašius palieka pirmininko kėdę

Remigijus Šimašius
Remigijus Šimašius
  © Paulius Peleckis
Alfa.lt
2017-10-20 15:50

Liberalų sąjūdžiui ketvirtadienį sulaukus nepalankaus VRK sprendimo dėl neteisėto 2016 m. Seimo rinkimų politinės kampanijos finansavimo, iš partijos pasitraukus trims pavaduotojams, jų pavyzdžiu pasekė ir partijos pirmininkas Remigijus Šimašius.

„Kartais reikia atsitraukti žingsnį atgal tam, kad vėliau galėtum žengti du į priekį“, – apie atsistatydinimą penktadienio popietę R. Šimašius pranešė savo „Facebook“ paskyroje.

Vilniaus meras ir Liberalų sąjūdžio partijos pirmininkas išreiškė viltį, kad Petras Auštrevičius nepabūgs ir imsis atsakomybės laikinai iki pirmininko rinkimų vadovauti partijai.

Papasakojo, kaip tapo politiku

R. Šimašius neslėpė jausmų ir papasakojo, kad sąmoningu liberalu tapo šešiolikos metų, kai į rankas papuolė Hayeko „Kelias į vergovę“. Pasak jo, nuo to laiko laisvės idėja man tapo vis labiau pažįstama, vis brangesnė, vis labiau saugotina.

„Paradoksas, tačiau ši asmeninės laisvės idėja, nors ir vertė bodėtis valdžia ir politika (jų kišimasis į žmogaus gyvenimą yra atgrasus), tačiau galiausiai mane patį atvedė į politiką. Kas jei ne aš? – tai buvo klausimas, į kurį atsakymo nėra. Ir tai reiškė, kad turiu imtis atsakomybės“, – apie pasukimą politikos link sakė politikas.

R. Šimašius Liberalų sąjūdžio pirmininko pareigas ėjo beveik pusantrų metų ir, kaip sako pats, vedė partiją „iš giliausios krizės“. „Žinojau, kad bus sunku, o kelias bus ilgas, bet laisvės idėja man per brangi, kad būtų palikta stenėti patvoryje, kai ją suspardo godumas, neatsakingumas ir arogancija.

Buvo labai sudėtingi ir kartu labai įdomūs pusantrų metų man, kaip partijos pirmininkui. Ne kartą teko neigti oponentų gandus apie mūsų partijos mirtį. Negailėjau asmeninės reputacijos norėdamas įrodyti, kad nereikia klijuoti etiketės ant visos partijos, kai joje – daugybė patikimų, sąžiningų, idėjos vedinų žmonių. Politiniams oponentams šaudant į mūsų nugarą ir šokant viliotinį mūsų rinkėjams, teko priimti ir sudėtingų sprendimų, kurių nauda, esu tikras, ryškiau pasimatys tik ilgesniu laikotarpiu, todėl ne visiems įžiūrima iškart , – neslėpė R. Šimašius.


Išskyrė pagrindinius įvykius

R. Šimašiaus teigimu, pirmiausia, pavyko sutelkti liberalus bendram tikslui. Taip pat pavyko pasiekti solidžią pergalę – partija per parlamento rinkimus pasirodė geriau nei bet kada anksčiau.

„Pavyko pasitvirtinti ir įdiegti tokį skaidrumo standartą, kokio neturi jokia kita partija, todėl šiandien, kad ir kaip keistai skambėtų vakarykščio VRK sprendimo kontekste, Liberalų sąjūdis yra skaidriausia partija Lietuvoje – tai sakau nė kiek neperdėdamas.

Ir svarbiausia – pavyko apginti liberalizmo idėjas: jų niekas nenurašė ir jomis tiki“, – sakė politikas.

Vis dėlto, jis išskyrė ir darbus, kurie nepavyko. Pasak R. Šimašiaus, didžiausia spraga pasimatė ten, kur mažiausiai tikėjosi – artimoje komandoje.

„Aš galiu atiduoti visą save vardan teisingo tikslo. Ir atiduodu. Tačiau efektyviai dirbti galima tik komandoje. Vakar skambus ir visų partijų ateičiai atsiliepsiantis VRK sprendimas užgožė kitą, man asmeniškai svarbesnį įvykį – likus pusvalandžiui iki vieno iš svarbiausių įvykių partijoje, kai ėjau aiškintis dėl buvusių kolegų kadaise priveltų klaidų, turintys būti artimiausi bendražygiai praneša, kad traukiasi iš Liberalų sąjūdžio vicepirmininkų pareigų. Teigdami, kad reikia „paskatinti būsimus pokyčius“.

Savaime suprantama, kad savo pavaduotojų Petro Auštrevičiaus, Vitalijaus Gailiaus ir Marcijono Urmono pareiškimą priimu rimtai bei neslepiu – to nesitikėjau. Man atrodo, tikiuosi, neteisingai, kad už skambių frazių tame pareiškime slepiasi noras atsiriboti, nusimesti atsakomybę, užsiimti stebėtojo, o ne sprendimų priėmėjo poziciją. Tas pareiškimas nėra vieno žmogaus spontaniškas sprendimas, o dalies vadovybės pasitraukimas, todėl nereaguoti negaliu“, – sakė politikas.

Nenusprendė, ar dar kandidatuos

„Aš pritariu, kad reikia judėti pirmyn, ir dar sparčiau. Aš manau, kad esamoje situacijoje reikalingi greitesni partijos pirmininko rinkimai. Iki jų aš apsispręsiu, ar kandidatuoti. O kol kas priimu sprendimą pasitraukti iš partijos pirmininko pareigų“, – rašė R. Šimašius.

Tačiau iki partijos pirmininko rinkimų, R. Šimašius tikisi, kad P. Auštrevičius nepabūgs ir imsis atsakomybės laikinai vadovauti partijai.

„Tai būtų logiška po vakarykščio pareiškimo. Ir esu tikras, kad partija, nepaisant visų užgriuvusių problemų, ir toliau bus liberalizmo vertybių nešėja, prie ko prisidėsiu ir aš pats, kiek tik galėsiu. Ir jokie greitu metu politinėje scenoje pasirodysiantys pseudoliberalai maitvanagiai, nesulaukiantys partijos numarinimo, neatims rinkėjų iš tikrojo liberalizmo“, – tikino jis.

Dėmesį skirs Vilniui

„Greta liberalių vertybių, dabar visas mano dėmesys – į Vilnių, kuriame performuojama darbo komanda, keičiasi aukščiausias pareigas užimantys asmenys, ir visa tai tam, kad čia galėtume judėti spartesniu tempu. Pokyčiai baigsis jau kitą savaitę, tada visu greičiu pirmyn“, – pridėjo R. Šimašius.

Jis tikino, kad ir toliau liks liberalu ir nuosekliai dalyvaus politikoje. „Aš pats esu liberalas ir, matyt, būsiu iki gyvenimo galo. Buvau aktyvus eilinis partijos narys, ir man tai patiko. Žinau, kad būdamas Vilniaus meru, aktyviu liberalizmo gynėju, nuosekliu ir komandišku partijos nariu, vardan laisvės idėjų galiu padaryti labai daug.

Ir tai padarysiu. Liberalizmo priekinėse linijose išlieku, ir pasieksiu, kad liberalai taptų stipriausia politine idėja ir stipriausia politine jėga Lietuvoje“, – tikino Vilniaus meras.

Liberalų sąjūdis pripažintas šiurkščiai pažeidęs rinkimų finansavimo įstatymą

Alfa.lt primena, kad Liberalų sąjūdis šiurkščiai pažeidė įstatymą dėl praėjusių metų Seimo rinkimų kampanijos finansavimo, ketvirtadienį nusprendė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).

Už tai balsavo devyni VRK nariai, vienas susilaikė.

Rinkimų komisija pripažino, kad pernai per Seimo rinkimų kampaniją Liberalų sąjūdis pažeisdamas įstatymus gavo nepiniginę auką iš buvusio partijos nario Šarūno Gustainio įsteigto Taikomosios politikos instituto. Šis institutas surengė mokymus partijos nariams. Įstatymai draudžia partijoms imti aukas iš juridinių asmenų.

VRK pirmininkės Lauros Matjošaitytės teigimu, šiurkštus pažeidimas fiksuotas atsižvelgus į visas mokymo organizavimo aplinkybes.

VRK sprendimas Liberalų sąjūdžiui rengtus mokymus pripažinti neteisėtu partijos finansavimu kelia grėsmę palikti Lietuvą be politinių partijų, vertindami šį sprendimą teigia liberalų atstovai.

R. Šimašius dar vakar sakė, kad VRK sprendimas atbuline data pakeisti politikos žaidimo taisykles paverčia partijas raupsuotosiomis ir grasina visų jų finansavimo sustabdymu.