Įtampa Katalonijoje kaista: regiono politikai nesutaria dėl tolimesnių veiksmų

Katalonijos prezidentas Carlesas Puigdemon'tas
Katalonijos prezidentas Carlesas Puigdemon'tas
© SCANPIX
ELTA
2017-10-13 14:19

Tarp Katalonijos separatistų penktadienį įsiplieskė ginčas dėl tolesnių veiksmų Ispanijos premjerui Mariano Rajoy’ui paskelbus ultimatumą.

Katalonijos Vyriausybės vadovo Carleso Puigdemonto aplinka ir toliau tikisi dialogo su centrine vadovybe Madride. Tuo tarpu radikalios grupuotės nori atvirai nutraukti ryšius su Ispanija.

C. Puigdemontas lieka tik nedaug laiko iki ultimatumo pabaigos kitos savaitės ketvirtadienį. Jei reikalavimai nebus įgyvendinti, jam gresia netekti valdžios, o iki šiol autonominio regiono valdymą perims Madridas.

Katalonijos nacionalinis susirinkimas (ANC), vienijantis šimtus separatistinių piliečių iniciatyvų, reikalauja, kad antradienį C. Puigdemonto paskelbta ir iš karto suspenduota nepriklausomybė nedelsiant būtų įteisinta. ANC nesutinka, jog atsiskyrimas būtų atidėtas, kad būtų galima pradėti dialogą.

Panašiai prieš tai kalbėjo kairės pakraipos radikali partija CUP, regiono parlamente remianti C. Puigdemonto Vyriausybę. Nuosaikiai kairė ERC, priklausanti C. Puigdemonto rinkimų aljansui „Junts pel Si“, pabrėžė, kad premjeras savo kalboje antradienį jau paskelbė ekonomiškai stipraus regiono nepriklausomybę.

Ispanijos Vyriausybė yra paskelbusi ultimatumą regiono Vyriausybei Barselonoje: iki pirmadienio ši privalo formaliai paaiškinti, ar Katalonijos nepriklausomybė paskelbta, ar ne. Jei C. Puigdemontas patvirtins, kad nepriklausomybė paskelbta, jam bus duotos dar trys dienos šį sprendimą atšaukti. Jei tai nebus padaryta, bus pritaikytas Ispanijos Konstitucijos 155 straipsnis, leidžiantis atimti valdžią iš regiono vyriausybės.