Europos Komisija: jei mirs Šengenas, mirs Europa

ES
ES
© SCANPIX
ELTA
2017-10-13 13:34

Europos Komisija įspėja dėl ilgalaikės sienų kontrolės Šengeno zonoje.

„Jei Šengenas mirs, mirs Europa“, – penktadienį Liuksemburge per ES vidaus reikalų ministrų susitikimą pareiškė ES vidaus reikalų komisaras Dimitris Avramopoulas. Jis teigė suprantąs kai kurių šalių narių susirūpinimą dėl saugumo padėties. Tačiau „mūsų pareiga yra ginti Šengeną ir jį išlaikyti“, – pabrėžė komisaras.

D. Avramopulo duomenimis, maždaug šešios valstybės jau paskelbė apie savo sienų kontrolės pratęsimą dar pusmečiui.

Vokietijos vidaus reikalų ministras Thomas de Maiziere Liuksemburge gynė Berlyno sprendimą dėl teroro pavojaus mažiausiai iki 2018 metų gegužės kontroliuoti sienas. „To priežastis yra įtempta saugumo padėtis Europos pavojų zonoje, turint omenyje tarptautinį terorizmą ir vis dar nepakankamą Europos išorės sienų apsaugą“, – kalbėjo jis. Tačiau kontrolė esą yra „terminuota priemonė“, tai nenumarins Šengeno.

Jau rugsėjį Vokietija, Prancūzija ir kitos šalys narės reikalavo maksimalų kontrolės laiką dėl teroro pavojaus pratęsti nuo dvejų iki ketverių metų. Komisija ketina leisti kontrolę ilgiausiai trejus metus ir kartu nori padidinti barjerus.

Šengeno zonoje, kuriai priklauso 26 valstybės, paprastai galima keliauti be patikrų pasienyje. Dėl pabėgėlių krizės ir teroristinių išpuolių nuo 2015 metų šešios šalys vėl ėmė taikyti kontrolę.