Jungtinės Valstijos traukiasi iš UNESCO: kaltina organizaciją „antiizraelietišku tendencingumu“

UNESCO būstinė
UNESCO būstinė
© SCANPIX
ELTA
2017-10-12 17:17

Jungtinės Valstijos ketvirtadienį paskelbė ketinančios pasitraukti iš Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO), kurią kaltina „antiizraelietišku tendencingumu“.

JAV Valstybės departamento atstovė Heather Nauert sakė, kad vietoje savo nuolatinės atstovybės šioje Paryžiuje įsikūrusioje organizacijoje Vašingtonas ketina įsteigti savo „stebėtojų misiją“.

JAV pyko, kai 2011 metais UNESCO narės, nepaisydamos jų sąjungininko Izraelio pasipriešinimo, leido Palestinai tapti visateise šios organizacijos nare.

Vašingtonas priešinasi bet kokiems Jungtinių Tautų (JT) organizacijų veiksmams, kuriais palestiniečių teritorijos pripažįstamos kaip valstybė. JAV mano, kad tai turėtų būti daroma tik sulaukus Artimųjų Rytų taikos susitarimo.

H. Nauert teigė, kad Valstybės departamentas apie JAV pasitraukimą iš organizacijos anksčiau ketvirtadienį informavo kadenciją baigiančią UNESCO vadovę Iriną Bokovą.

„Šį sprendimą nebuvo lengva priimti, tačiau jis atspindi JAV susirūpinimą dėl didėjančių UNESCO įsiskolinimų, būtinybės atlikti organizacijos pertvarką ir dėl užsitęsusio antiizraelietiško UNESCO tendencingumo“, – rašoma H. Nauert išplatintame pranešime.

Donaldas Trumpas ir Benjaminas Netanyahu

Tokiu pat keliu ketina žengti ir Izraelis, ketvirtadienį informavo ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu. „Ministras pirmininkas nurodė Užsienio reikalų ministerijai pasirengti Izraelio pasitraukimui iš organizacijos kartu su JAV“, – rašoma B. Netanyahu kanceliarijos išplatintame pranešime.

B. Netanyahu sveikino „prezidento Donaldo Trumpo sprendimą pasitraukti iš UNESCO. Tai drąsus ir doras žingsnis, nes UNESCO yra tapusi absurdo teatru ir, užuot saugojusi istoriją, ją iškraipo“.