Su gimimo diena, prezidente! Arba robotukų armija, puoselėjanti Putino įvaizdį

V. Putinas
V. Putinas
© SCANPIX
Alfa.lt
2017-10-12 20:49

Dieną, kai Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui sukako 65 metai, internete nestigo sveikinimų ir linkėjimų. Tačiau BBC susidomėjo, kiek iš tų sveikinimų buvo tikri.

Nuo ankstaus spalio 7-osios ryto socialiniuose tinkluose pasipylė sveikinimai su nuotaikingomis paties V. Putino arba Rusijos simbolikos nuotraukomis ir grotažyme #СднемPожденияПрезидент (liet. Su gimtadieniu, prezidente).

„Twitter“ vartotojo @vischteg sveikinimas V. Putinui

Panašu, kad šią žymą pirmas panaudojo „Twitter“ vartotojas @vitischeg, prezidentą pasveikinęs dar gimtadienio išvakarėse.

@vitischeg sveikinimu buvo pasidalyta daugiau nei 800 kartų, tačiau įdomu tai, kad daugumos šių vartotojų paskyros labai primena robotukus (automatizuotas „Twitter“ paskyras). Pastarieji vartotojai nėra rusakalbiai, jų paskyrose trūksta asmeninės informacijos, vietoje jos dažnai skelbiama įvairių paslaugų reklama, viešinamose žinutėse daug gramatinių klaidų. Kitų paskyrų turinys – išskirtinai seksualinio pobūdžio.

Kas tas @vitischeg?

„BBC Monitoring“ karu su socialinių medijų analitikos kampanija „Crimson Hexagon“ atliko @vitischeg ir kitų nepatikimai atrodančių paskyrų analizę.

@vitischeg „Twitter“ tinkle atsirado dar 2014 metais, tačiau kyla abejonių, ar už šio vardo egzistuoja realus žmogus. Visos iki rugsėjo 20 dienos skelbtos žinutės – ištrintos, o atkūrus turinį matyti, jog pasitaiko laikotarpių, kai paskyra buvo neaktyvi ištisus mėnesius.

Paskyros savininko aprašyme informuojama, kad @vischteg yra Viktoras Petrovas-Vodkinas – garsaus Sovietų sąjungos dailininko bendrapavardis.

Vardas Viktoras ir barzdoto, raumeningo vyro profilio nuotrauka leidžia daryti prielaidą, jog paskyros savininkas yra vyras. Tačiau ištrintame rugsėjo 16 dieną viešintame vaizdo įraše Viktoras, pasakodamas apie gamintas salotas, vartoja moterišką įvardį.

Tai nėra pirmas kartas, kai @vischteg sveikina V. Putiną su gimimo diena. Praėjusiais metais Viktoras paviešino tą pačią nuotrauką su meška, tik pavartojo kitą grotažymę – #PutinDay (liet. Putino diena). Apie šią plačiai paplitusią grotažymę reportažą sukūrė prokremliški „Russia Today“ ir „Sputnik“.

Kitas V. Putino sveikintojas, atkreipęs BBC dėmesį, – @YuryKuznetsov65. Nors dauguma jo žinute pasidalijusių vartotojų komunikuoja rusų kalba, užuominų, kad jie yra robotai, netrūksta. Daugumos jų profilio nuotraukos dažniausiai yra logotipai, kraštovaizdžiai ar filmų herojai, o vardai – padrikas skaičių ir raidžių kratinys (@NK598489, @8202ed2f4f1441a, @gda070874, @V13155800). Tai yra klasikiniai „Twitter“ tinkle veikiančių automatizuotų paskyrų (robotų) bruožai.

@YuryKuznetsov65 paskyra socialiniame tinkle buvo sukurta dieną prieš V. Putino gimtadienį. Tiesa, vartotojas tvirtina, kad senoji jo paskyra @comradzampolit buvo suspenduota.

[twitter:https://twitter.com/YuryKuznetsov65/status/918128585579384840]

Šių metų pradžioje „Twitter“ panaikino vartotoją @comradzampolit dėl prokremliško turinio skleidimo.

Daug didesni mastai

„Robotus nėra lengva identifikuoti, nes juos saugo „Twitter“ anonimiškumo politika, todėl šiuo atveju sunku pasakyti, kas vykdė „su gimtadieniu“ akciją“, – BBC sakė informacinių karų specialistas Benas Nimmo.

Pašnekovas patvirtino, kad BBC analizuojami pavyzdžiai panašūs į automatizuotų paskyrų tinklą, tačiau tai dar neįrodo sąsajų su Kremliumi.

„Pirmasis atvejis yra labiau komercinio pobūdžio. Asmens paskyroje daug reklamų. Tai būdas užsidirbti, pasinaudojant jautria, aktualia tema“, – tikino B. Nimmo.

Pasak specialisto, Kremliaus robotukų armijos veikla pasižymi kur kas didesnėmis apimtimis. Veikia dešimtys tūkstančių paskyrų, tokiu būdu auditorijos pasiekiamumo mastai tampa milžiniški.

„Pastaruosius atvejus greičiausiai vykdo Putino gerbėjai, kurie turi pakankamai laiko žaisti su automatizuotomis paskyromis. Negalime visiškai atmesti, kad šie atvejai yra susiję su Rusijos valdžia, tačiau panašu, kad juos vykdė privatūs proputiniški asmenys“, – sakė B. Nimmo.

V. Putino asmenybės kultas Rusijoje pastebimas jau nuo pirmosios jo prezidentavimo kadencijos. Ateinančiais metais Rusijoje vyks prezidento rinkimai ir, pasak Vyriausybės vykdytos apklausos, dauguma rusų pageidauja, kad V. Putinas prezidentautų ketvirtą kartą. Pats šalies vadovas iki šiol neatskleidžia, ar dalyvaus būsimuose rinkimuose. Analitikai V. Putino paslaptingumą sieja su pastaruoju metu Rusijoje vykstančiais masiniais protestais. 2012 metų rinkimus taip pat lydėjo daugiatūkstantinės demonstracijos prieš V. Putino išrinkimą prezidentu ir neskaidrius rinkimus, panašu, kad Kremlius visomis išgalėmis stengiasi išvengti panašios situacijos.