Milijonų dalybos buvusiai darbovietei: iš pareigų traukiasi aplinkos viceministras

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija
Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija
© Karolis Kavolėlis

Iš pareigų traukiasi aplinkos viceministras Mindaugas Gudas. Šio valstybės tarnautojo žmona dirba buvusioje aplinkos ministro Kęstučio Navicko darbovietėje, kuriai ministerija skyrė ne vieną milijoną eurų. Nors šis epizodas yra tiriamas etikos sargų, pats K. Navickas teigia, kad viceministro pasitraukimas su minima istorija nesusijęs.

Alfa.lt aplinkos viceministras M. Gudas nepanoro atskleisti, ar atsistatydina iš užimamų pareigų, tačiau to ir nepaneigė. „Tą informaciją pateiksime pirmadienį“, – teigė M. Gudas ir daugiau komentarų nepateikė.

Tuo metu aplinkos ministras K. Navickas patvirtino, kad M. Gudo išėjimo iš darbo prašymą patenkino trečiadienį. „Jis išeina. Aš jo pareiškimą gavau, vakar patenkinau“, – Alfa.lt sakė aplinkos ministras.

Rugsėjį žiniasklaida paskelbė, kad aplinkos ministro K. Navicko įsakymu sudaryta komisija jo buvusiai darbovietei – VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“ (BAF) – atseikėjo per 3,4 mln. Eur. Šią įtarimų sukėlusią istoriją šiuo metu narplioja Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK). Kaip nurodoma iš aplinkos viceministro posto besitraukiančio V. Gudo interesų deklaracijoje, jo žmona Goda Gudienė dirba BAF.

Aplinkos ministras K. Navickas tikino, kad V. Gudo pasitraukimas iš ministerijos nėra susijęs su jo sutuoktinės darboviete ar su tyrimu dėl BAF. „Teigė, kad geriau eiti į ekspertus negu viceministru. Įvertino bendrą situaciją ir eis dirbti į tą pačią sritį, kur dirbo“, – aiškino K. Navickas.

Eugenijus Gentvilas ir Kęstutis Navickas

Etikos sargai purto ministrą

Alfa.lt primena, kad aplinkos ministro K. Navicko sudaryta komisija vienbalsiai pritarė ir rekomendavo skirti europinių ir biudžeto lėšų buvusiam ministro darbdaviui – Vilniuje registruotai BAF, kur K. Navickas 2006–2016 m., iki paskiriant ministru, darbavosi kaip darnaus vystymosi ekspertas.

K. Navickas nuo praėjusiųjų metų yra ir BAF dalininkas. Iki šių metų kovo ministras naudojosi vienu iš šios įstaigos automobilių. Reaguodamas į šios informacijos paskelbimą, K. Navickas pats pranešė, jog kreipėsi į VTEK, kad komisija ištirtų, ar jis galėjo supainioti viešus ir privačius interesus.

Socialiniame tinkle „Facebook“ ministras tvirtino, kad nusišalino nuo sprendimų Aplinkos ministerijoje, kurie susiję su BAF:

„Tenka tik apgailestauti, kad, nepaisant mano didelių (formalių ir neformalių) pastangų atsiriboti nuo buvusios darbovietės, vis tiek esu siejamas su šios viešosios įstaigos veikla. Įstatymai nenumato veiklos apribojimų organizacijai, jei ją palikęs darbuotojas nusprendžia imtis politinės veiklos. Visuomeninė, pelno nesiekianti organizacija VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“ aplinkos sektoriuje veikia nuo 2003 metų, tai pripažinta ir gerbiama organizacija tarp aplinkosaugininkų.

„Baltijos aplinkos forumas“, kaip ir kitos aplinkos sektoriaus nevyriausybinės organizacijos, yra gavusios finansavimą iš Europos Sąjungos LIFE programos ankstesniais metais. Žemės ūkio ministrui patvirtinus 2017 m. kvietimo LIFE projektų preliminaraus finansavimo sąrašą, VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“ yra viena iš 13 organizacijų, kurios gaus finansavimą, jei jų pateiktą projekto paraišką patvirtins Europos Komisija“, – rugsėjį rašė K. Navickas.

Kaip Alfa.lt teigė ministras, VTEK tyrimas dėl jo galimo viešų ir privačių interesų supainiojimo vis dar tęsiamas.

Krito amžinasis kancleris

M. Gudas nėra pirmasis Aplinkos ministerijos aukščiausios valdžios valdininkas, kuris nusprendė trauktis iš pareigų. Šių metų birželį iš ministerijos kanclerio posto atsistatydino nuo 2009 m. šias pareigas užėmęs Robertas Klovas. Tąkart K. Navickas užsiminė, kad R. Klovui trauktis prireikė dėl „visokių sąsajų“ su asociacijomis. Šių metų balandį VTEK pradėjo tyrimą dėl R. Klovo elgesio. Buvo aiškinamasi, ar jis pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimą.

Robertas Klovas

Į etikos sargus dėl R. Klovo kreipėsi Seimo Antikorupcijos komisija. Jos atsiųstame pranešime teigiama, jog Aplinkos ministerijoje pernai spalio pabaigoje buvo surengtas konkursas Gamtos apsaugos ir miškų departamento direktoriaus pareigoms eiti. Šio konkurso komisijai pirmininkavo R. Klovas, o konkursą laimėjo Donatas Dudutis. Pažymima, kad R. Klovas ir D. Dudutis dalyvavo medžiotojų klubo „Girios“ veikloje, todėl abejojama, ar nebuvo nusižengta reikalavimui nusišalinti nuo interesų konfliktą galimai keliančios situacijos. VTEK nutarė, jog R. Klovas savo veiksmais nusižengė įstatymams.