Salamakinas mala į miltus maištininkų argumentus: demokratija baigėsi sekmadienį

Socialdemokratų gretose aistros nerimsta. Partijos valiai nepaklusę ir su „valstiečiais“ toliau išvien dirbti nusprendę socdemų maištininkai nesitraukia iš partijos – šie lauks socialdemokratų verdikto.

Apie tai, kas laukia socdemų, kokių naujų darinių Seime galima tikėtis, Alfa.lt konferencijoje ketvirtadienį kalbėjo socialdemokratas, parlamentaras Algimantas Salamakinas.

Partijos veteranas tikino, kad nuo socdemų maištininkų atsiskiriantys socdemų nariai jau kitą savaitę, pasitelkę Mindaugą Bastį, turėtų įkurti naują frakciją. Parlamentaras nevyniojo žodžių į vatą – jo teigimu, Gedimino Kirkilo, Algirdo Butkevičiaus ir kitų maištininkų argumentai, kodėl socialdemokratai turėtų toliau dirbti su „valstiečiais“, yra „briedas“.

A. Salamakinas Alfa.lt konferencijoje ketvirtadienį prisiminė lemtingąjį rugsėjo mėnesį vykusį Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) tarybos posėdį, kuriame socdemai kolegialiai nutarė nutraukti valdančiosios koalicijos sutartį su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS). LSDP veteranas akcentavo, kad tai buvo demokratiškai priimtas sprendimas, todėl jį nustebino vadinamųjų socialdemokratų maištininkų Seime, kurie nepakluso LSDP valiai ir jau kitą dieną nusprendė tęsti bendradarbiavimą su „valstiečiais“ frakcijų lygmeniu, poelgis. „Demokratija baigėsi sekmadienį, kai jie nekluso partijos sprendimui“, – pabrėžė A. Salamakinas.

Šią savaitę parlamentaras M. Bastys paskelbė atsiimantis parašą nuo dokumento, kuriuo 10 socdemų frakcijos narių įsipareigojo toliau likti valdžioje su LVŽS. A. Salamakinas patvirtino, kad tai leidžia likusiems frakcijos nariams, kurie neprotestuoja prieš LSDP sprendimus, atsiskirti nuo maištininkų ir sukurti savo jauną frakciją.

„Be abejonės, Seimo statutas numato, kad frakcija gali būti kuriama, jeigu joje dalyvauja ne mažiau kaip septyni Seimo nariai, tai Mindaugas Bastys yra septintas ir mums tokiu atveju palengvina dalią, mums nereiks ieškoti iš kažkur kitur, kad tą septintą rasti. Čia jau yra taškas ir mums bus tikrai lengviau. Ir po šeštadienio partijos tarybos posėdžio, kuriame bus priimti jau tie radikalūs sprendimai dėl pašalinimo, tai jau mes galėsime antradienį kitą registruoti savo frakciją, kur tikrai vadinsis socialdemokratų ir ji Seime bus paskelbta“, – kalbėjo A. Salamakinas.

Primename, jog rugsėjo mėnesį Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) taryba nusprendė nutraukti koaliciją su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), tačiau partijos lyderis Gintautas Paluckas sulaukė netikėto smūgio – dalis socdemų frakcijos narių, nepaisydami LSDP valios, nutarė toliau bendradarbiauti su „valstiečiais“ frakcijų lygmeniu.

Dėl šių veiksmų dirbti išvien su LVŽS nutarusiems socialdemokratams gresia pašalinimas iš partijos.

Kirkilas: nereikia forsuoti tarybos posėdžio

Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Gediminas Kirkilas linkęs ieškoti kompromisinių sprendimų dėl Socialdemokratų partijoje iškilusių nesutarimų. Jo nuomone, politikoje kompromisai visada yra įmanomi.

„Kompromisai yra galimi pagal turinį ir pagal laiką. Laike yra paprasčiausias kompromisas. Kas verčia mus forsuoti tą tarybos posėdį? Padaryti mėnesio pertrauką, moratoriumą. O kas verčia? Konservatoriai gal verčia? (...) Čia vienas kompromisas. Kitas kompromisas, aišku, dėl turinio - galima ir tarybos posėdį suspenduoti ir mes galime savo sprendimą suspenduoti, bet šiandien yra valstybės reikalai, valstybė yra valstybė, yra Vyriausybė, yra biudžetas. Niekas mūsų neverčia verstis per galvą. (...) Jeigu norime pasiekti kompromisą, jo reikia siekti, politikoje visuomet yra kompromiso variantai“, - ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė G. Kirkilas.


Jo nuomone, nereikėtų forsuoti partijos tarybos posėdžio, kuris planuojamas šeštadienį.

„Manau, kad nereikia forsuoti tarybos posėdžio, dalis skyrių net nenori į jį atvažiuoti“, - sakė G. Kirkilas.

Jo nuomone, socialdemokratai galėtų svarstyti galimybę nedalyvauti Vyriausybėje ir nedeleguoti kandidato į ūkio ministro postą.

„Mes išėjome iš Vyriausybės, šiuo metu mūsų nėra Vyriausybėje. O Seime turim tam tikrą autonomiją. (...) Aš nežinau, ar mes apskritai galvosime, kad reikia deleguoti ministrą. Reikės tartis dėl to, ar mes dalyvaujame Vyriausybėje, gal mums ir nebūtina, jei mes turime tik frakcijų koaliciją“, - teigė Seimo vicepirmininkas G. Kirkilas.