Šilti namai ne visur: kodėl kai kurios savivaldybės neskuba atnaujinti daugiabučių?

Renovuojamas daugiabutis
Renovuojamas daugiabutis
  © Fotodiena.lt
Alfa.lt
2017-10-09 11:14

Paskutiniame Aplinkos ministerijos kvietime teikti paraiškas daugiabučių namų atnaujinimui, kuris vyko 2016 m. rudenį, galėjo dalyvauti visos Lietuvos savivaldybės. Kiekvienai jų buvo numatytos tam tikros kvotos. VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) iš viso sulaukė net 479 paraiškų iš 56 šalies savivaldybių. Tačiau 4 savivaldybės – Kalvarijos, Pagėgių, Pasvalio ir Rietavo – paraiškų nepateikė. Ir taip nutiko ne dėl to, jog čia būtų renovuoti visi daugiabučiai.

Renovacija negausi

Kaltinti savivaldybes, jog renovacija čia visiškai nevyksta, negalima, nors jos mastai kol kas itin kuklūs. Pavyzdžiui, Kalvarijos savivaldybėje šiandien yra 116 daugiabučių (trijų ir daugiau butų) namų, o sutartis su rangovais dėl renovacijos tėra pasirašiusios keturių namų bendruomenės (3 proc.). Renovacija šioje savivaldybėje yra techninių projektų ekspertizės lygmenyje.

Tuo tarpu Pasvalio savivaldybėje iš 406 daugiabučiių namų renovuoti šiandien yra apie 5 proc. būstų. Rietavo savivaldybėje padėtis taip pat ne ką geresnė – iš 167 daugiabučio yra renovuoti 9 procentai namų.

Daugiabučių renovacijos procesas labiausiai stringa Pagėgių savivaldybėje. Iš čia esančių 350 daugiabučių namų , nė vienas nėra renovuotas naudojantis Aplinkos ministerijos skirstomomis ES struktūrinių fondų lėšomis. Todėl gyventojai namus ir aplinką tvarko savo lėšomis.

Priežastys įvairios

Atrodytų, jog atnaujinti savo būstą ir sutaupyti šaltuoju metų sezonu, turėtų būti kiekvieno daugiabutyje gyvenančio žmogaus prioritetas. Tačiau priežastys, kodėl renovacija stringa šiose savivaldybėse įvairios.

Kalvarijoje už daugiabučių renovaciją atsakinga savivaldybės įmonė UAB „Kalvarijos komunalininkas“. Jos direktoriaus pavaduotojas Vitas Rusevičius pažymi, jog renovacijos procesą stabdo gyventojų įsiskolinimai komunalinių paslaugų tiekėjams. Pagal galiojančius renovacijos teisės aktus, daugiabučių atnaujinimas yra negalimas, jei jo gyventojai yra įsiskolinę. „Dalis gyventojų yra suinteresuoti. Tikimės, suinteresuotųjų padaugės, kai bus pabaigti renovuoti pirmieji 4 projektai“, – pažymi V. Rusevičius. Renovacijos srityje pirmaujančių savivaldybių pavyzdys rodo, kad sėkmingai įgyvendinami daugiabučių atnaujinimo projektai, iš tikrųjų, gyventojus dažnai paskatina susirūpinti savo būsto renovacija.

Tuo tarpu Pasvalyje situacija kiek sudėtingesnė. Šiandien vykdomi daugiabučių renovacijos projektai yra net 80 proc. finansuojami iš Vidaus reikalų ministerijos skirtų lėšų. „Pasvalio rajono savivaldybė yra probleminis rajonas (...), todėl gyventojai dar tikisi tokios paramos“, – teigia rajono savivaldybės Vietinio ūkio ir plėtros skyriaus šilumos energetikos inžinierė Drąsutė Baliūnienė.

Būtent lėšų stygius ir baimė prisiimti finansinius įsipareigojimus gręžiantis pagalbos į bankus, stabdo renovacijos procesus Rietavo ir Pagėgių savivaldybėse. Kaip nurodo Pagėgių rajono savivaldybės Turto valdymo skyriaus vyr. specialistė Kristina Puškoriūtė, renovacija žmonėms užkrautų nepakeliamą finansinę naštą.

Šiltesnė ateitis

Per praėjusį kvietimą teikt paraiškas gauti finansinę paramą daugiabučių renovacijai, šios keturios savivaldybės to nepadarė dėl skirtingų priežasčių. Pasvalio ir Rietavo savivaldybių atstovų teigimu, nė viena daugiabučių namų bendruomenė neišreiškė noro atnaujinti savo būstą. Tuo tarpu Kalvarijoje tai nebuvo daroma, nes, anot V. Rusevičiaus, vis dar buvo įgyvendinama ankstesnio kvietimo paraiška.

Kalvarijos, Pasvalio ir Rietavo savivaldybių atstovai nurodo, jog vietos valdžia turi parengusi daugiabučių atnaujinimo programas, kurių pagalba žmonės turėtų būti skatinami atnaujinti savo būstą ir užtikrinti energijos taupymą bei efektyvesnį jos panaudojimą.

Todėl Pasvalio ir Rietavo valdžia ketina dalyvauti naujame paraiškų teikimo kvietime šį rudenį. Kalvarijos savivaldybėje, jos atstovų teigimu, dar nebus spėta užbaigti numatytų renovacijos darbų.

Pagėgiai gyventojų dėmesį į renovacijos teikiamą naudą tikisi atkreipti organizuodama seminarus, kurių metu žmonės bus supažindinami su finansavimo galimybėmis ir gerąja kitų savivaldybių patirtimi.

Atrodo, jog nors ir mažais žingsniais, tačiau daugiabučių renovacija kelią skinasi ir su problemomis susiduriančiose Lietuvos savivaldybėse.