2017-ųjų Nobelio literatūros premija atiteko Kazuo Ishiguro

2017-ųjų Nobelio literatūros premija atiteko Kazuo Ishiguro (SCANPIX)
2017-ųjų Nobelio literatūros premija atiteko Kazuo Ishiguro (SCANPIX)
  © Alfa.lt fotomontažas
Alfa.lt
2017-10-05 14:04

Visą savaitę nekantriai laukta, kas taps premijos laureatu už pasiekimus literatūros srityje. Šiandien, spalio 5-ąją, Švedijos akademija paskelbė, kad garbingiausias pasaulyje literatūros apdovanojimas atiteko japonų kilmės britų rašytojui Kazuo Ishiguro.

Kazuo Ishiguro

Premija 64-erių K. Ishiguro atiteko už tai, kad jis „savo emociškai galinguose romanuose atskleidė mūsų ryšio su pasauliu iliuzinę reikšmę“.

Laureato paskelbimo ceremonija

Prieš įvykstant ceremonijai buvo spėliojama, kad tarp laureatų gali būti Claudio Magrisas, Ngugi wa Thiongo, Margaret Atwood ir sirų poetas Adonis.

Ankstesni premijos laimėtojai

2016 metų Nobelio literatūros premija atiteko amerikiečių bardui Bobui Dylanui. Žiuri pranešime teigiama, kad B. Dylanas buvo pagerbtas už „naujos poetinės išraiškos didžioje Amerikos dainavimo tradicijoje sukūrimą“. Akademijos nuolatinė sekretorė Sara Danius sakė, kad B. Dylano dainos yra „poezija ausims“. Nobelio premija yra dar vienas apdovanojimas šiam dainininkui, kuris nuėjo ilgą kelią nuo kuklios vaikystės.

Muzikantas, kurio tikrasis vardas yra Robertas Allenas Zimmermanas, jo seneliai iš motinos pusės – Benjaminas ir Lybba Edelsteinai – buvo Lietuvos žydai, į JAV atvykę 1902 m. 2015 metų Nobelio literatūros premiją laimėjo baltarusių rašytoja Svetlana Aleksijevič, pagerbta „už savo polifoninius veikalus, kurie yra paminklas kančioms ir drąsai mūsų laikais“.

Nobelių savaitė

Pirmadienį buvo paskelbta chemijos ir medicinos srities Nobelio premija, kurią pelnė trys amerikiečių mokslininkai. Jie devintajame dešimtmetyje išaiškino, kaip funkcionuoja gyvų būtybių vidinis laikrodis, kaip išeina iš rikiuotės ir sukelia ligų.

Antradienį paaiškėjo 2017 metų Nobelio fizikos premijos laureatai. Stokholme veikiančiame Karolio institute paskelbta, kad apdovanojimą pelnė Raineris Weissas, Barry C. Barishas ir Kipas S. Thorne‘as.

Laureatais jie tapo už svarų įdirbį „Laser Interferometer Gravitational-Wave“ observatorijoje (LIGO), atrandant gravitacijos bangas ir tiriant jas.

Trečiadienį paskelbti Nobelio chemijos premijos laureatai. Apdovanojimą pelnė Jacques'as Dubochetas, Joachimas Frankas ir Richardas Hendersonas.

Šveicarijos, JAV ir Britanijos mokslininkai apdovanoti už krioskopinės mikroskopijos metodo išradimą.

Nobelio premijos oficialiai bus įteiktos Stokholme gruodžio 10-ąją, per jos steigėjo Alfredo Nobelio mirties 1896-aisiais metines. Šiais metais premijos laimėtojui, be diplomų ir medalių, bus skirti 9 mln. Švedijos kronų (~940 500 Eur) piniginiai prizai.

2017-ųjų Nobelio literatūros premija atiteko Kazuo Ishiguro

2017-ųjų Nobelio literatūros premija atiteko Kazuo Ishiguro (SCANPIX)
+10