Michnikas „INFO TV“ studijoje: Lenkijos padėtis itin prasta, gelbėja tik santykiai su Lietuva

Info TV
2017-09-30 14:04

Apžvalgininkas Rimvydas Valatka INFO TV studijoje kalbina garsų Lenkijos žurnalistą, laikraščio „Gazeta wyborcza“ redaktorių, vieną iš „Solidarumo“ lyderių, Adamą Michniką. Santykiai tarp šalių vėsoki, juos apsunkina nuolatiniai nesutarimai kalbiniais ir mažumų klausimais. O kas vyksta Lenkijos valdžios viršūnėje ir kaip Lietuva turėtų reaguoti į šiuos įvykius?

„Lengva buvo numatyti, jog tai pačiai koalicijai būnant valdžioje dvi kadencijas, visuomenė ims justi nuovargį. Ši koalicija neišvengė klaidų. Viena jų – kad biudžeto balansas jai rūpėjo labiau nei visuomenės nuotaikos ir lūkesčiai. „Teisė ir teisingumas“ tuo pasinaudojo. Iš kitos pusės, sunku buvo nuspėti, partijos charakterį, kad ji laužys konstituciją ir kėsinsis į valdžios padalinimo principą, žiniasklaidos ir teismų nepriklausomumą“, – dabartinę Lenkijos valdžią komentuoja A. Michnikas.

„Yra ir kitas aspektas, tai užsienio politika. Ji nėra kuriama Europos integracijos pagrindu. Briuselis ir Europos komisija yra vaizduojami kaip Lenkijos priešai. Tai antieuropietiška politika. Ar tai ilgai tęsis? Tikiuosi, kad ne. Aš iš savo pusės padarysiu viską, kad sekančius rinkimus Jaroslawo Kaczynskio partija pralaimėtų“ – teigia A. Michnikas.

R. Valatkai paklausus, ar A. Michnikas save laiko optimistu, svečias nesvyruodamas sutinka. „Mano biografija man neleidžia būti pesimistu. Išgyvenau komunistinės diktatūros laikotarpį ir sulaukiau nepriklausomos demokratiškos Lenkijos valstybės laikų. Todėl negaliu galvoti, kad fanatiškų ir ciniškų demagogų iš Teisės ir teisingumo partijos beprotiškas vadovavimas gali nublokšti Lenkiją atgal į praeitį“, – kritikos strėles Lenkijos valdantiesiems toliau leidžia A. Michnikas.

Kalbėdamas apie J. Kaczynskio vaidmenį valstybės valdyme, svečias iš Lenkijos jį lygina su Vladimiro Putino valdžia Rusijoje.

„Drįsčiau teigti, kad Lenkija įžengė į blogiausią laikotarpį per pastaruosius 28 metus. Tai izoliuoja mus tarptautinėje arenoje ir sukiršina su visais. Bet matau ir teigiamų ženklų, kad išbristi iš šios krizės įmanoma. Tai atšilę Lietuvos ir Lenkijos santykiai, šį pagerėjimą vertinu labai teigiamai“, – sako A. Michnikas

Plačiau žiūrėkite laidos įraše.