In memoriam Leonidas Donskis: praėjus metams po mirties, vis dar gyvas mūsų širdyse

Leonidas Donskis (nuotr. Remio Scerbausko)
Leonidas Donskis (nuotr. Remio Scerbausko)
  © Organizatoriai
Alfa.lt
2017-09-21 10:44

Leonidas Donskis – filosofas, rašytojas, visuomenės veikėjas, žmogus, kuris daug kam asocijuojasi su žodžiu intelektualas. Jis su susirūpinimu stebėjo visuomenės raidą ir siekė savo išmintimi saugoti žmones nuo nežmoniškumo klaidų. Artimųjų apibūdinamas kaip labai geras bei tyras, malonus ir visus mylėjęs.

Šio didžio žmogaus netekome lygiai prieš metus – 54-erių Leonidą Donskį mirtis netikėtai ištiko Vilniaus oro uoste, sustojus širdžiai, ruošiantis skrydžiui į Ukrainą.

Nors praėjo jau metai, jis išliko daugelio mintyse ir šviesiuose prisiminimuose.

Pats L. Donskis yra sakęs, kad jam įdomiausia žmogaus smalsumas, sugebėjimas su humoru atsisveikinti su savo klaidomis, jas pripažinti, sugebėti imtis kažko naujo, būti atviram knygoms, pažintims, idėjoms, patirtims, o jį likimas visą laiką globojęs.

„Globojo likimas, negaliu varyti Dievo į medį, mane likimas globojo, per tuos 20 metų nebuvo nieko, kas būtų labai labai liūdna”, – taip yra sakęs filosofas L. Donskis.

Laidotuvių dieną į Kauno Petrašiūnų kapines susirinko minia žmonių, kuri išlydėjo Lietuvos šviesulį į Paskutinę kelionę ir išreiškė jam pagarbą.

Profesoriaus artimieji ir draugai sakė atsimenantys jį kaip išskirtinio gerumo žmogų, o jo nepažinojusieji sako gerbę L. Donskį už jo išmintingumą ir dorumą.

L. Donskio mirtis – milžiniška netektis ir visai akademinei bendruomenei. Kaip BNS sakė Vytauto Didžiojo universiteto rektorius profesorius Juozas Augutis, „kartu su juo išėjo ir universiteto dalis. L. Donskis buvo ir filosofijos, ir politikos, ir kitų mokslų grandas“. Gerų žodžių negailėjo ir studentai.

„Jis buvo nuostabus lektorius. Cituodavo Šekspyro sonetus iš atminties, niekada neturėjo jokių užrašų, nesinaudojo jokiais lapeliais – viskas tiesiog liedavosi. Mes vadindavome jo paskaitas tikra intelektualine puota. Jis buvo profesiškai neprilygstamas – Lietuvoje nėra ir turbūt greitai nebus tokio akademiko. O kaip žmogus jis buvo labai nuoširdus, labai šiltas. Niekada nesu nieko blogo, tik gero sulaukusi – jei reikėdavo patarimo, visada galėdavai paklausti, išgirsti kompetentingą atsakymą. Galėdavai ateiti, bet kada paskambinti. Tai reta, labai reta“, – pasakojo buvusi profesoriaus studentė, tarptautinių santykių ir diplomatijos mokslų daktarė Giedrė Pranaitytė.

Leonido Donskio veikla

L. Donskis gimė 1962 m. rugpjūčio 13 d. Klaipėdoje.

L. Donskis – filosofas, politikos teoretikas ir komentatorius, idėjų istorikas ir socialinis analitikas. Būdamas vieša figūra Lietuvoje, reiškėsi kaip žmogaus teisių ir pilietinių laisvių gynėjas. 2004 metais Europos Komisija suteikė jam Tolerancijos ir įvairovės ambasadoriaus Lietuvoje titulą. 2009–2014 metais L. Donskis buvo Lietuvos atstovu Europos Parlamente ir dirbo Liberalų ir demokratų aljanso „Už Europą" frakcijoje ALDE. Jis buvo ne tik šios trečios pagal dydį Europos Parlamento politinės grupės koordinatoriumi žmogaus teisių klausimais, bet ir parengė vieną svarbiausių Europos Parlamento dokumentų žmogaus teisių srityje – metinę ataskaitą dėl žmogaus teisių ir demokratijos padėties pasaulyje 2011 m.

Prieš tapdamas Europos Parlamento nariu, L. Donskis buvo Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto profesoriumi ir dekanu, Helsinkio universiteto socialinės ir moralės filosofijos docentu. Taip pat Talino universiteto filosofijos ir kultūros teorijos ekstraordinariniu vizituojančiu profesoriumi Estijoje. Po kadencijos Europos Parlamente L. Donskis grįžo prie akademinio darbo.

L. Donskis dirbo JAV, Didžiosios Britanijos, Švedijos, Suomijos, Estijos ir Vengrijos universitetuose bei pažangiausių tyrimų centruose. Nuo 1997 m. dėstė Helsinkio universitete, nuo 2007 m. – Bolonijos universitete, Italijoje, ir Corvinus universitete Budapešte, Vengrijoje.

L. Donskis yra daugiau nei 30 knygų ir daugiau nei 500 straipsnių Lietuvos bei užsienio plačiajai ir akademinei spaudai autorius. Jo lietuvių ir anglų kalbomis parašyti darbai išversti į Brazilijos portugalų, danų, estų, ispanų, italų, korėjiečių, lenkų, portugalų, rumunų, rusų, suomių, švedų, turkų, ukrainiečių, vengrų ir vokiečių kalbas. Tarptautinėje akademinėje leidykloje Rodopi (Amsterdamas ir Niujorkas) L. Donskis įkūrė ir redagavo vienintelę Europoje ir pasaulyje stambią akademinę knygų seriją iš Baltijos studijų On the Boundary of Two Worlds.

„In memoriam“ Leonidas Donskis: praėjus metams po mirties, vis dar gyvas mūsų širdyse

Leonidas Donskis (nuotr. Remio Scerbausko)
+5