„Zapad“ baigėsi – akylai stebima, ar visi kariai paliks Baltarusiją

V. Putinas „Zapad“ pratybose
V. Putinas „Zapad“ pratybose
  © SCANPIX
LNK
2017-09-20 21:10

Beveik savaitę trukusios bendros Rusijos ir Baltarusijos karinės pratybos Zapad 2017 pasibaigė – tačiau krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis sako, kad budrumas bus išlaikomas. Pratyboms pasibaigus, esą prasideda dar vienas jų etapas – jame paaiškės, ar Rusija patrauks visus puolamuosius pajėgumus iš Baltarusijos teritorijos, kuriuos ten dislokavo pratyboms.

„Išskirtinių incidentų išskyrus šeštadienio vakare dviejų orlaivių įskridimą į Lietuvos oro erdvę nėra; Lietuvos atžvilgiu, galima sakyt, žmonės dirbo pagal planą, incidentų išskyrus tą vieną nepastebėta“, – pasakoja R. Karoblis.

Išskirtinumo nebuvo, bet buvo Lietuvos sienos pažeidimas <..> reiktų žiūrėti į pažeidimus atidžiai, bet visos pratybos pakankamai agresyvokos, bet atitinka Rusijos koncepciją, kaip jie vertina kovą su terorizmu“, – teigia Seimo narys Arvydas Anušauskas.

Vis dėlto incidentų neišvengta pačioje Rusijoje. Kol Vladimiras Putinas spaudė rankas savo generolams pratybų poligonuose

Kiti generolai, pakeliui į pratybas kariuomenės transportu, statė savo gyvybes į pavojų. Dėl elementarių eismo taisyklių nesilaikymo.

Teigiama, kad šio incidento praeitą savaitę metu sužaloti net du Rusijos oro pajėgų generolai. Vakarų stebėtojai į pratybas pakviesti nebuvo. Rusija teigia jų nekvietusi todėl, kad Zapad dalyvavusių karių skaičius neviršijo 13 000 – todėl pagal tarptautines sutartis, kvietimai nereikalingi. Dalia Grybauskaitė Jungtinėse Tautose tuo metu pareiškė, kad pratybose dalyvauja 100 tūkstančių karių.

Vakarų ekspertai teigia, jog Zapad parodė vieną dalyką: Rusija supranta, kad Šaltojo karo laikų stiliaus Raudonoji armija šiais laikais tinka nebent Šiaurės Korėjai. Rusija stengiasi transformuoti savo kariuomenę į modernias, o svarbiausia – lanksčias, greitai reaguojančias pajėgas.

„Manau, kad dividendai, kuriuos Lietuva gavo, kad „Zapad“ yra tas dalykas, prie kurio negalima priprasti, Lietuva uždegė tą lemputę NATO <..> mes su tuo nesitaikstysim ir turėsim stiprią poziciją šiuo klausimu“, – teigia Seimo narys Laurynas Kasčiūnas.

„Zapad pasibaigus, pagrindinis dėmesys dabar bus skiriamas kito faktoriaus stebėjimui: kada, ir ar apskritai Rusija patrauks padidintas į puolimą orientuotas pajėgas iš Rusijos teritorijos.

Plačiau – reportaže.