Vaikų sanatorijos aplinka pasibaisėjęs tėvas: Veryga, būk vyras – atvažiuok

„Būk vyras – atvažiuok“, – į vaikų sanatoriją „Palangos gintaras“, primenančią apleistą bendrabutį, sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą pakvietė kaunietis. Trečiadienį darytose nuotraukose užfiksuotos aptrupėjusios ir pajuodusios plytelės, pasenusi santechnika, nešvara, pelėsis, veidrodis aštriais nuskeltais kampais ir net kažkieno plaukų kuokštas ant dušo užuolaidų. Iš čiaupo teka rusvas vanduo.

Tenka išsipirkti sulankstomą lovą

Gyvenimo sąlygos, pasak jo, sanatorijoje baisios. „Čia – nemokami kambariai, – vaizdus nuotraukose komentavo sanatorijos kasdienybę užfiksavęs vyras, raidos sutrikimą turinčią dukrytę į ją vežantis antrus metus iš eilės. – Yra mokami, kurie padoresni, bet valstybėje gydymas nemokamas“.

Nemokamuose kambariuose – po dvi lovas. Trečiam asmeniui, jeigu į sanatoriją nori atvykti visa šeima, reikia išsipirkti sulankstomą lovą.

„Paslaugos tikrai kokybiškos ir specialistai geri. Bent mes patenkinti. Akcentas yra aplinka, kuri nesikeitusi nuo tarybinių laikų“, – sakė negalią turinčios mergaitės tėvas.

Jį nustebino tai, kad vaikų sanatorijoje balkonuose rūkoma. Sunkiai vaikštantiems ar nevaikštantiems vaikams kai kurie reabilitacijos kambariai visiškai nepritaikyti.

„Kviečiu pagyventi bent savaitę“, – susipažinti su reabilitacijos įstaigos, kurioje vaikai gyvena gerokai prastesnėmis sąlygomis negu kai kurie kaliniai, sveikatos apsaugos ministrą paragino pasipiktinęs kaunietis.

Nemokami kambariai – tarsi sandėliai ar rūsiai

Pamatę nuotraukas iš sanatorijos, kai kurie joje gydytis savo vaikus vežiojantys tėvai lengviau atsiduso: pagaliau kalbama apie apverktiną tokių įstaigų padėtį. „Šios nuotraukos yra tikra teisybė. Net ir gydytojai dirba kambariuose, kurie nėra panašūs į darbo kabinetus“, – Alfa.lt patikino vardo ir pavardės nenorėjusi skelbti moteris.

Jos vaikui reabilitacijos prireikė po sunkaus bronchito ir plaučių uždegimo. Pavasarį atvykę į sanatoriją, jie buvo apgyvendinti mokamame kambaryje. Registratūroje iškart pasiūlė imti būtent tokį, nes nemokami panašesni į sandėlius ar rūsius. „Aišku, ėmėme mokamą kambarį, bet ir ten nėra labai gerai“, – pasiguodė mama.

Sanatorija šeimai atsiėjo kaip gera kelionė į užsienį, nors kambarys nebuvo patogus, maistas – prastas. Registratūroje palikusi skundą dėl netinkamų įstaigos sąlygų, moteris išgirdo: džiaukis, kad išvis gavai kelialapį. „Daug mamų skundėsi dėl maisto, gyvenimo sąlygų. Niekas mūsų neklausė. Kalbėjome su dirbančiu personalu, jie sakė, kad patys dešimt metų nevalgo valgykloje, nuo jų maisto kyla rūgštingumas. Mano vaikui taip pat atsitiko. Matėme, kaip mamos neįgalius vaikus nešiojo ant rankų į antrą, trečią aukštus, nes reikėjo lifto korteles išsipirkti. Šalia mūsų gyveno mamų, kurių vaikai serga astma, jiems lipimas laiptais būdavo tikra kančia“, – keletą pastebėtų sanatorijos problemų išvardijo pašnekovė.

Šiuo metu sanatorijoje esanti kita vaiką reabilitacijai atvežusi mama Alfa.lt taip pat pasakojo, kad paskirtas nemokamas kambarys buvo itin prastas. Tik pareiškusi nepasitenkinimą tokiomis sąlygomis ir atsisakiusi jame įsikurti, gavo kitą – šiuo liko patenkinta. Vis dėlto procedūrų sergančiam vaikui skiriama mažai, stebina požiūris, kad pakanka ir buvimo Palangoje, prie jūros.

Procedūros – trumpesnės nei turėtų būti

Neseniai Alfa.lt rašė, kad vasaros sezonu sanatorijoje „Palangos gintaras“ sunkią negalią turintiems vaikams tenka laukti registracijos į procedūras gyvose eilėse, mankštintis susispaudus nedideliuose kabinetuose. Nemokamų procedūrų skaičius ima ir sumažėja, individualios terapijos virsta grupinėmis, vaikus atvežusiems tėvams nėra kaip užkelti nevaikštančių vaikų ant masažinių stalų, o pervargęs personalas nebespėja užtikrinti tvarkos.

„Šiemet sužinojau iš šeimos pediatro, kad vaikams sanatorijose privalo būti suteikiamos ne mažiau nei penkios procedūros per dieną – toks yra sveikatos ministro įsakymas. Kad ir kaip bežiūrėčiau į mums skirtas procedūras, tokių dienų yra vos kelios – 5 dienos 2016 metais ir 7 šiemet. Paklausus ne itin malonios procedūrų registratorės, kodėl nėra tiek daug priklausančių procedūrų, sulaukiu atsakymo, kad per daug vaikų, darbuotojų trūksta arba jie per daug apkrauti. Tačiau jeigu norėčiau papildomų procedūrų – visada prašom, yra organizuojama atskira mokamų procedūrų registracija“, – savo įspūdžiais iš lankymosi „Palangos gintare“ pasidalijo Lietuvos neįgaliųjų forumo direktorė Henrika Varnienė.

Jos cerebriniu paralyžiumi serganti dukra neseniai tapo pilnamete. Mamai darosi per sunku užkelti ją ant masažinio stalo. Specialių įrengimų, padedančių tai padaryti, kabinetuose vos vienas kitas.

Dukrą į "Palangos gintaro" sanatoriją kasmet atvežanti H. Varnienė mano, kad paslaugos prastėja.

Savo patirtimi pasidaliję tėvai, kuriems tenka sanatorijoje gydytis ne vienerius metus, daugiau kreipė dėmesį į procedūrų kokybės prastėjimą. Vis dėlto reabilitacijos įstaigos aplinka jiems irgi pasirodė reikalaujanti pokyčių.

Sanatorijos direktorius Kęstutis Speičys tikina, kad šiuo metu ruošiamasi renovuoti IV korpuso naująją dalį, norima įrengti dar devynis kambarius pacientams su judėjimo negalia.

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai, Alfa.lt paklausti, kaip vertina sanatorijos darbo kokybę, atsakė, kad jei pacientas nepatenkintas paslaugų kokybe, jų kiekiu arba jeigu abejoja, ar teisėtai jo buvo prašoma susimokėti už paslaugas, pirmiausia reikėtų kreiptis gydymo įstaigos administraciją.

Jei gydymo įstaigos pateiktas atsakymas ar priimtas sprendimas žmogaus netenkins, jis su gydymo įstaigos atsakymu turi teisę kreiptis į savo gyvenamosios vietos teritorinę ligonių kasą. Taip pat gyventojų skundus dėl gydytojų ir aptarnaujančio personalo priima Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

Vaikų sanatorijos aplinka pasibaisėjęs tėvas: Veryga, būk vyras – atvažiuok

„Palangos gintaro“ sanatorija.
+6