Aiškėja kruvinų žudynių Žirmūnuose aplinkybės: nužudė, nes liepė žmoniškai pasistatyti automobilį

Paulius Rastenis
Paulius Rastenis
© Dmitrijus Radlinskas

Vilniaus apygardos teismas ketvirtadienį atvertė šių metų vasarį Vilniuje, Žirmūnų mikrorajone, kilusių žudynių, kai Paulius Rastenis (gim. 1983 m.) peiliu mirtinai sužalojo vieną vyrą, o kitą nesunkiai sužeidė, aplinkybės. Pats įtariamasis žudikas teigia, kad tiesiog gynėsi nuo jį puolusių vyrų, tuo metu žuvęs vilnietis, kaip paaiškėjo, pats prisišaukė nelaimę, kai ėmė garsiai P. Rasteniui aiškinti, kad šis turi žmoniškai pasistatyti automobilį.

Kruvinas konfliktas: vienas negyvas, kitas išgyveno

Plačiai spaudoje aprašytas konfliktas, kainavęs vieną gyvybę ir galėjęs kainuoti dar vieną, įvyko šių metų vasario 13 d., apie 12 val. 30 min., Vilniuje, Žirmūnų gatvėje, šalia 149 numeriu pažymėto namo esančioje automobilių stovėjimo vietoje. Tarp vyrų kilusio konflikto metu tris kartus prieš tai teistas P. Rastenis kelis kartus peiliu smogė į krūtinę jį gaudžiusiam Aleksandrui Opochovičiui ir keletą kartų peiliu smogė Ričardui Matašviliui. A. Opochovičiui šie smūgiai buvo mirtini, o R. Matašvilis buvo tik nesunkiai sužalotas.

Įtariamasis žudikas po šio incidento pasislėpė, tačiau praėjus daugiau nei savaitei pats pasidavė policijai.

Prieš teismą stojęs P. Rastenis, kuriam už žmogžudystę gresia nuo 7 iki 15 metų nelaisvės, neneigia sudavęs smūgius, tačiau teigia, kad tik gynėsi nuo jį gaudžiusių vyrų. „Aš gyniausi. Tai, kad tai įvyko, tai buvo, bet tai buvo savigyna“, – sakė P. Rastenis, tačiau plačiau nieko nepaaiškino, mat teigė parodymus duosiąs tik tada, kai bus apklausti visi liudytojai ir nukentėjusieji.

Vilniečiui gali tekti ne tik ilgus metus praleisti už grotų, bet ir ilgai bei sunkiai dirbti tam, kad atlygintų padarytą žalą, – civilinius ieškinius yra pateikę ne tik Valstybinė ligonių kasa ir R. Matašvilis, prašantis priteisti 5 tūkst. eurų, bet ir nužudytojo žmona Jurgita Ochopovičienė, vyro netekties skausmą įvertinusi 285 tūkst. eurų, o iš viso prašanti priteisti 301 tūkst. eurų.

„Vaikai neteko tėvo, aš netekau vyro. Gyventi labai sunku“, – teisme pasakojo moteris ir teigė, kad dabar, kai neteko sutuoktinio, dirba per kelis darbus, kad galėtų išlaikyti penkerių metų sūnų ir devynerių metų dukrą.

Anot J. Opochovičienės, jos vyras žūties dieną buvo grįžęs po darbo ir, pasiėmęs pinigų, išėjo remontuoti automobilio – po to gyvo jo ji jau nebemačiusi.

Nepatiko tai, kaip pasistatė automobilį

Nors J. Opochovičienė ir nematė, kaip kilo konfliktas, apie tai išsamiai papasakojo R. Matašvilis – vyras atskleidė, kad tądien apie pietus ėjo iš parduotuvės, kai jį pasikvietė kaimynas A. Opochovičius, sėdėjęs savo automobilyje „Volvo V70“. Anot R. Matašvilio, jis su A. Opochovičium ir dar vienu vyru automobilyje išgėrinėjo, kai į kiemą atvažiavo P. Rastenis. Iki tol nė vienas šio vyro nebuvo matę, tačiau A. Opochovičiui užkliuvo tai, kaip nepažįstamasis kieme pasistatė automobilį. Nuleidęs langą A. Opochovičius jau nueinančiam vairuotojui garsiai sušuko, kad šis žmoniškai pasistatytų automobilį.

Pasak R. Matašvilio, išgirdęs šį šūksnį P. Rastenis pribėgo ir per vis dar atdarą langelį į automobilį pripurškė pipirinių dujų. Tokios atakos sulaukę R. Matašvilis ir A. Opochovičius šoko iš automobilio gaudyti bėgusio P. Rastenio, o šis bebėgdamas suklupo ir atsisukęs susiėmė su A. Opochovičiumi, o vėliau smogė ir R. Matašviliui.

R. Matašvilis teigė iš pradžių nesuvokęs, kad gavo keletą smūgių peiliu, tik po to pajutęs šilumą. Nors ir sužeistas, vyras puolė į pagalbą sužeistam A. Opochovičiui, P. Rastenis tuo metu pabėgo.

Anot nukentėjusiojo, P. Rastenį vyrai puolė gaudyti vien tam, kad išsiaiškintų, kodėl šis lyg iš giedro dangaus panaudojo pipirines dujas. „Mes buvome visiškai neginkluoti“, – teigė R. Matašvilis.

Stengėsi išauginti gerą vaiką

Nors P. Rastenis jau prieš tai buvo tris kartus teistas, kaltinamojo motina Danutė Rastenienė teigė, kad visą gyvenimą vaiką stengėsi išauginti geru ir doru žmogumi, ir tikrai nesitikėjo, kad dėl sūnaus teks lieti ašaras.

Motina pasakojo pastebėjusi, kad sūnus buvo įsigijęs dujų balionėlį, klausė, kam to P. Rasteniui reikia, tačiau šis atsakęs, jog šiais laikais net moterys nešiojasi dujų.

D. Rastenienė taip pat sakė sūnaus automobilyje mačiusi pakabintą peilį, tačiau šis, anot P. Rastenio, buvo suvenyrinis.

Iki šiol neaiški viena detalė – kur P. Rasteniui pavyko slapstytis devynias paras. Anot D. Rastenienės, ji ieškojusi sūnaus, skambinusi jam per programą „Skype“ ir rašiusi, kad jis greičiau pasiduotų, tikėtina, kad P. Rastenis galėjo apsistoti pas jos brolį.


Aiškėja kruvinų žudynių Žirmūnuose aplinkybės: nužudė, nes liepė žmoniškai pasistatyti automobilį

Paulius Rastenis