Netolima ateitis: kariuomenė galės medžioti ir naikinti visus dronus virš karinių teritorijų

Info TV
2017-09-13 20:26

Kariuomenė netrukus dėl šnipinėjimo grėsmės galės medžioti ir naikinti visus dronus, kurie skraidys virš karinių teritorijų ir kitose zonose, kuriose bepilotėms skraidyklėms skraidyti draudžiama.

Bepiločiai orlaiviai kitaip vadinami dronais yra ne tik pramoga, bet gali sukelti ir nemažai problemų jo savininkui. Vilniuje su jais skraidyti negalima ne tik virš prezidentūros, bet ir, pavyzdžiui, Gedimino prospekte, Katedros aikštėje, Oro uoste ar Valstybės saugumo departamento zonoje. Jau ne vienerius metus profesionaliai su tokiu skraidomuoju aparatu filmuojantis Lukas Pačkauskas sako, jog norint viską daryti pagal taisykles būtina turėti krūvą leidimų.

„Yra taisyklės, kurios apriboja tiek ir turinčius licenzijas, tiek ir neturinčius. Ir tų taisyklių aš manau, kad turi laikytis visi. Tai yra saugos visos tos taisyklės, pagal kurias mes turime vadovautis ir skraidyti tik tam tikrose vietose. Tiksliau, neskraidyti uždraustose zonose ir sekti pastoviai naujienas ir žiūrėti kada tos zonos dar daugiau atsiranda“, – sako Lukas Pačkauskas, bepiločio orlaivio savininkas.

Tačiau nesugebant pilnai sureguliuoti vadinamųjų dronų naudojimo viešose erdvėse, Lietuvos kariuomenės vado įsakymu bepiločiams orlaiviams griežtai uždrausta skraidyti virš karinių teritorijų. Jeigu šis įsakymas bus pažeistas, kareiviai turės teisę orlaivį tiesiog numušti ir sunaikinti.

„Jau yra įsigaliojęs įsakymas, kuriuo kariams yra suteikiama teisė droną, pasirodžiusį karinėje teritorijoje neidentifikuotą kaip savą taikyti prieš jį kitas poveikio priemones. Tai reiškia nuo valdymo perėmimo priemonių iki kinetinių priemonių, kas reiškia, drono neutralizavimą. Per 2017 metus virš karinės teritorijos dronai buvo pastebėti net daugiau nei 20 kartų, štai todėl prisireikė to reglamentavimo“, – teigia Gintautas Ciunis, Lietuvos kariuomenės atstovas.

Bepiločiams orlaiviams skiriamas didžiulis dėmesys ne be reikalo. Manoma, kad tokie vadinami dronai „Zapad“ pratybų metu galėtų kirsti Lietuvos sieną bei fiksuoti mūsų šalies kariuomenės veiksmus. Todėl pasienio tarnybos specialistai yra pasiruošę tokiems atvejams, tačiau patys imtis tiesioginių veiksmų stabdant orlaivį negali.

Tuo tarpu profesionaliai su bepiločiu orlaiviu filmuojantis Lukas mano, kad dabartinėje situacijoje sugriežtintos taisyklės yra reikalingos ir vadinamųjų dronų savininkai turėtų jų laikytis.

„Visi, kurie užsiima tuo profesionaliai, jie seka tas naujienas, žino tą informaciją. Ir tik esant reikalui skristi ten, kur tai gali atsitikti, jie visų pirma informuotų apie save, gautų papildomus leidimus ir aš manau, kad jokių problemų tikrai nekiltų“, – teigia Lukas Pačkauskas, bepiločio orlaivio savininkas.

Norint Lietuvoje gauti leidimą valdyti tokį bepilotį orlaivį būtina išlaikyti egzaminą ir gauti leidimus tiek pačiam pilotuotojui tiek jo valdomam aparatui. Šią tvarką prižiūri Civilinės aviacijos administracija.

Plačiau – INFO TV reportaže.