Pesticidu užterštų kiaušinių skandalas palietė ir Lietuvą: rasta žalingų produktų

Kiaušiniai
Kiaušiniai
© SCANPIX
Alfa.lt
2017-09-13 16:53

Pesticidų likučiais užterštų kiaušinių ir paukštienos skandalo Europoje tyrime kompetentingos institucijos surenka vis daugiau informacijos apie kiaušinių produktų, kurie potencialiai galėjo būti užteršti fipronilu, išplatinimą Europos Sąjungos rinkoje. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba gavo informaciją iš Estijos kompetentingos institucijos, kuri informavo, kad viena Estijoje veikianti įmonė, įsivežusi iš Vokietijos galimai užterštos pasterizuotų kiaušinių trynių masės, nedidelį kiekį šio produkto pardavė įmonei Lietuvoje.

Atlikus pranešime nurodytų faktų patikrinimą, nustatyta, kad į Lietuvą atvežti 6 kg pasterizuotų kiaušinių trynių, skirtų desertų gamybai. Patikrinimo metu paaiškėjo, kad įmonė nepanaudojo šios produkcijos ir Lietuvos vartotojų ji nepasiekė. Mat, dėl pernelyg trumpo tinkamumo vartoti termino, dalis produkto buvo grąžinta tiekėjui Estijoje, o likutis – utilizuotas.

Rugpjūčio mėnesį Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba atliko eilę patikrinimų ir atrinko mėginius įvairiuose šalies prekybos centruose, didmeninės prekybos ir gamybos įmonėse, kiaušinių pakavimo centruose, kiaušinių gaminių gamybos įmonėse, miltinių mišinių gamybos cechuose ir konditerijos gaminių gamybos įmonėse. Ištyrus beveik 50 įvairios produkcijos mėginių, nei fipronilo, nei kitokių kenksmingų medžiagų likučių nebuvo juose nebuvo nustatyta.

Primename, kad vadinamasis fipronilo skandalas kilo Nyderlanduose, kur 180 vištų dedeklių laikymo ūkiams uždrausta tiekti savo produkciją rinkai, nustačius, kad dalyje šių ūkių buvo neteisėtai panaudoti cheminiai preparatai, sudėtyje turintys cheminės medžiagos fipronilo. Nuo skandalo pradžios tyrimas apėmė 17 Europos Sąjungos šalių (Nyderlandus, Belgiją, Vokietiją, Prancūziją, Didžiąją Britaniją, Airiją ir kt.) ir Honkongą. Visoje Europoje imami mėginiai, atliekami laboratoriniai tyrimai, tūkstančiai nesaugių kiaušinių ir paukštienos surenkama iš rinkos ir nukreipiama sunaikinimui.