Etikos sargų verdiktas: Žemaitaitį paragino rinkti žodžius

Remigijus Žemaitaitis
Remigijus Žemaitaitis
© Dmitrijus Radlinskas

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (EPK) trečiadienį svarstį šūsnį parlamentarų skundų dėl savo kolegų elgesio. Parlamento etikos priėmė sprendimus ir dėl vaikus su paršeliais palyginusio „tvarkiečio“ Remigijaus Žemaitaičio bei „valstietės“ Agnės Širinskienės.

R. Žemaitaitį etikos sargams apskundė „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis. Jis pasipiktino „tvarkiečio“ replikomis Sveikatos reikalų komiteto posėdžio, kai buvo svarstomi daug aršių diskusijų sulaukę alkoholio draudimai, metu.

„Komiteto narys R. Žemaitaitis savo žodžiais įžeidė tiek R. Karbauskį, pažemino Seimo narį ir visos Seimo institucijos darbą, vartojo savo kalboje tokius žodžius ir palyginimus kaip vaikus lygino su kiaulėmis ir paršiukais, kalbėjo apie gardelius“, – R. Karbauskio skundą apibūdino EPK pirmininkė Rita Tamašunienė.

Alfa.lt primena, kad „valstiečiai“ siūlė numatyti, kad nemokamuose masiniuose renginiuose turėtų būti įrengiamos specialios zonos, kuriose būtų prekiaujama alkoholiu ir į kurias negalėtų patekti jaunesni negu 20 metų asmenys.

R. Žemaitaitis, kritikuodamas tokius pasiūlymus, minėtas zonas praminė „gardais“, kuriuose esą suaugusieji kaip kiaulės galės gerti, o vaikai, kaip paršiukai, turės tai stebėti.

Išvadas šiam skundui rengęs konservatorius Kazys Starkevičius tikino, kad parlamentarai savo mintis gali reikšti laisvai, tačiau reikėtų neperžengti tam tikros ribos.

„Seimo narys gali laisvai reikšti savo mintis, tai čia nebūtų pažeidimų, bet reikėtų korektiškiau reikšti savo mintis“, – kalbėjo K. Starkevičius.

Pats „tvarkietis“, kaip pranešė EPK vadovė R. Tamašunienė, savo paaiškinimų nepateikė. Į etikos sargų posėdį R. Žemaitaitis neatvyko.

Po diskusijos EPK bendru sutarimu nutarė, kad R. Žemaitaitis etikos nepažeidė, tačiau rekomendavo parlamentarui savo mintis reikšti korektiškiau ir vengti dviprasmiškų pasisakymų.

„Valstietę“ įvertino griežčiau

Seimo etikos sargai taip pat nagrinėjo skundą dėl „valstietės“ Agnės Širinskienės veiksmų. Į EPK dėl parlamentarės veiksmų kreipėsi „tvarkietis“ R. Žemaitaitis. Skunde teigiama, kad Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė A. Širinskienė, komitetui svarstant Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pataisas, pateikė preliminarius ir galimai suklastotus Socialinių reikalų ir darbo komiteto pateiktus pasiūlymus, kurie dar nebuvo suderinti ir užregistruoti šiame komitete.

EPK klastojimo fakto nenustatė, tačiau nusprendė, kad Seimo statutas buvo pažeistas, kadangi komitete buvo pradėtos svarstyti ir balsavimui teikiamos neegzistuojančios papildomų komitetų išvados.

Nors posėdyje buvo siūlymų nutarti, kad dėl pažeidimo kalta A. Širinskienė, tačiau EPK pirmininkė R. Tamašunienė ragino kolegas nebūti tokiems griežtiems. Jos manymu, „valstietė“ galėjo suklysti dėl nepatyrimo. „Yra toks dalykas kaip nepatyrimas ar nežinojimas“, – teigė R. Tamašunienė. Galiausiai EPK nutarė, kad procedūros komitete buvo pažeistas, tačiau A. Širinskienė dėl to nebuvo atsakinga.