Auštrevičius: tiesa yra svarbiau nei tai, kad ji išsakoma galimai pavėluotai

Petras Auštrevičius
Petras Auštrevičius
© Paulius Peleckis

100 mln eurų pakibo virš Lietuvos kaip kompensacija, kurią galimai teks sumokėti „Dalkiai“. Susimokėti iš biudžeto, tad iš visų mokesčių mokėtojų kišenės.

100 mln – tai trys nauji stadionai Lietuvai – ne taip jau ir mažai, sakyčiau. Kokios reakcijos Lietuvoje? Prezidentūra siūlo nesikišti, nekomentuoti ir primena apie pasekmes. Vienas buvęs premjeras neprisimena (na, čia nieko naujo). Kitas, esamas premjeras stebisi, kad buvusi VKEKK vadovė prabilo tik dabar ir kad stoja „ne valstybės pusėn“. Ir viskas?!.. Tai įdomu Vašingtono teismui, bet ne Lietuvos?!.

Jokio Lietuvos vidaus tyrimo, nieko? Buvusi aukšta pareigūnė prabilo, mes sakom, „jau vėlu“ ir visi – buvę ir esami valdžioj – nieko, važiuojam toliau?!.. Leiskite paklausti, ar įsivaizduojate tokią situaciją tokioje Vokietijoje ar Skandinavijos šalyse, į kurias tarsi ir lygiuojamės? Manau, kad ne. Ar galima tokia situacija kokioj Rusijoj ar Baltarusijoj? Taip, ten tai vyksta kiekvieną dieną. Dar leiskite paklausti: ar nuo to, kad pareigūnė galimai prabilo pavėluotai, jos teisybė mums nebeįdomi?

O gal buvo priežasčių, kodėl ji prabilo tik dabar? Gal čia ir yra mūsų problema, kad valdžios keičiasi, tačiau jų nekompetencija ar aplaidumas (jei nepasakyti daugiau) lieka tokie patys. Tai tada ir turime (ir turėsime) milijonines ar milijardines sumas, kurias valstybė vėl ir vėl nurašys į nuostolius.

Užvakar buvo „Snoras“, vakar – „Dalkia“, šiandien kelininkų aferos. Rytoj kas? Nuostoliai – šimtai milijonų, o tyrimai ir bylos – pavieniai, tik tie, kurie kažkaip „prasprūsta“ ir po to tempiasi metų metus. Tad nenustebkime, jog Lietuva velkasi Europos uodegoje, o žmonės emigruoja.

Esu labiau nei įsitikinęs, kad Lietuvoje turi būti pradėtas rimtas tyrimas – tiek Seimo, tiek teisėsaugos, o D. Korsakaitei garantuota visa reikalinga apsauga ir jos parodymai išklausyti.

Beje, greta kitų klausimų, gal tyrimas padėtų atsakyti, kaip ir kodėl buvęs meras Zuokas taip protegavo „Dalkią“, kuriai, pasipelniusiai iš vilniečių, dabar dar bus kompensuojama. Tiesa yra svarbiau nei tai, kad ji išsakoma galimai pavėluotai. O gal kaip tik pačiu laiku, visai ne per vėlai?! Ir kaip tik valstybės naudai, o ne „prieš valstybę“?!