VTEK nusprendė: Anužienė pažeidė įstatymus, gresia nedidelė bauda

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) baigė nagrinėti Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro (KMPMC) buvusios vadovės Laimutės Anužienės veiklą. Komisija vienbalsiai nusprendė, kad L. Anužienė sukėlė interesų konfliktą ir pažeidė įstatymo nuostatas. Pati L. Anužienė į posėdį neatvyko, nors buvo informuota apie jo laiką ir vietą.

„Kadangi L. Anužienė jau atleista iš pareigų, drausminės atsakomybės taikyti galimybės nėra, todėl siūlome taikyti administracinę atsakomybę. Tai bauda nuo 140 iki 300 eurų“, – teigia VTEK l. e. p. pirmininkas Virginijus Kanapinskas. Centro direktorė iš pareigų buvo atšaukta rugsėjo 8 dieną švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės sprendimu.

L. Anužienės sūnūs Aivaras ir Nerijus bei jo žmona Ieva, kurie figūruoja VTEK ir kitų institucijų vykdomuose tyrimuose, nėra deklaravę savo interesų bei sandorių su profesinio rengimo centru. Dėl to VTEK pradės jų veiklos tyrimą.

Atsakymų nepateikė

Trečiadienio VTEK posėdyje L. Anužienė buvo kaltinama supainiojusi viešuosius ir privačius interesus, kol vadovavo KMPMC. Tyrimo medžiagą pristačiusi komisijos Tyrimų skyriaus vyresnioji patarėja Tatjana Markauskienė pasakojo, kad VTEK nagrinėjo kelis su L. Anužiene susijusius klausimus: autorinių sutarčių sudarymą, pagal kurias tuometė centro vadovė išsimokėjo beveik 16 tūkst. eurų, o sūnums bei marčiai dar 11 tūkst. eurų; netinkamą profesinio centro ir ES fondų lėšų panaudojimą renovuojant sau priklausantį būstą; bei centro sudarytas pirkimų sutartis su UAB „Ortopedijos klinika“, kurios akcininkas yra L. Anužienės sūnus Aivaras.

Buvusi centro direktorė savo atsakymus į VTEK klausimus pateikė likus kelioms dienoms iki posėdžio. Tiesa, konkrečių dokumentų nei ji, nei centro darbuotojai nepateikė. Tai sutrikdė komisijos tyrimą, todėl dabar keliems profesinio rengimo centro darbuotojams taip pat gresia baudos.

Egzotiškos komandiruotės

Pati L. Anužienė prašė, kad VTEK nutrauktų tyrimą dėl jos veiklos, mat centro direktorė iš pareigų buvo pašalinta Švietimo ir mokslo ministerijos sprendimu. Tačiau, kaip pažymėjo komisijos nariai, tai nesuteikia pagrindo nutraukti tyrimą. Dabar VTEK nebegali skirti drausminių nuobaudų, todėl komisijos pirmininkas Virginijus Kanapinskas siūlė L. Anužienei skirti administracinę nuobaudą, kurios dydis svyruoja nuo 140 iki 300 eurų.

T. Markauskienė pasakojo, kad tyrimo metu buvo užfiksuota kaip L. Anužienė ne tik pasirašinėjo autorinio darbo sutartis, pagal kurias išsimokėjo algą kaip kūrinių autorei, be to jos parašas puikuojasi ir sutartyse su darbo grupe, kuriai ir vėl vadovavo pati centro vadovė.

„Būta atvejų, kai L. Anužienė, eidama atostogų, savo pareigas eiti pavedė (sūnaus žmonai – Alfa.lt) Ievai Anužienei, nors ši oficialiai nėra jos pavaduotoja. Pati L. Anužienė aiškina, jog šie klausimai buvo derinti su ministerija“, – sakė T. Markauskienė.

VTEK specialistė taip pat pristatė buvusios Karaliaus Mindaugo profesinio rengimo centro vadovės komandiruotes – šių būta net 21, nemaža dalis į itin egzotiškas šalis. „Kinija, Brazilija, Abu Dabis, keletą kartų į Baltarusiją, Italija, Ispanija, Prancūzija. <...> L. Anužienė teigė, jog komandiruočių prašymai buvo derinami su Švietimo ir mokslo ministerija. <...> Tyrimo metu paaiškėjo, jog tuometės centro direktorės komandiruočių nutarimai buvo pasirašyti anksčiau, nei sprendimus patvirtindavo ministerijos kancleris“, – tolesnius nusižengimus pristatė T. Markauskienė.

Būsto remontas

Dar vienas L. Anužienės nusižengimas – asmeninio būsto renovacija profesinio rengimo centro lėšomis. Pasirodo, L. Anužienė yra privatizavusi butą centrui priklausančiame bendrabutyje. Tai buvo padaryta dar nepriklausomybės aušroje. Vis dėlto neseniai visas bendrabutis buvo renovuotas centro lėšomis, o atnaujinimo neišvengė ir L. Anužienei priklausantis butas. Tokį lėšų panaudojimą dabar tiria Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT).

Pati neseniai tame pačiame Karaliaus Mindaugo profesinio rengimo centre kitą darbą radusi L. Anužienė čia negyvena. Ji glaudžiasi patalpose, kuriose įsikūręs ir centrui priklausantis grožio paslaugas teikiantis padalinys „Modus“. Jam vadovauja L. Anužienės sūnus.

Įtarimų kelia ir centro pirkimai iš „Ortopedijos klinikos“, tačiau profesinio rengimo centras nepateikė detalių, kas davė įsakymus vykdyti pirkimus.

Patraukė premjero dėmesį

Kilus skandalui dėl KMPMC direktorės L. Anužienės veiklos, kuo greičiau spręsti susidariusią problemą ministrę J. Petrauskienę skatino ir premjeras Saulius Skvernelis. Socialiniame tinkle „Facebook“ jis paskelbė įrašą, kuriame teigiama:„Valstybinė švietimo įstaiga negali tenkinti vienos šeimos interesų ir negali būti užvaldyta vieno žmogaus.

Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro vadovė L. Anužienė, nustačius piktnaudžiavimo faktus, buvo atleista iš vadovės pareigų, tačiau vėl įsidarbino centre. Tai daug pasako apie šio centro skaidrumą ir būtinus pokyčius. Kartu tai iššūkis valstybei.

Kaip numato centro įstatai, Švietimo ir mokslo ministerija surengs konkursą naujam vadovui išrinkti. Jis turės visus įgaliojimus skaidrinti centro veiklą ir privalės tai padaryti.

Ši istorija aiškiai rodo, kaip vienas žmogus, ilgą laiką valdęs didžiulius viešųjų pinigų srautus, gali manipuliuoti sistema.

Būtina keisti teisės aktus, kad ligos lapelis negalėtų tapti būdu susikompromitavusiems asmenims mėnesių mėnesiais slapstytis nuo atsakomybės. Būtina kur kas atidžiau vertinti viešuosius finansus, kurie nukreipiami į mokymo įstaigas.

Jau sutvarkėme priėmimo į profesines mokyklas tvarką eliminuodami galimybes priiminėti fiktyvius studentus. Pakeliui pataisos, kurios apribos galimybę už valstybinės pinigus profesinėse mokyklose studijuoti neribotą specialybių kiekį.

Pavadinkime tai „Anužienės reforma, kuri pradėta ir bus sėkmingai įgyvendinta.“


VTEK nusprendė: Anužienė pažeidė įstatymus, gresia nedidelė bauda

Laimutė Anužienė
+8