Atversta Matuko nužudymo byla: paaiškėjo tikrieji šeimos nusikaltimai keturmečiui

Šių metų pradžioje visą Lietuvą sukrėtusios tragedijos, kai Kėdainiuose motinos ir patėvio buvo taip žiauriai sumuštas, kad vėliau ligoninėje mirė, keturmetis Matas, aplinkybes pagaliau ėmė aiškintis Kauno apygardos teismas – keturmečio motina Monika Kaziukaitytė ir jos buvęs sugyventinis Gediminas Kontenis stojo prieš trijų teisėjų kolegiją, o atvertus bylą paaiškėjo tikrasis smurto prieš vaiką mastas.

Surengė šou: vaiko subinėje nėra smegenų

Atvedus buvusius sugyventinius į teismą, M. Kaziukaitytė laikėsi tyliai, tuo metu G. Kontenis ėmė ir surengė tikrą šou – teigė, kad lemiamus smūgius sudavė motina, ir bandė kaip įmanoma sušvelninti savo kaltę, visą ją suversdamas buvusiai draugei.

„Kada vaikas merdėjo, panelė ieškojo draugų internete. Apskritai siūlyčiau tokias moteris sterilizuoti kaip katinus“, – M. Kaziukaitytei kaltę vertė buvęs sugyventinis.

Sulaikytas vyras teigė, kad lemiamą smūgį Matukui sudavė ne jis, o vaiko motina, tuo metu jo smūgiai esą nebuvo tokie stiprūs. „Taip, aš sudaviau, bet, kaip žinote, vaiko subinėje nėra smegenų“, – teisinosi G. Kontenis, taip norėjęs pasakyti, kad vaiką mušė tik per užpakalį.

Įtariamasis žudikas taip pat teigė, kad vaiko neišgelbėjo dėl motinos kaltės – esą norėjo tai padaryti, tačiau negalėjo dėl M. Kaziukaitytės.

Tuo metu M. Kaziukaitytė teigė nesmurtavusi prieš savo sūnų, tačiau G. Kontenis neleido buvusiai savo draugei ramiai išdėstyti savo pozicijos – šaukė, kad ši meluoja, neigdama savo kaltę.

Mano, kad smurtas buvo nuolatinis

Bylai pasiekus teismą paaiškėjo, kad buvę sugyventiniai kaltinami ne vien tik vienkartiniu smurto epizodu. M. Kaziukaitytei kaltinimai pateikti ir dėl to, kad motina, užuot besirūpinusi vaiko augimu ir gerove, nuolat nuo 2016 m. gegužės iki pat vaiko žūties veikė prieš sūnaus interesus: bent kartą šiuo metu įžeidinėjo sūnų jo vertę menkinančiais, žeidžiančiais žodžiais, o 2016 m. žiemą, kai Matukas grįžo iš močiutės ir tariamai neklausė mamos reikalavimų susitvarkyti kambarį bei maivėsi ir šaipėsi iš jos, įpykusi motina su G. Konteniu nubaudė sūnų, jį mušdami.

Galiausiai, kaip nustatyta, sugyventiniai 2017 m. sausio pabaigoje taip stipriai sumušė vaiką, kai šis nesugebėjo teisingai ištarti skaičių, kad Matukas, ilgas valandas kentėjęs baisius skausmus, galiausiai nuo patirtų galvos traumų mirė Intensyviosios terapijos skyriuje.

Tuo metu G. Konteniui kaltinimai pateikti ir dėl to, kad vyras nuo 2016 m. rugsėjo pradžios iki pat vaiko mirties prieš Matuką naudojo smurtą: kartą – už ant grindų nuverstą gėlę, kitą kartą – už tai, kad vaikas numetė žaidimų kompiuterį.

Tačiau daugiau visą šalį sukrėtusio nusikaltimo detalių visuomenė gali ir nesužinoti, mat bylą nagrinėjanti teisėjų kolegija nutarė bylą nagrinėti neviešai.

Neviešo posėdžio pageidavo tiek M. Kaziukaitytės, tiek G. Kontenio advokatai, teigę, kad bus kalbama apie mažą vaiką, todėl bus pažeisti jo interesai, taip pat bus kalbama apie privatų šeimos gyvenimą. Tokį prašymą palaikė ir M. Kaziukaitytė, tačiau G. Kontenis teigė netgi norintis viešumo, o prokuroras Vytautas Gataveckas teigė, jog jokių priežasčių bylą nagrinėti neviešai nėra – kadangi Matukas jau miręs, jokių jo interesų jau negalima pažeisti, o privatus M. Kaziukaitytės ir G. Kontenio šeimos gyvenimas nėra svarbesnis už viešąjį interesą.

Prabilo vaiko tėvas: vis dar neįsivaizduoju, kaip buvo galima taip padaryti

Prieš paskelbiant bylos eigą neviešu ir privačiu reikalu dar paaiškėjo, kad tikrasis vaiko tėvas Žilvinas A. byloje pateikė civilinį ieškinį – vyras solidariai iš savo sūnaus žudikų prašo priteisti 300 tūkst. eurų.

Žilvinas A. taip pat buvo už tai, kad G. Kontenio ir M. Kaziukaitytės padaryti nusikaltimai būtų nagrinėjami neviešai. „Kuo mažiau Lietuvoje žinotų, tuo geriau visiems būtų“, – sakė vyras.

Paklaustas, ar tiki, kad buvusi jo draugė M. Kaziukaitytė galėjo mušti ir netgi užmušti savo sūnų, Žilvinas A. atskleidė, kad šioje vietoje daug kas neaišku, mat tiek G. Kontenio, tiek M. Kaziukaitytės pateikiamos įvykių versijos – labai skirtingos. Tačiau, sakė vaiko tėvas, norėtųsi, kad nužudymu kaltinama pora gautų ko nusipelniusi.

„Aš tikiuosi, kad Lietuvoje bus teisybė – jie sėdės ilgai, o aš dirbsiu, kad jie turėtų už ką pavalgyti“, – ironiškai, tačiau nelinksmai kalbėjo Žilvinas A.

Jausmus sunkiai galėjęs suvaldyti vaiko netekęs tėvas taip pat sakė, kad jam iki šiol nėra aišku, kaip buvo galima taip elgtis su keturių metų vaiku, tuo labiau – su savo sūnumi. „Atleiskite, bet man – 27 metai, o aš vis dar neįsivaizduoju, kaip buvo galima taip padaryti“, – sakė Žilvinas A.


Atversta Matuko nužudymo byla: paaiškėjo tikrieji šeimos nusikaltimai keturmečiui

Įtariamieji 4-ečio nužudymu teisme liejo kaltinimus vienas kitam
+16