Sienos naujos, vertybės senos: seksizmas nesvetimas ir ministerijose?

Info TV
2017-09-12 12:11

Ministerijose veši seksizmas – taip atrodo iš paskelbtos apklausos rezultatų, kurie atskleidžia, kad moterys, dirbančios viešajame sektoriuje, esą ne tik vidutiniškai uždirba mažiau nei vyrai, bet taip pat gerokai dažniau nei vyrai turi užsiimti su tiesioginėmis savo pareigomis nesusijusiomis užduotimis. Pavyzdžiui, kam nors paduoti puodelį kavos.

Štai Sveikatos apsaugos ministerijos pastatas šviežiai perdažytas balta spalva, o vertybės čia išliko senos. Taip bent jau rodo „Lyčių lygybės liniuotės“ tyrimo rezultatai, jo metu dešimtyje ministerijų apklausta 820 darbuotojų. Pagal apklausos rezultatus, ministerijose dirbančių moterų karjeros galimybės blogesnės, jos jaučiasi vertinamos prasčiau ir net gauna vidutiniškai mažesnius atlyginimus.

26 procentai apklaustų moterų teigė, kad lyties kriterijus jų įstaigoje daro įtaką atlyginimų dydžiui. Vyrai taip nemano – lyties įtaką atlyginimui mato tik 6 proc. vyrų. Tuo metu palyginus pačių apklaustųjų pateikus mėnesinių atlyginimų į rankas ministerijose dydžius nustatytas 14,22 proc. atotrūkis tarp vyrų ir moterų.

Ingrida Šimonytė sako, kad jai asmeniškai niekada neteko patirti diskriminacijos, bet tuo, kad problema yra, nė kiek neabejoja. „Manau, kad ta problema tikrai yra, bet ji nėra įsisąmoninta. Žmonės ir dėl tradicijų, ir dėl rūpinimosi žemiškesniais dalykais, kaip darbo užmokestis, mano, kad tai išsigalvota problema, kaip klimato kaita, taika pasaulyje ar kažkokia lyčių lygybė“, – įsitikinusi Seimo narė.

Tai, kad problema nematoma, bet egzistuoja, teigia ne tik buvę ministrai. Medeina Čijauskaitė prieš kelerius metus dirbo Vyriausybės kanceliarijoje. Ši įstaiga apklausoje nedalyvavo, tačiau, pasak Medeinos, ir ten rezultatai, ko gero, nebūtų geresni.

„To atviro seksizmo nemačiau ir nepatyriau, bet turbūt todėl ir kalbama apie tas stiklines lubas – jos yra nematomos. Tas seksizmas labai subtilus, švelnus, bet yra toks jausmas, kad ta mergaitė turi atnešti kavą, kad mergaitė nieko protingo nepasakys“, – sako buvusi kanceliarijos darbuotoja.

Apklaustose ministerijose didesnė dalis darbuotojų yra moterys, tačiau jos dažnai esą išlieka žemesnėje grandyje. 17 proc. apklaustų moterų teigė, kad joms yra tekę atlikti su tiesioginėmis pareigomis nesusijusius žeminančius darbus, pavyzdžiui, paduoti kam nors puodelį kavos. Tą patį sakė tik 5 proc. vyrų. Apklaustųjų duomenys rodo nepasitenkinimą ir kitoje srityje – esą vis dar trūksta darbo lankstumo bei šeimos ir karjeros derinimo galimybių.

Iš 820 apklaustųjų 21 moteris ir 4 vyrai taip pat teigę patyrę seksualinį priekabiavimą. Spalio mėnesį „lygybės liniuotės“ metodika bus išbandyta ir privačiose įmonėse.

Plačiau – reportaže.